Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Wierzę w Syna Bożego" - hasło obecnego Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 2 godziny 20 min. temu

Zmarł śp. Ludwik Kuźniar, ojciec Ks. Piotra Kuźniara, proboszcza w Krzywej Wsi

pt., 07/18/2014 - 12:31

Zmarł śp. Ludwik Kuźniar, ojciec Ks. Piotra Kuźniara, proboszcza w Krzywej Wsi.
Pogrzeb we wtorek, 22 lipca, o godz. 14.00 w parafii św. Rocha w Rzeszowie -Słocinie

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Rowerem z Rzeszowa do Rzymu

pon., 07/14/2014 - 23:30

22 lipca br. zakończy się IX Ogólnopolska Rowerowa Pielgrzymka z Rzeszowa do Rzymu. Pielgrzymka rozpoczęła się 2 lipca o godz. 7.00 Mszą św. w kościele św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii prosił pielgrzymów, aby pośród wielu osobistych intencji pamiętali o Ojczyźnie i Kościele. Trasa pierwszego dnia prowadziła przez Czudec, Strzyżów, Duklę do Svidnika na Słowacji (ok. 110 km). Organizatorem pielgrzymki jest Katolicki Klub Sportowy „Alpin” im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Mariusz Nowak - wikariusz w parafii św. J. S. Pelczara w Rzeszowie. Dyrektorem sportowym – kolarz Edward Rasała z Wrocławia, natomiast pilotem trasy – Damian Chłanda. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie Msza św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie, nawiedzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem. Na stronie klubu „Alpin” (www.klubalpin.pl) można śledzić na bieżąco relacje z pielgrzymki. W relacji z drugiego dnia pielgrzymki napisano m.in. „…pomimo przytępionych zmysłów spowodowanych małą ilością snu od razu zaniepokoiliśmy sie ciężko spadającymi kroplami deszczu. Ci którzy pamiętają wyjazd do Fatimy wiedzą, że taka jazda nie leży zbyt wysoko w hierarchii rzeczy przyjemnych. Nie zrażeni jednak niczym, udaliśmy się na spotkanie ze św. Tomaszem Apostołem, którego dziś wspominamy w liturgii. Żarliwie zanoszone modlitwy zostały wysłuchane – przestało padać i w trasę wyruszyliśmy bardzo optymistycznie nastawieni ( co nie ukrywam spowodowane było wyśmienitym śniadaniem). W asyście policji „pomknęliśmy” w kierunku Preszowa. A asystę, trzeba przyznać mieliśmy wyśmienitą, niczym Obama, Putin i Merkel razem wzięci. Dzisiejsza trasa bardziej urozmaicona i obfitująca w liczniejsze zjazdy i podjazdy wymagała troszkę więcej uwagi i koncentracji…”. Zdjęcia ze strony: www.klubalpin.pl.

Zmiany personalne w parafiach i instytucjach diecezji rzeszowskiej

pon., 07/14/2014 - 18:21

14 lipca br. w kurii diecezjalnej w Rzeszowie księża dziekani odebrali nominacje dla księży, którzy w najbliższych tygodniach zmienią miejsce pracy. 87 kapłanów w diecezji rzeszowskiej będzie pracować w nowych placówkach (parafiach bądź instytucjach). W tym roku na emeryturę (po 70 latach życia) przejdzie trzech księży proboszczów: ks. Ireneusz Folcik z parafii św. Józefa w Rzeszowie (Staromieście), ks. Eugeniusz Królik z parafii Bożego Miłosierdzia w Jaśle i ks. Wiesław Willer z parafii Imienia Maryi w Bączalu Dolnym. W 7 parafiach będą nowi proboszczowie. W parafii św. Józefa w Głogowie Młp. – ks. Stanisław Kamiński; w parafii Miłosierdzia Bożego w Łukawcu – ks. Andrzej Buchowski; w parafii św. Józefa w Rzeszowie – ks. Krzysztof Gołąbek; w parafii Imienia Maryi w Bączalu Dolnym – ks. Marek Chorzępa; w parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle – ks. Zbigniew Pałka; w parafii św. Klemensa w Skalniku – ks. Jacek Nasiadka; w parafii św. Wojciecha w Błędowej Zgłobieńskiej – ks. Mariusz Matuszewski. Ponadto administratorem w parafii Miłosierdzia Bożego w Zawadce Osieckiej zostanie ks. Krzysztof Wymazała.
Miejsce dyrektora Katolickiego Radia Via w Rzeszowie – ks. Marka Chorzępy zajmie ks. Witold Wójcik – dotychczasowy wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie. Zastępca dyrektora Katolickiego Radia Via – ks. Paweł Pietrusiak – już dwa tygodnie temu został mianowany rektorem WSD w Rzeszowie. Ks. Jacenty Mastej – dotychczasowy rektor WSD w Rzeszowie będzie Kierownikiem Katedry Chrystologii Fundamentalnej KUL (funkcję tę pełnił także jako rektor WSD). Prorektor WSD – ks. Marek Dzik pozostanie wykładowcą seminarium. Pracę w seminarium duchownym zakończył ojciec duchowny – ks. Stanisław Kamiński. Został mianowany proboszczem w parafii św. Józefa w Głogowie Młp.
Pięciu księży wyjedzie do pracy duszpasterskiej za granicę (ks. Jacek Kędzior do Paupi Nowej Gwinei, ks. Marcin Mazur do Francji, ks. Stanisław Mularz do Ekwadoru, ks. Marcin Porada do USA i ks. Krystian Winiarski do Włoch). Pozostałe zmiany obejmują księży wikariuszy (74 zmiany).
W diecezji rzeszowskiej istnieje 241 parafii. W parafiach i instytucjach pracuje 720 księży diecezjalnych i 112 księży zakonnych. (tn)

