Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Wierzę w Syna Bożego" - hasło obecnego Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 1 godzina 8 min. temu

Ryby, ludzie wielbiący Boga i krzyż maltański - logo ŚDM Diecezji Rzeszowskiej

wt., 09/30/2014 - 14:57

Ryby, ludzie z wzniesionymi rękami wielbiący Boga oraz krzyż maltański – tego typu elementy znajdziemy w logo Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Rzeszowskiej. 30 września biskup rzeszowski Jan Wątroba zatwierdził logo ŚDM w Diecezji Rzeszowskiej. Zostało ono wyłonione w ramach specjalnie ogłoszonego konkursu. Zwycięska praca przedstawia cztery postaci widziane z góry z wzniesionymi do góry rękami w geście uwielbienia. Różne kolory odnoszą się do młodzieży, która reprezentuje narody wszystkich kontynentów. Jednocześnie zarys postaci tworzy cztery ryby – symbol chrześcijan, którzy spotkają się w jednym miejscu, najpierw w polskich diecezjach, a następnie w Krakowie. Ważnym elementem jest krzyż maltański, który znajduje się także w herbie Rzeszowa. Wielość symboliki, która kryje się za logo, a także odniesienie do Rzeszowa są ogromnym atutem wybranego i zatwierdzonego logo. Będzie ono towarzyszyło wszystkim inicjatywom tzw. dni w diecezji poprzedzających spotkanie w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. (tn)

Funkcjonariusze Zakonu Rycerzy Kolumba

wt., 09/30/2014 - 13:01

9 września br. w kościele św. Jadwigi w Rzeszowie odbył się ceremoniał wprowadzenia nowych funkcjonariuszy czterech Rad Rycerzy Kolumba działających w Diecezji Rzeszowskiej (z Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego, Dobrzechowa i Głogowa Małopolskiego). Na początku proboszcz parafii, a jednocześnie kapelan diecezjalny Zakonu Rycerzy Kolumba ks. Janusz Kosior przywitał w murach świątyni biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę, kapłanów i braci rycerzy. Sekretarz stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce brat Tomasz Wawrzkowicz podziękował Biskupowi Rzeszowskiemu za wsparcie działań rycerskich w Diecezji Rzeszowskiej. Złożył w imieniu rycerzy przyrzeczenie stania zawsze przy swoim pasterzu i księżach kapelanach. Poprosił również biskupa Jana o przyjęcie insygnium kapelana Zakonu Rycerzy Kolumba. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba. Nawiązując do tekstu Ewangelii wg św. Łukasza mówiącym o wyborze Apostołów podkreślał: „Jezus woła mnie po imieniu, powołuje do różnych zadań (…). Jezus wybrał nas także tutaj po to, byśmy stanęli przed Jego ołtarzem, byśmy podjęli zadania, które właśnie ta wspólnota realizuje (…). W tej wspólnocie, dla wierności z naszymi braćmi, podejmujmy zadania na miarę naszych możliwości i wyzwań, które czasy niosą ze sobą (…)”.
Rytuał wprowadzenia funkcjonariuszy Rad Rycerzy Kolumba składa się z kilku części. Po homilii delegat rejonowy Marian Wójtowicz wprowadził wszystkich uczestników ceremonii w mające nastąpić wydarzenie. Następnie Biskup Rzeszowski pobłogosławił nowych funkcjonariuszy. Po modlitwie błogosławieństwa nowi funkcjonariusze złożyli przyrzeczenia wierności konstytucji i prawom Zakonu oraz rozwoju i gorliwości w pełnieniu powierzonych im funkcji. Ostatnim etapem obrzędu było błogosławieństwo insygniów i nałożenie ich na szyje nowo ustanowionym kapelanom i funkcjonariuszom Rad Lokalnych.
Po zakończonej uroczystości bracia rycerze spotkali się wspólnie przy napojach i ciastkach. Organizatorzy wyrażają wdzięczność biskupowi Janowi Wątrobie za uświetnienie swoją obecnością Rycerskich Uroczystości oraz ks. Januszowi Kosiorowi i Wielkiemu Rycerzowi Rady Rzeszowskiej Bratu Lucjanowi Kosturkowi za koordynację i pomoc w organizacji uroczystego spotkania rycerzy w kościele akademickim w Rzeszowie.