Msza św. prymicyjna w rycie trydenckim

ndz., 07/13/2014 - 14:48

13 lipca br. o godz. 15.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbyła się Msza św. w rycie trydenckim, którą po raz pierwszy odprawił ks. Paweł Smoleń - neoprezbiter pochodzący z Brzostku. Funkcję diakona pełnił ks. Krzysztof Tyburowski – moderator diecezjalny Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej, a funkcję subdiakona – ks. Dariusz Mikrut – asystent moderatora diecezjalnego. Homilię wygłosił ks. Paweł Pietrusiak – rektor WSD w Rzeszowie. Msze św. w rycie trydenckim odbywają się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie regularnie w każdą niedzielę o godz. 15.00. (tn)

Zmarł Józef Cisło, ojciec ks. Waldemara Cisło

ndz., 07/13/2014 - 09:15

Zmarł Józef Cisło, ojciec ks. Waldemara Cisło, dyrektora Polskiej Sekcji Kirche In Not (Kościół w Potrzebie). Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 15.07.2014 r. o godz. 12.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie!

VI Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa do Lwowa

sob., 07/12/2014 - 09:34

W dniach 25.06.-30.06.2014 r. odbyła się już VI Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa do Lwowa. Wśród pielgrzymów podejmujących ten wielki wysiłek byli także członkowie Duszpasterstwa Bankowców.

W dniu 30.06.2014 r., tradycyjnie już, z inicjatywy Duszpasterstwa Bankowców zorganizowano pielgrzymkę autokarową do Lwowa, dla tych, którzy nie mogli pieszo wyruszyć na szlak. Grupa ta liczyła 140 osób w 3 autokarach. Po przybyciu do Lwowa , pielgrzymi ci dołączyli do Pielgrzymki Pieszej i ulicami Lwowa doszli do Lwowskiej Katedry, gdzie zostali powitani przez Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Pielgrzymi następnie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego, który także wygłosił homilię. Wśród koncelebrantów był także Ks. Prałat Piotr Tarnawski, sekretarz Nuncjatury w Kijowie. Pielgrzymi oddali cześć także relikwiom św. Jana z Dukli, patronowi Miasta Lwowa, które relikwie były wystawione przed głównym ołtarzem katedry. Po Mszy św. wyruszyli w pielgrzymce ulicami Lwowa na Cmentarz Łyczakowski, gdzie odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Kończyło ono Pielgrzymkę. Pielgrzymi autokarowi pozostali jeszcze na kilka godzin we Lwowie, by z miejscowymi przewodnikami jeszcze zwiedzać Miasto.
Mimo trwających niepokojów na Ukrainie, we Lwowie było bardzo spokojnie. Mieszkańcy bardzo życzliwie przyjmowali pielgrzymów, okazywali bardzo wiele oznak sympatii i życzliwości. Także władze zapewniły opiekę Policji .
Następna pielgrzymka już za rok.
Ks. Janusz Sądel

Zdjęcia z pielgrzymi można zobaczyć w Galerii zdjęć Duszpasterstwa Bankowców. http://www.bankowcy.rzeszow.opoka.org.pl/index.php?option=com_phocagalle...

Zmarł śp. Ks. Józef Gut, proboszcz w parafii Bidziny (diec. sandomierska), brat Ks. Jana Guta z Kolbuszowej

pt., 07/11/2014 - 09:37

Śp. ks. Józef Gut urodził się 22 października 1961 r. w Żołyni. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w WSD w Przemyślu w latach 1980-1986. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1986 r. Jako wikariusz pracował we Frysztaku (1986-1988), w Rudniku (1988-1991), w Tarnobrzegu, par. MB Nieustającej Pomocy (1991-1993), w Ostrowcu Świętokrzyskim, par. św. Michała (1993-1996) i w Sandomierzu, par. Podwyższenia Krzyża św. (1996-2000). Proboszczem parafii Bidziny został mianowany w 2000 r.
Był kanonikiem honorowym w Opatowskiej Kapitule Kolegiackiej.
Uroczystości pogrzebowe:
Exporta ciała śp. ks. Józefa Guta do kościoła parafialnego w Bidzinach w poniedziałek, 14 lipca i Msza św. żałobna o godz. 11.00. Msza św. pogrzebowa w parafii Brzóza Stadnicka we wtorek, 15 lipca o godz. 14.00. Następnie złożenie ciała na cmentarzu parafialnym.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Znaczki pocztowe z Matką Bożą w Ropczycach

czw., 07/10/2014 - 10:50
Start 02/08/2014 16:30 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 02/08/2014 16:30 Strefa czasowaEurope/Warsaw

Od 2 do 15 sierpnia 2014 r. w kościele św. Barbary w Ropczycach przy ul. ks. Siewierskiego będzie można obejrzeć wystawę filatelistyczną pt. „Najświętsza Maryja Panna na polskich znaczkach pocztowych i kopertach pierwszego dnia obiegu”. Wystawa będzie czynna od godz. 18.00 do 21.00 (z wyjątkiem nabożeństw od 19.00 do 19.30). Otwarcie wystawy odbędzie się 2 sierpnia o godz. 16:30. Wystawa będzie również dostępna do zwiedzania od 18 do 31 sierpnia od godz. 7.00 do 20.00 w Urzędzie Pocztowym w Ropczycach. Z okazji wystawy przygotowane zostały: datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym w Ropczycach 2 sierpnia 2014 r., kartka okolicznościowa wydana przez Pocztę Polską oraz pamiątkowy numerowany karnet ze znaczkiem personalizowanym. Całość dopełnia publikacja albumowa - katalog wystawy.

Zmarł śp. Tadeusz Polański - ojciec ks. Michała Polańskiego

śr., 07/09/2014 - 15:42

9 lipca 2014 r. zmarł śp. Tadeusz Polański z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie – ojciec ks. Michała Polańskiego – wikariusza w parafii św. Barbary w Ropczycach. Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 12 lipca 2014 r. o godz. 10.30, w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki. Amen.

Nabór do Studium Organistowskiego na rok 2014/2015

pon., 07/07/2014 - 13:17

Diecezjalne Studium Organistowskie w Rzeszowie zaprasza wszystkich chętnych do podjęcia nauki w roku szkolnym 2014/2015. Celem Diecezjalnego Studium Organistowskiego jest przygotowanie kandydatów do posługi organisty, dokształcanie muzyczne i liturgiczne organistów i animatorów muzycznych pełniących posługę w kościołach na terenie diecezji.

Wymagane dokumenty:
- podanie
- życiorys
- kopia świadectwa szkolnego (ostatnia ukończona klasa)
- kopia świadectwa ze szkoły muzycznej
- opinia proboszcza z miejsca zamieszkania
- 4 zdjęcia (format legitymacyjny).

Nauka w studium trwa cztery lata. Dla tych, którzy nie mają podstaw gry na instrumencie (fortepian) jest przewidziany rok wstępny. Zajęcia odbywają się w soboty według ustalonego harmonogramu.

Przyjęcie odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się 6 września 2014 r., o godz. 9.00 w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie, ul. Witolda 11a.

Dokumenty należy składać do 6 września 2014 r. w sekretariacie Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, ul. Witolda 11a, 35-302 Rzeszów - osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie Instytutu od poniedziałku do piątku
w godz. od 9.00-13.00. Tel. (17) 871-24-00 lub (17) 871-24-03 lub na stronie internetowej studium www.dso.diecezja.rzeszow.pl

Biskup Ordynariusz zaprasza do udziału w pielgrzymce

pt., 07/04/2014 - 14:37

Umiłowani Diecezjanie! Szybkimi krokami zbliża się dzień, w którym po raz 37. wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę diecezjalna Piesza Pielgrzymka. To oczekiwane przez wielu religijne wydarzenie będzie kolejna okazją, by dziękować Panu Bogu za dar życia i posługi św. Jana Pawła II w roku jego kanonizacji. Na pielgrzymim szlaku nie zabraknie możliwości, aby wsłuchiwać się w słowa Jego nauczania, a przede wszystkim, aby w Jego szkole uczyć się miłości do Jezusa i Jego matki.
Hasłem tegorocznej Pielgrzymki będą słowa Ojca Świętego, wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu: „Otwórzmy drzwi Chrystusowi!”. To wezwanie do zaproszenia Chrystusa do naszego osobistego, rodzinnego i społecznego życia pozostaje wciąż aktualne, a zarazem jest niezbędnym warunkiem naszego duchowego rozwoju.
Pragnę bardzo serdecznie zaprosić wszystkich Diecezjan, a w sposób szczególny was, młodzi przyjaciele, do uczestniczenia w Pielgrzymce, która jest zawsze publicznym wyznaniem wiary, próbą charakteru, a zarazem sprawdzoną formą ewangelizacji. Niech to będzie także czas wielkiej modlitwy w intencji Ojczyzny i Kościoła, a szczególnie modlitwy za Kościół Rzeszowski. Tych, którzy nie mogą pielgrzymować w sposób fizyczny, zapraszam na pielgrzymkę duchową, czyli łączenie się myślą, modlitwą i osobistymi ofiarami z tymi, którzy w trudzie drogi poniosą i nasze sprawy do Domu Matki. Niech znakiem łączności z nimi będzie nasz udział w modlitwie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.
Zgodnie z wieloletnią tradycją Pielgrzymkę Rzeszowską poprowadzi niestrudzony przewodnik i duchowy opiekun – Ks. Biskup Edward, wspierany przez doświadczony zespół duszpasterzy, alumnów i animatorów. A rozpocznie się ona w poniedziałek, 4 sierpnia, uroczystą Eucharystią o godzinie 6.30, sprawowaną przed rzeszowska Farą.
Wszystkim drogim pielgrzymom życzę potrzebnych sił, pogody ducha, wrażliwości serca, wytrwania w trudnościach oraz obfitych owoców duchowych pielgrzymiego trudu. Jasnogórskiej Królowej Polski was powierzam i z serca błogosławię.