Tekst: Tomasz Wawrzkowicz, Sekretarz Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, ks. Krzysztof Cieśla.
Foto: Kustosz Rejonowy Jerzy Wawrzkowicz

Nowi członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba

wt., 09/30/2014 - 12:34

8 września br. w Radzie 15268 w Rzeszowie odbyła się uroczystość przyjęcia nowych kandydatów w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba. Zespół inicjacyjny w składzie: ks. Stanisław Nabywaniec, Lucjan Kosturek, Zdzisław Banat, Piotr Wisz, Jerzy Wawrzkowicz, Zbigniew Marcinkiewicz, Bogusław Płonka i Tomasz Kloc przyjął sześciu nowych braci rycerzy. Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W uroczystości uczestniczyli również: kapelan diecezjalny Zakonu Rycerzy Kolumba ks. Janusz Kosior oraz Sekretarz Rady Stanowej Tomasz Wawrzkowicz.
Tekst: Tomasz Wawrzkowicz, Sekretarz Rady Stanowej Zakonu Rycerzy Kolumba.
Foto: Kustosz Rejonowy Jerzy Wawrzkowicz

W niedzielę modlimy się za synod biskupów nt. rodziny

sob., 09/27/2014 - 14:03

Od 5 do 19 października br. w Watykanie odbędzie się III Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone rodzinie. Przedmiotem obrad zgromadzenia będą wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji. W niedzielę 28 września, a także w czasie trwania prac synodalnych, wierni w całym Kościele będą się modlić w intencji synodu. Zachęcamy do indywidualnej oraz wspólnotowej modlitwy o dobre owoce spotkania biskupów. (tn)

Polskie Państwo Podziemne - 75. rocznica w Rzeszowie

sob., 09/27/2014 - 13:43

27 września br. o godz. 12.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie została odprawiona Msza św. z okazji 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W Mszy św. uczestniczyli kombatanci, m.in. członkowie Armii Krajowej, a także przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Fryderyka Szopena, gdzie miał miejsce Apel Pamięci zakończony salwą honorową oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Organizatorem obchodów był Urząd Miasta Rzeszowa.(tn)

Oświeć nas światłem Twojego Ducha - maturzyści na Jasnej Górze

sob., 09/27/2014 - 13:24

26 i 27 września br. odbyła się 18. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Rzeszowskiej na Jasną Górę. W piątek do Częstochowy przyjechali maturzyści ze szkół na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, a w sobotę maturzyści ze szkół na terenie pozostałych powiatów diecezji rzeszowskiej. Pielgrzymi wyjechali autokarami około godziny 5.00, tak aby na godzinę 11.00 dotrzeć na Jasną Górę (w sobotę program rozpoczął się o godz. 10.30). Pierwszym punktem pielgrzymki była konferencja w Bazylice Jasnogórskiej, następnie nabożeństwo pokutne, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz sakrament pokuty. Następnie maturzyści przeszli do kaplicy Matki Bożej, gdzie uczestniczyli w Mszy św. Zarówno w piątek jak i w sobotę Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. On też wygłosił homilie. W przemówieniu skoncentrował się na symbolice światła, które w chrześcijaństwie odnosimy głównie do Jezusa Chrystusa oraz świadectwa wierzących w myśl słów Zbawiciela: Wy jesteście światłem świata (słowa te zostały wydrukowane na okolicznościowych obrazkach). W piątek ze względu na deszcz nie odbyła się wspólna droga krzyżowa na wałach jasnogórskich. Niektóre z grup odprawiły nabożeństwo we własnym zakresie w Bazylice Jasnogórskiej. To już drugi rok, kiedy wszyscy maturzyści z diecezji spotykają się razem na Jasnej Górze. Od roku 2006 do roku 2012 katecheci każdej ze szkół organizowali taki wyjazd niezależnie od siebie (jedni jesienią, inni na wiosnę tuż przed maturą). To powrót do praktyki, która miała miejsce od początku istnienia diecezji rzeszowskiej. (tn)
Zdjęcia: ks. Piotr Kura

Pogrzeb ks. płk. Józefa Pałęgi

pt., 09/26/2014 - 09:51

25 września 2014 roku odbył się pogrzeb ks. płk. Józefa Pałęgi, długoletniego proboszcza parafii garnizonowej w Rzeszowie. Żegnała go rodzina, kapłani, żołnierze i licznie zgromadzeni parafianie.
Ks. Józef Pałęga zmarł w sobotę 20 września 2014 roku, w wieku 95 lat, zaraz po odprawieniu Mszy świętej o godz. 8:00 w klasztornej zakrystii Bazyliki Mniejszej Ojców Bernardynów w Rzeszowie.
W dniu pogrzebu o godz. 12:00 miało miejsce wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego Kapłana do kościoła garnizonowego pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, gdzie przez prawie 20 lat pełnił on posługę Proboszcza.
W świątyni parafianie modlili się za swego Proboszcza modlitwą różańcową i Koronką do Bożego Miłosierdzia.
O godzinie 13:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego, którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Na początku Eucharystii ks. płk Tomasz Anisiewicz, proboszcz parafii garnizonowej w Rzeszowie, odczytał list Biskupa Polowego Józefa Guzdka. Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Tomoń - diecezjalny duszpasterz młodzieży w diecezji rzeszowskiej. Kaznodzieja przedstawił duchową sylwetkę ks. Pałęgi, mówiąc, że Zmarły Kapłan pracował, służył i tracił swoje życie dla Boga, aż do ostatnich dni. "Dziś gromadzimy się na tej Uroczystości pogrzebowej, by uwielbiać Boga za życie tego Kapłana, ale także i za jego piękną śmierć. Ks. Pałęga zakończył swój ziemski żywot po Eucharystii umocniony Słowem Bożym i pokrzepiony Ciałem Chrystusa. Odszedł w sobotę dzień Maryjny, w dzień Tej, którą tak bardzo kochał i o której mówił zawsze Najświętsza Panienka".
Nawiązując do słów Księdza Pałęgi, które wypowiedział podczas swojego jubileuszu siedemdziesięciolecia kapłaństwa Kaznodzieja przypomniał najważniejsze wydarzenia z posługi duszpasterskiej Zmarłego. "Dziś w tej trumnie leży serce Kapłana, które przemawia do nas po raz ostatni, mówiąc nam o tym, że istnieje życie wieczne. Wierzymy, że ks. Pałęga cieszy się oglądaniem Oblicza Bożego razem z Najświętszą Panienką i Świętym Józefem jego Patronem" - zakończył Kaznodzieja.
Po skończonej Eucharystii udano się na cmentarz na Wilkowyi w Rzeszowie, gdzie miało miejsce ostatnie pożegnanie śp. ks. Józefa Pałęgi. Niech spoczywa w pokoju.

Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Tomasz Zegar

Maturzyści z diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze

śr., 09/24/2014 - 22:00

26 i 27 września br. maturzyści z diecezji rzeszowskiej udadzą się na Jasną Górę w ramach tradycyjnej pielgrzymki klas maturalnych. 26 września wyjadą uczniowie z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. W drugim terminie uczniowie z pozostałych powiatów na terenie diecezji rzeszowskiej. W sumie do Częstochowy uda się ok. 5 tysięcy maturzystów razem z katechetami i nauczycielami. W programie pielgrzymki jest m.in. okolicznościowa konferencja, Msza św. w kaplicy Matki Bożej (w piątek o godz. 13.00, w sobotę o godz. 12.00 - transmitowana przez Radio Via) oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej. To już drugi rok, kiedy po kilkuletniej przerwie wszyscy maturzyści z diecezji spotykają się razem na Jasnej Górze. Do roku 2013 r. katecheci każdej ze szkół organizowali taki wyjazd niezależnie (jedni jesienią, inni na wiosnę tuż przed maturą). To powrót do praktyki, która miała miejsce od początku istnienia diecezji rzeszowskiej. (tn)

Na zdjęciu maturzyści z I LO w Rzeszowie na Jasnej Górze w 2009 r.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Diecezji Rzeszowskiej