+ Jan Wątroba
Biskup Rzeszowski
Rzeszów, 1 lipca 2014 r.

Po powrocie ze Lwowa - rozmowa z ks. W. Jagustynem

czw., 07/03/2014 - 13:46

Z ks. Władysławem Jagustynem – dyrektorem Pieszej Pielgrzymki z Rzeszowa do Lwowa rozmawia ks. Tomasz Nowak

- W ostatni poniedziałek, 30 czerwca, zakończyła się szósta piesza pielgrzymka do Lwowa. Czy można mówić o jakiejś specyfice ostatniej pielgrzymki w porównaniu z poprzednimi?

- Pielgrzymowaliśmy w roku kanonizacji Jana Pawła II. Jako hasło towarzyszyły nam Jego słowa wypowiedziane na początku pontyfikatu: „Nie lękajcie się”. Do licznych podziękowań, które już miały miejsce, dołączyliśmy także dziękczynienie pielgrzymie związane z trudem i wysiłkiem. To papieskie przesłanie nieśliśmy sąsiadom za wschodnią granicą. Lwów, który w 2001 r. odwiedził Ojciec Święty, pamięta o nim i darzy wielką miłością. Była też druga ważna okoliczność wyróżniająca tegoroczną pielgrzymkę związana z jubileuszem 600-lecia narodzin św. Jana z Dukli. To właśnie we Lwowie o. Jan spędził większość swojego życia i jest patronem tego miasta. Święty związany z Lwowem, Rzeszowem i Duklą towarzyszył nam w drodze jako przykład człowieka, który służył Bogu, Ojczyźnie i ubogim.

- Weszliście do Ukrainy w nowych warunkach politycznych. To chyba kolejny wyróżnik tegorocznej pielgrzymi. Czy wśród naszych sąsiadów przeważa nadzieja czy niepokój?

- Zdecydowanie przeważa nadzieja, choć przyszłość jawi się jako nieznana. Ludzie zastanawiają się czy uda się utrzymać kurs dobrych zmian. W tej części Ukrainy, którą odwiedziliśmy jest spokojnie, nie ma walk. Niemniej żołnierze z tego rejonu są wysyłani na wschód. Stąd też zrozumiałe niepokoje o ich zdrowie i życie. W całej tej sytuacji uderza zjednoczenie Ukraińców między sobą. Obserwując ich, choćby katolików i grekokatolików, odnosi się wrażenie zdecydowanie większej jedności i współpracy.

- Proszę powiedzieć klika słów o uczestnikach pielgrzymki.

- Z Rzeszowa wyszło ponad 120 osób. Z tym, że mała część to byli tzw. pielgrzymi jedniodniowi, którzy towarzyszyli nam w drodze do pierwszego noclegu w Kańczudze. Dalej do Lwowa szło 105 osób. Część z nich to osoby, które są mniej lub bardziej związane z Kresami. Był wśród nas starszy pan wysiedlony z okolic Sokala podczas korekty granic w 1951 r. To była jego pierwsza wizyta w Ukrainie. Cześć osób to z kolei doświadczeni pielgrzymi, którzy regularnie pielgrzymują do różnych sanktuariów nie tylko w Polsce. Jest to dla nich forma modlitwy, pokuty i zwiedzania różnych zakątków świata.

- Po przybyciu do Lwowa głównym punktem w programie była Msza św. w katedrze lwowskiej.

- Przewodniczył jej abp Mieczysław Mokrzycki. Dołączyli do nas pielgrzymi, którzy trzema autokarami dojechali do Lwowa z Rzeszowa. W Mszy św. uczestniczył także ks. Piotr Tarnawski - ksiądz z diecezji rzeszowskiej, który jest pracownikiem dyplomatycznym Stolicy Apostolskiej w Kijowie. Arcybiskup Mokrzycki w homilii nawiązał do hasła naszej pielgrzymki „Nie lękajcie się”. Wspominając postać Jana Pawła II, z którym współpracował jako sekretarz papieski, mówił o jego wytrwałym dźwiganiu krzyża i zawierzeniu Panu Bogu w każdych okolicznościach. Po południu tradycyjnie już modliliśmy się na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich.

- Jesteśmy w sezonie urlopów. Niektórzy obawiają się wyjazdu na Ukrainę z powodów politycznych. Czy te obawy są słuszne?

- Nie zauważyliśmy nic niepokojącego. Spotkani przez nas lwowiacy prosili, abyśmy powiedzieli tutaj w Polsce: Przyjeżdżajcie do nas. Odczuwają zdecydowany spadek przyjeżdżających turystów i pielgrzymów. Trudno teraz spotkać autokary i wycieczki. Warto tam pojechać, aby doświadczyć choćby wspomnianego klimatu jedności. Ludzie jakby dopiero teraz mają odwagę objawić swoje prawdziwe oblicze ukrywane przez lata komunizmu. Przy wielu rozmowach, śpiewach i wspólnych modlitwach nie obyło się bez łez wzruszenia.

- Dziękuję za rozmowę.