śr., 09/24/2014 - 16:11

W październiku br. po raz pierwszy rozpocznie swoją działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku Diecezji Rzeszowskiej. Będzie to uczelnia dla osób powyżej 50. roku życia zainteresowanych zagadnieniami teologicznymi. Oprócz ogólnego nauczania uniwersyteckiego w programie znajdą się wykłady m.in. z Pisma św., teologii dogmatycznej, prawa kanonicznego i historii Kościoła. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do siedziby Instytutu Teologiczno Pastoralnego w Rzeszowie przy ul. Witolda. Rektorem uniwersytetu jest ks. dr Marek Dzik. Koszt studiowania wynosi 80 złotych za semestr. Uniwersytet powstaje pod patronatem Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Oficjalna inauguracja odbędzie się 15 października w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie o godz. 18.30, a pierwsze wykłady 25 października. (tn)

Z Malawy do Papui Nowej Gwinei

śr., 09/24/2014 - 15:58

21 września br. o godz. 17.00 w kościele św. Wawrzyńca w Malawie obyło się uroczyste posłanie ks. Jacka Kędziora pochodzącego z Malawy na misje do Papui Nowej Gwinei. Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez kolegów z roku ks. Jacka przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W czasie Eucharystii bp Wątroba wręczył ks. Kędziorowi krzyż misyjny. Miniony rok ks. Kędzior spędził w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przygotowywał się do wyjazdu. Jeszcze przed wyjazdem do Papui Nowej Gwinei będzie uczył się języka angielskiego w USA. Dlaczego akurat Papua Nowa Gwinea? – „Nie wybierałem miejsca, do którego chcę pojechać – odpowiada. Zdecydowały aktualne potrzeby tamtejszego Kościoła”. (tn)

Logotyp ŚDM w Rzeszowie

wt., 09/23/2014 - 13:40

W 2016 roku w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Główne obchody w Krakowie poprzedzą tzw. "Dni w diecezji". Będzie to przygotowanie duchowe do głównych wydarzeń w poszczególnych diecezjach. Każda z diecezji w Polsce przygotowuje własny program „Dni w diecezji” w tym własny logotyp. Komitet „Dni w diecezji” w Rzeszowie przygotował specjalny konkurs na logotyp za pośrednictwem portalu specjalizującego się w organizacji konkursów - Corton. Według założeń w logotypie powinien znajdować się napis: „ŚDM 2016. Diecezja Rzeszowska”. Organizatorzy sugerowali nawiązanie do góry Tabor, gdyż każdej diecezji przypisano inne miejsce biblijne – diecezji rzeszowskiej górę Tabor. Dodatkowym motywem mogły być błogosławieństwa wypowiedziane przez Jezusa Chrystusa, gdyż ich tekst towarzyszy przygotowaniom do ŚDM w Krakowie. 22 września br. w Diecezjalnym Domu Tabor w Rzeszowie spośród 114 projektów wybrano pracę nr 158348 podpisaną "gabjus" nawiązująca do herbu Rzeszowa. O tym czy wygrany projekt będzie oficjalnym logotypem ŚDM w Rzeszowie zdecyduje biskup rzeszowski Jan Wątroba. (tn)

Nagroda "Mater Verbi" dla Natalii Janowiec

pon., 09/22/2014 - 10:27

20 września br. Natalia Janowiec z Jasła otrzymała medal ,,Mater Verbi’’ przyznawany przez Redakcję Tygodnika „Niedziela”. Laureatka jest obecnie studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Współpracuje z „Niedzielą Rzeszowską” od marca 2014 r. Pisze głównie artykuły historyczne. Jest także korespondentką Katolickiego Radia Via w Rzeszowie. Medal „Mater Verbi” przyznawany jest od 1998 r. Laureaci otrzymują go za ewangelizacyjne wykorzystanie środków społecznego przekazu, wspieranie rozwoju katolickich mediów oraz za wkład w kulturę narodową, patriotyzm, a także szczególną współpracę z „Niedzielą”.

Zmarł śp. Ks. Stanisław Jaworski, kapłan archidiecezji łódzkiej, pochodzący z Czudca

pon., 09/22/2014 - 09:10

Zmarł śp. Ks. Stanisław Jaworski, kapłan archidiecezji łódzkiej, pochodzący z Czudca. Pogrzeb w Czudcu w piątek, 26 września, o godz. 13.00.

Ks. Stanisław Jaworski
Urodzony: 05 -05 -1931, Czudec
Święcenia: 10 -06 -1956
Posługa duszpasterska:
1956-1959 - wikariusz par. Buczek
1959-1961 - wikariusz par. Czarnocin
1961-1968 - wikariusz par. św. Antoniego w Łodzi
1968-1976 - wikariusz par. św. Józefa w Łodzi (Żubardź)
1976-1998 - wikariusz par. św. Anny w Łodzi
1998-2002 - rezydent przy par. św. Anny w Łodzi
2002- emeryt w Domu Księży Emerytów w Łodzi

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Zmarł śp. Ks. kanonik Eugeniusz Hajduk, emeryt w Jaśle

ndz., 09/21/2014 - 21:23

W niedzielę 21 września zmarł śp. ks. kanonik Eugeniusz Hajduk, emeryt w Jaśle.
Pogrzeb we wtorek, 23 września, o godz. 14.00 w kościele MB Częstochowskiej w Jaśle.

Ks.Kanonik Eugeniusz Hajduk, ur. 02.06.1922 - Jasło, syn Michała i Karoliny Szpak, matura: 1946 - LO Jasło, studia: 1946-1951 Przemyśl - Wyższe Seminarium Duchowne
Święcenia 24.06.1951- Przemyśl.
Pracował w parafiach na stanowisku:
Spie 01.08.1951 - 19.03.1953 wikariusz
Spie 20.03.1953 - 04.08.1953 administrator
Dzikowiec 05.08.1953 - 23.07.1957 wikariusz
Odrzykoń 24.07.1957 - 18.08.1957 wikariusz
Borek Stary 19.08.1957 - 14.07.1958 wikariusz
Zapatów 15.07.1958 - 30.07.1959 wikariusz
Krasne k/ Sieniawy 01.08.1959 - 18.04.1967 proboszcz
Hyżne 19.04.1967 - 18.08.1971 wikariusz
Wysoka Strzyżowska 18.08.1971 - 18.08.1975 wikariusz
Drochobyczka 19.08.1975 - 30.06.1981 wikariusz
Święcany 01.07.1981 - 1.08.1986 rezydent
Od 02.08.1986 przebywał w Jaśle jako emeryt.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Zmarł śp. Ks. Józef Pałęga, kapelan wojskowy

sob., 09/20/2014 - 21:12

W sobotę, 20 września zmarł śp. Ks. prałat płk Józef Pałęga, emerytowany kapelan wojskowy.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 25 września w kościele Matki Bożej Królowej Polski (kościół garnizonowy). O godz 12.00 - Różaniec, o godz. 13.00 - Msza św. pogrzebowa, następnie o godz. 15.00 - ostatnie pożegnanie na cmentarzu na Wilkowyi.

Ks. prałat płk. Józef Pałęga ur. w 1918 r., wyświęcony na kapłana w 1942, kapłan Archidiecezji Lubelskiej, kapelan wojskowy, od 1995 r. emeryt. Na emeryturze udzielał się także w kościele OO. Bernardynów w Rzeszowie.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

75. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

śr., 09/17/2014 - 22:32

17 września br. o godz. 18.30 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie z okazji 75. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Mszy św. koncelebrowanej przez sześciu kapłanów przewodniczył ks. Piotr Steczkowski – wykładowca prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W Mszy św. uczestniczył bp Edward Białogłowski. W homilii ks. Steczkowski mówił o potrójnym wymiarze pamięci: historycznej, narodowej i teologicznej. Po Mszy św. w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i Sybiracy oraz poczty sztandarowe m.in. Liceum Sióstr Prezentek i I LO w Rzeszowie, uczestnicy przeszli w modlitewnej procesji pod Krzyż Ofiar Komunizmu przy placu Śreniawitów w Rzeszowie.