Święto 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie

pon., 06/30/2014 - 10:19

28 czerwca 2014 r., w wigilię Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie uroczystą Mszą św. rozpoczęły się obchody święta 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Artur Michalski – wikariusz z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach i kapelan Szwadronu Podkarpacie w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Eucharystię koncelebrowali: ks. Lesław Pelc – kapelan Ułanów z Dubiecka oraz ks. Sebastian Picur – kapelan Ułanów z Wierzawic.
We wstępie ks. Michalski przywitał wszystkich zgromadzonych na tej Uroczystości. Zaznaczył, że od dawna 20. Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego stacjonował w Rzeszowie i korzystał z tego Kościoła, a teraz już od trzech lat mogą gromadzić się w tej świątyni ci, którzy chcą kultywować tradycję ułanów.
Wezwał do modlitwy w intencji ułanów, którzy zmarli i polegli na polach różnych bitew, oraz w intencji tych, którzy dzisiaj tworzą i kultywują tradycję swoich przodków.
W homilii Kaznodzieja zauważył, że z roku na rok przybywa tych, którzy pragną nosić mundur ułanów i kultywować tę tradycję. Trzeba jednak pamiętać, że ubierając mundur bierzemy odpowiedzialność za tych, wśród których przebywamy, tak jak to czynili nasi przodkowie, którzy byli postrzegani w ówczesnych czasach za elitę. Czy dzisiaj o tych którzy kultywują tę tradycję można by też tak powiedzieć? Czy jesteśmy świadomi kim jesteśmy i kogo reprezentujemy?
Bo mundur zobowiązuje i to zawsze, nawet wtedy, gdy nie mamy go na sobie. Ci co ubierają mundur muszą być ludźmi honoru i to do grobowej deski. Czy ten mundur jest dla nas wyróżnieniem? Czy nasi przodkowie mogą być z nas dumni? Po Mszy świętej odbył się Apel Pamięci z salwą honorową oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy, Podoficerów i Oficerów 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Następnie udano się na teren jednostki wojskowej przy ul. Dąbrowskiego, gdzie miał miejsce okolicznościowy Apel. Na koniec odbyło się spotkanie okolicznościowe w Klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Rodowód 20. Pułku Ułanów sięga epoki napoleońskiej. W 1812 roku, po zajęciu części dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego przez wojska francuskie, zapadła decyzja o utworzeniu kilku nowych pułków piechoty i jazdy. Jednym z nich był 20. Pułk Ułanów Litewskich. Na jego czele stanął Ksawery Obuchowicz, ziemianin z okolic Nieświeża. Wraz z wycofującą się z Rosji armią Napoleona 20. Pułk Ułanów ruszył pod Warszawę, by trafić wreszcie do Saksonii. Tam uległ reorganizacji i w ramach nowej jednostki bił się pod Lipskiem w słynnej „bitwie narodów”. Po tym okresie Pułk przestał istnieć, by odrodzić się po ponad 100 latach wraz z powstającym państwem polskim.
Zaczątkiem odrodzenia stał się 108 Pułk Ułanów, którego powstanie w Ostrołęce nierozerwalnie związane było z wojną z bolszewikami w 1920 roku.
15 stycznia 1921 roku rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych 108. Pułk Ułanów przemianowano na 20. Pułk Ułanów, a na miejsce kwaterunku wyznaczono Rzeszów.
Po przybyciu do tego miasta jednostka zajęła koszary im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ulicy Lwowskiej, zastępując urzędujący tutaj dotąd 6. Pułk Ułanów Kaniowskich. Ze względu na szczupłość koszar szwadrony 2, 3 i 4 ulokowano w Dębicy. W maju 1921 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych zatwierdziło barwę Pułku, którą stanowił proporzec w kolorze amarantowym z granatowo - białym paskiem pośrodku. Następnie wybrano sobie honorowego szefa, którym został król Jan III Sobieski.
W 1939 r. 20 Pułk Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego brał udział w walkach osłonowych Armii „Łódź” nad Wartą (od 3 IX). W odwrocie, wraz z całą Kresową Brygadą Kawalerii w rejonie Warty, Glinna, Osuchowa i Psar koło Rawy Mazowieckiej. Potem podzielony na grupy walczył w rejonie Mińska Mazowieckiego i Tomaszowa Lubelskiego.
Po 1939 roku Pułk nie był już odtwarzany ani w ramach oddziałów Polski Podziemnej, ani w ramach jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nie miał też na emigracji swojego koła pułkowego. Do idei tej wrócono dopiero w latach siedemdziesiątych.
Z inicjatywy Marka Kuśnierza powstała w 1975 roku Bieszczadzka Konna Straż Ochrony Przyrody im. 20 Pułku Ułanów, przemianowana potem na Konną Grupę Rejonową SOP im. 20. Pułku Ułanów. Zakończyła ona działalność na początku lat dziewięćdziesiątych. Ściśle współpracowała z tą grupą 29 Konna Drużyna Harcerska im. 20 Pułku Ułanów.
W latach sześćdziesiątych zaczęło działać w Rzeszowie środowisko byłych podoficerów 20 Pułku Ułanów – regularnie spotykające się 24 czerwca na obchodach Święta Pułkowego.
Po pewnym czasie włączyły się w tę działalność także i rodziny Ułanów. Zaowocowało to ufundowaniem tablicy pamiątkowej, która znalazła swoje miejsce w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Uroczyste jej odsłonięcie nastąpiło 3 września 1985 roku.
Obecnie tradycje 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego kultywuje Szwadron Podkarpacie, który skupia miłośników kawalerii z całego województwa.
Dowódca Szwadronu Jan Urban podkreślił, że Ułanów i Kawalerię zawsze otaczał szacunek społeczeństwa i nie zmienił tego nawet system komunistyczny.
Tradycja kawaleryjska przetrwała trudne czasy m.in. dzięki rodzinom żołnierzy 20 Pułku Ułanów i pasjonatom, którzy ją kultywowali.
Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Tomasz Zegar