Dzień Sybiraka w Nawsiu

śr., 09/17/2014 - 16:07

17 września br. w Nawsiu odbyły się uroczystości związane z Światowym Dniem Sybiraka. Z tej miejscowości wywieziono na Syberię 12 mieszkańców. Szkoła Podstawowa w Nawsiu nowi imię Sybiraków. - Nasza szkoła jest szkołą patriotyczną – mówi Krystyna Paryś, dyrektor szkoły. - Z tego powodu uczymy nie tylko historii ale pokazujemy wzory, którymi dla nas byli Sybiracy z tych terenów. Mieli takie cechy charakteru jak odwaga, honor, tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka. Nasi uczniowie są bardzo mocno związani z historią zesłańców. Pasjonują się nią, a nawet wygrywają konkursy historyczne związane z tą tematyką. W uroczystościach brał udział kpt. Władysław Kmieć, żołnierz Armii Krajowej oraz jedyny żyjący Sybirak wywieziony z okolic wsi Nawsie. Pomaga on przypominać uczniom o historii zesłań na Syberię. -Społeczeństwo musi wiedzieć o losie zesłańców na Sybir – mówi kpt. Kmieć. - Takie uroczystości są potrzebne, chociażby przez wzgląd na moich zmarłych kolegów. Szkoła Podstawowa w Nawsiu nosi imię Sybiraków od 2012 roku. Wtedy też ufundowano sztandar szkoły, który na awersie ma wizerunek Matki Bożej Sybirackiej. W szkole jest również tablica pamięci, pod którą ciągle płonie znicz zapalany przez uczniów. W uroczystościach wziął udział również biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Na podst. radiovia.com.pl

Odsłonięcie Pomnika Sybiraków w Rzeszowie

śr., 09/17/2014 - 15:59

17 września br. został odsłonięty Pomnik Sybiraków, który znajduje się w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Odlany z brązu monument przedstawia idącego pod watr człowieka, po kolana w śniegu, który zostawia za sobą ślady, znaki bolesnej obecności Polaków na nieludzkiej ziemi, jaką była dla nich Syberia. Szacuje się, że na na nieludzką ziemię zesłanych zostało ponad 1,5 miliona osób. "Chcemy by ten pomnik przypominał o tragicznych losach Polaków przede wszystkim młodemu pokoleniu. Dla nas to symbol tragicznych lat spędzonych na nieludzkiej ziemi” - mówiła Danuta Zbyszyńska, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Sybiraków. Podczas uroczystości nieliczni już żyjący Sybiracy wspominali gehennę sprzed lat. Jak Stanisława Kwasnowska, która została wywieziona jak siedemnastoletnia dziewczyna. "Dziś zastanawiam się jak udało mi się przeżyć ten straszny czas". 17 września obchodzony jest w Polsce jako Dzień Sybiraka.

Na podst. radiovia.com.pl

Komunikacja w służbie prawdziwej kultury spotkania. 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

śr., 09/17/2014 - 10:35
Start 21/09/2014 23:58 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 21/09/2014 23:58 Strefa czasowaEurope/Warsaw

21 wrześnie br. w Kościele w Polsce będzie obchodzony 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W większości krajów dzień ten obchodzi się w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W Polsce natomiast w trzecią niedzielę września. Ojciec Święty już na początku roku przygotowuje specjalne orędzie na ten dzień. W tym roku nosi ono tytuł "Komunikacja w służbie prawdziwej kultury spotkania". Papież pisze m.in, że rozwój technologii zbliża dziś ludzi między sobą i świat staje się coraz „mniejszy”. Jednak ludzkość pozostaje nadal podzielona przez skandaliczny dystans między najbogatszymi i najbiedniejszymi oraz konflikty mające przyczyny gospodarcze, polityczne, ideologiczne i niestety także religijne.