Zapisy na 37. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

sob., 06/28/2014 - 08:56
Start 08/07/2014 06:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 08/07/2014 06:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

4 sierpnia br. rozpocznie się 37. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która zakończy się 13 sierpnia. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Otwórzmy drzwi Chrystusowi". W roku kanonizacji Jana Pawła II pielgrzymi będą dziękować za święte życie Papieża z Polski. W pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby dorosłe oraz niepełnoletni na następujących zasadach: w wieku do lat 16 – w towarzystwie i pod opieką osoby dorosłej; w wieku 16 – 18 lat – na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców lub prawnych opiekunów. Zapisy na pielgrzymkę rozpoczęły się 15 czerwca. Każdy pątnik zapisuje się w swojej parafii, a następnie składa kartę zgłoszeniową u Księdza Przewodnika Grupy (kartę można pobrać ze strony internetowej pielgrzymki i wypełnić). Narzeczeni, którzy chcieliby podczas pielgrzymki zawrzeć sakramentalne małżeństwo, winni zgłosić swój zamiar odpowiednio wcześniej swojemu Księdzu Przewodnikowi. Spotkanie dla nich odbędzie 13 lipca br. r. o godz. 14.00 w parafii św. J. Pelczara w Rzeszowie (Pobitno).

Nowy rektor seminarium duchownego w Rzeszowie

pt., 06/27/2014 - 13:14

Decyzją biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby z 27 czerwca br. nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie został ks. dr Paweł Pietrusiak. Zastąpi on pełniącego od 2010 r. tę funkcję ks. dr. hab. Jacentego Masteja. Ks. Paweł Pietrusiak urodził się w 1967 r. w Rzeszowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. W 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie w Rzeszowie. Po święceniach przez rok pracował jako wikariusz w Załężu. Następnie studiował teologię dogmatyczną na Uniwersytecie św. Krzyża w Rzymie. Po powrocie ze studiów pełnił obowiązki wykładowcy i prefekta ds. studiów w seminarium w Rzeszowie. Od 2001 r. pracował w seminarium duchownym w Ndżamenie w Czadzie, jednocześnie współpracując z innymi seminariami duchownymi Afryki. Do dnia dzisiejszego jest wykładowcą (profesor wizytujący) Uniwersytetu Katolickiego Afryki Środkowej w Kamerunie. Od 2010 r. przez rok przebywał w Instytucie Katolickim w Paryżu. Od 2011 r. pełnił obowiązki wykładowcy w WSD w Rzeszowie. Przez pół roku był administratorem parafii w Cmolasie. Od września 2013 r. był wicedyrektorem Katolickiego Radia Via w Rzeszowie, gdzie m.in. prowadził popularną audycję „Od słowa do słowa”. (tn)

Wyruszyła piesza pielgrzymka do Lwowa

śr., 06/25/2014 - 08:15

25 czerwca br. o godz. 6.00 w kościele pw. św. Krzyża w Rzeszowie bp Edward Białogłowski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej Pieszą Pielgrzymkę do Lwowa. Punktualnie o godz. 7.15 grupa około stu osób z całej Polski pod przewodnictwem ks. Władysława Jagustyna – proboszcza parafii św. Krzyża w Rzeszowie - wyruszyła w kierunku mostu Zamkowego i dalej w kierunku Słociny, aby po 35 kilometrach dojść na pierwszy nocleg do Kańczugi. W piątek, 27 czerwca, pielgrzymi przekroczą granicę w Medyce i przez Gródek i Mościska pójdą w kierunku Lwowa. 30 czerwca o godz. 11.00 w katedrze lwowskiej odbędzie się uroczysta Msza św. na powitanie pielgrzymów. W tym dniu dołączą do nich pielgrzymi, którzy przyjadą do Lwowa autokarami. Informacje na temat wyjazdu autokarowego można uzyskać u ks. Janusza Sądela (tel. 606 157 353, lub e-mail: jsadel@rzeszow.opoka.org.pl). (tn)

Jeszcze kilka zdjęć z Bożego Ciała

wt., 06/24/2014 - 10:57

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z procesji Bożego Ciała w Rzeszowie. Ich autorem jest kleryk Michał Piętka.

Rycerze Kolumba na Koncercie Jednego Serca Jednego Ducha

wt., 06/24/2014 - 10:49

W tegorocznej, już dwunastej edycji koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, znaczący udział miał Zakon Rycerzy Kolumba, którego Korpus Reprezentacyjny Stopnia Patriotycznego asystował podczas wniesienia krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej, a grupa kilkudziesięciu Braci Rycerzy (z Rad Lokalnych z Rzeszowa, Dobrzechowa, Dębicy i Sędziszowa Małopolskiego) w roli wolontariuszy pomagała organizatorom w różnych pracach porządkowych i informacyjnych przed i po koncercie.

Jak co roku, śpiew animowali znani artyści muzycy chrześcijańskiej (muzycy i soliści), m.in. muzycy grupy New Life M, Agnieszka Musiał, Beata Bednarz, Katarzyna Bogusz. Mate.O, Leopold Twardowski, Krzysztof Szczypuła i in., jak również połączone chóry młodzieżowe z Podkarpacia oraz muzycy Filharmonii Rzeszowskiej i rzeszowskich szkół muzycznych. W tym roku furorę zrobili goście specjalni: zespół Claret Gospel – czarnoskórzy wokaliści z Wybrzeża Kości Słoniowej. Całość prowadził pomysłodawca koncertu – Jan Budziaszek, perkusista Skaldów i świecki rekolekcjonista. Opracowania muzyczne utworów były, jak zwykle, dziełem Marcina Pospieszalskiego, basisty New Life M i znakomitego aranżera.

W koncercie wzięło udział m.in. czterech biskupów – Jan Wątroba, Kazimierz Górny i Edward Białogłowski z Rzeszowa oraz Stanisław Jamrozek z Przemyśla, bardzo wielu księży i sióstr zakonnych oraz tysiące uczestników pragnących wspólnie Wielbić Pana Boga.
Byli z nami również samorządowcy i parlamentarzyści; między innymi nasz Brat Rycerz, Poseł Kazimierz Gołojuch oraz były marszałek Sejmu, a obecnie Europoseł Marek Jurek z małżonką, jak również znany prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Kulminacją każdego koncertu – obok błogosławieństwa biskupów - są świadectwa, czyli dzielenie się z zebranymi żywą wiarą. Tak było i w tym roku. Szczególnie poruszające było świadectwo belgijskiego, sędziwego zakonnika, który opowiadał o swoim kraju jako właściwie pogańskim i prosił zebranych, by nie dali sobie odebrać wiary.

Równie poruszającym momentem tegorocznej edycji było wniesienie przez młodzież – w asyście Korpusu Reprezentacyjnego Stopnia Patriotycznego Zakonu Rycerzy Kolumba – krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej. Znakomicie dobrany utwór „Hosanna Synowi Dawidowemu” oraz Rycerze Kolumba przydały tej scenie niezbędnej powagi i dostojności.

Korpus Reprezentacyjny Stopnia Patriotycznego Zakonu Rycerzy Kolumba stanowili Bracia Rycerze ze Starachowic oraz z Rzeszowa (Tomasz Wawrzkowicz, Jerzy Wawrzkowicz, Zbigniew Marcinkiewicz) i Dobrzechowa (Marian Wójtowicz), na czele z Marszałkiem Korpusu Bratem Ryszardem Nosowiczem. Kadzielnicę nieśli Bracia Robert Godek i Marek Pająk.

Bracia Rycerze asystowali podczas wniesienia Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej na scenę oraz ich wyprowadzeniu pod koniec koncertu.
Korpus Reprezentacyjny Stopnia Patriotycznego Zakonu Rycerzy Kolumba został zaproszony przez JE Ks. Biskupa Jana Wątrobę do wspólnego wejścia na scenę podczas udzielonego przez naszych Pasterzy Błogosławieństwa.

Jednego Serca Jednego Ducha nie jest właściwie koncertem. To wielkie modlitewne spotkanie uwielbieniowe, największe cykliczne tego typu w Europie, a może i na świecie, w którym co roku uczestniczy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób z całej Polski, którzy śpiewem, tańcem, klaskaniem uwielbiają Pana Boga.

Na scenie roi się od znanych nazwisk z nurtu muzyki chrześcijańskiej, ale tu nikt nikogo nie zapowiada. Jedyną „gwiazdą” tego koncertu jest Jezus Chrystus. Tu zaciera się granica pomiędzy sceną a publicznością, bo wszyscy razem śpiewają na chwałę Tego, który pod postacią Chleba Eucharystycznego chodził w tym dniu naszymi ulicami.

Inicjatorem koncertu był Jan Budziaszek, perkusista Skaldów. W 1981 r., w Meksyku, zobaczył w restauracji, jak kilka zespołów chodziło od stolika do stolika, a ludzie zamawiali swoje ulubione utwory. Nie po to, by posłuchać zespołu, lecz by sobie ten utwór zaśpiewać z jego akompaniamentem. – Zobaczyłem nieprawdopodobnie szczęśliwe twarze ludzi, którzy sami sobie śpiewają. Wtedy przyszła mi do głowy myśl, że człowiek może być naprawdę szczęśliwy tylko wtedy, gdy sam coś tworzy – opowiada Budziaszek. Tę myśl skojarzył ze zdaniem popularnym w środowisku jazzowym: „chcesz posłuchać dobrej muzyki, zagraj sobie sam”. Powtarzał także: – Objechałem kawał świata. Doszedłem do tego, że jedyne co ma sens, to chwalenie Pana Boga.
Z tych myśli „utkał” pomysł na koncert. Zaczął szukać współpracowników, którzy nie baliby się pomóc w realizacji „szalonego” pomysłu. Znalazł ich po latach w Rzeszowie. Dwóch księży: Mariusza Mika i Andrzeja Cyprysia. Znalazł także muzyków, którzy od początku stanowią podstawę orkiestry. Grupę New Life M, czyli pianistę Joachima Mencla, gitarzystę Roberta Cudzicha, basistę Marcina Pospieszalskiego i perkusistę Piotra Jankowskiego. Zespół, który wie, jak modlić się przy pomocy dźwięków.

We wtorek po Niedzieli Miłosierdzia 2003 r., gdy Budziaszek z oboma księżmi spotkali się w Rzeszowie w sprawie koncertu po raz pierwszy, wśród tekstów czytań znalazł się fragment z Dziejów Apostolskich, opowiadający o gminie pierwszych chrześcijan. Doszli do wniosku, że zdanie „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących” (Dz 4, 32a) znakomicie oddaje sens spotkania, które chcieli zorganizować. Stąd wzięło się koncertowe hasło: Jednego Serca Jednego Ducha.

O terminie – dniu Bożego Ciała – zadecydowały przyziemne względy: akurat w tym dniu nie odbywały się żadne koncerty, tak więc wolny termin mieli zarówno muzycy, jak i firmy zajmujące się koncertową techniką. Świadomość, że wieczorne uwielbienie Chrystusa może być wspaniałym zwieńczeniem tego dnia, przyszła później.

Koncert miał być jednorazowym wydarzeniem. I pewnie tak by było, gdyby nie to, że – jak później napisał Budziaszek w „Dzienniczku perkusisty” – podczas pierwszej edycji koncertu w 2003 r. „urządzenia techniczne zakpiły z nas”. Mimo problemów technicznych, koncert miał niesamowity duchowy klimat.

Organizatorzy postanowili go więc powtórzyć. A potem… była kolejna edycja i następne. I tak to trwa do dziś.
Ten koncert pokazuje także, jak piękna może być muzyka inspirowana wiarą i jak wspaniale można się przy niej bawić. Jego fenomen, jak powiedział mi kiedyś jeden z chórzystów, polega na tym, że tu ludzie dotykają nieba.
Vivat Jesus!
Jaromir Kwiatkowski, Tomasz Wawrzkowicz
zdjęcia: Wojciech Dulski

Zakończenie Festiwalu Wiary 2014

sob., 06/21/2014 - 22:15

21 czerwca br. o godz. 19.00 na hali Podpromie w Rzeszowie rozpoczęła się Msza św. kończąca drugą edycję Festiwalu Wiary w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyło 21 kapłanów. Na hali było zebranych ok. 1600 osób. Biskup Jan w homilii zwrócił uwagę na ogromne znaczenie świadectwa w dziele ewangelizacji. Po Komunii św. hala zamieniła się w ogromną wspólnotę uwielbienia. Pieśni i tańce dziękczynne trwały czterdzieści minut. Był też czas na trzy świadectwa uzdrowień fizycznych i duchowych. Po modlitwie po Komunii św. podsumowania dokonali przedstawiciele organizatorów festiwalu: ks. Daniel Drozd – dyrektor Domu Diecezjalnego Tabor i o. Wiktor Tokarski – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Po zakończonej Eucharystii część zgromadzonych jeszcze do godz. 23.00 wielbiło Boga przez świadectwa i śpiew. Na Festiwal Wiary złożyły się liczne wydarzenia. Między innymi Wieczory Uwielbienia w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, Seminarium Odnowy Wiary i katechezy audiowizualne w bazylice ojców bernardynów, akcje „Zagadaj księdza, zagadaj siostrę”, dyskoteka chrześcijańska i randka dla małżeństw w Ogrodach Bernardyńskich. Finał rozpoczął się na rzeszowskiej hali Podpromie wieczorem 18 czerwca nabożeństwem pokutnym. 20 czerwca ponad 20 tysięcy osób zgromadziło się na koncercie „Jednego Serca, Jednego Ducha”. 21 i 22 czerwca odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne pt. „Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan”. Wszystkie wydarzenia finału były transmitowane przez telewizję internetową "Dobre Media", wybrane - przez Katolickie Radio "Via". (tn)

Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan - rekolekcje ewangelizacyjne

sob., 06/21/2014 - 17:32

20 i 21 czerwca br. na hali Podpromie w Rzeszowie odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne z modlitwą o uzdrowienie pt. "Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan", które były częścią Festiwalu Wiary. W spotkaniach wzięło udział ok. 600 osób. Uczestnicy przez dwa dni, od godz. 10.00 do godz. 23.00 modlili się, słuchali konferencji oraz świadectw. Rekolekcje prowadził ks. Rafał Jarosiewicz wspólnie ze Szkołą Nowej Ewangelizacji z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Oprawę muzyczną zapewniła wspólnota prowadząca Wieczory Uwielbienia w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. Rekolekcje i jednocześnie cały Festiwal Wiary zakończyły się Mszą św. o godz. 19.00 pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. (tn)