Orędzie na 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

"Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania"

Drodzy Bracia i Siostry,

Dziś żyjemy w świecie, który staje się coraz mniejszy i gdzie w związku z tym mogło by się zdawać, że łatwo być blisko jedni względem drugich. Rozwój transportu i technologii komunikacyjnych przybliża nas do siebie, łącząc nas coraz bardziej a globalizacja sprawia, że jesteśmy od siebie wzajemnie zależni. Jednak pośród ludzkości nadal trwają, czasami bardzo wyraźne podziały. Na poziomie globalnym widzimy skandaliczny dystans pomiędzy luksusem najbogatszych, a biedą najuboższych. Często wystarczy przejść się ulicami miasta, aby zobaczyć kontrast między ludźmi żyjącymi na chodnikach, a błyszczącymi światłami sklepów. Jesteśmy całkiem przyzwyczajeni do tego wszystkiego, co nas już nie uderza. Świat cierpi z powodu wielu form wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa, a także z powodu konfliktów, w których łączą się przyczyny ekonomiczne, polityczne, ideologiczne i niestety także religijne.

W tym świecie media mogą nam pomóc, byśmy poczuli się bliżej siebie nawzajem, pomagając nam dostrzec jedność rodziny ludzkiej, co z kolei pobudza do solidarności i lepszego poważnego zaangażowania na rzecz bardziej godnego życia. Dobra komunikacja pomaga nam być bliżej siebie oraz lepiej poznawać siebie nawzajem, w byciu bardziej zjednoczonymi. Dzielące nas mury można pokonać tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi, by słuchać siebie nawzajem i uczyć się jedni od drugich. Musimy godzić różnice poprzez formy dialogu pozwalające nam wzrastać w zrozumieniu i szacunku. Kultura spotkania wymaga, abyśmy byli skłonni nie tylko dawać, ale także otrzymywać od innych. Media mogą nam w tym pomóc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sieci ludzkiej komunikacji osiągnęły bezprecedensowy rozwój. Zwłaszcza internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar.

Istnieją jednak aspekty problematyczne: szybkość informacji przekracza nasze możliwości refleksji i osądu oraz nie pozwala na wyważone i poprawne wyrażanie siebie. Różnorodność wyrażanych opinii może być postrzegana jako bogactwo, ale możliwe jest także zamknięcie się w pewnej sferze informacji, które odpowiadają jedynie naszym oczekiwaniom i naszym ideom, albo określonym interesom politycznym i gospodarczym. Środowisko komunikacyjne może nam pomóc w rozwoju, lub przeciwnie prowadzić do dezorientacji. Pragnienie podłączenia digitalnego może w ostateczności prowadzić do odizolowania nas od naszych bliźnich, ludzi, którzy są najbliżej nas. Nie wspominając już o tym, że osobom, które z różnych powodów nie mają dostępu do mediów społecznościowych grozi wykluczenie.

Te ograniczenia są realne, ale nie uzasadniają odrzucenia mediów społecznościowych. Raczej nam przypominają, że komunikacja jest ostatecznie zdobyczą bardziej ludzką niż technologiczną. Cóż więc nam pomaga w środowisku digitalnym, by wzrastać w człowieczeństwie i wzajemnym zrozumieniu? Musimy na przykład odzyskać pewne poczucie refleksji i spokoju. Wymaga to czasu i zdolności, by zamilknąć i słuchać. Musimy też być cierpliwi, jeśli chcemy zrozumieć kogoś, kto jest od nas różny: osoba w pełni wyraża siebie nie wówczas, gdy jest jedynie tolerowana, ale kiedy wie, że jest prawdziwie akceptowana. Jeśli naprawdę zechcemy słuchać innych, to nauczymy się postrzegania świata innymi oczami i doceniania ludzkiego doświadczenia, tak jak się ono przejawia w różnych kulturach i tradycjach. Ale będziemy umieli także lepiej docenić wielkie wartości inspirowane przez chrześcijaństwo, na przykład wizję człowieka jako osoby, małżeństwo i rodzinę, rozróżnienie między sferą religijną a polityczną, zasady solidarności i pomocniczości oraz inne.

Jak zatem komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania? A dla nas uczniów Pana, co oznacza spotkanie jakiejś osoby według Ewangelii? Jak to możliwe, pomimo wszystkich naszych ograniczeń i grzechów, aby być naprawdę blisko jedni wobec drugich? Pytania te można podsumować w tym pytaniu, które pewnego dnia jeden z uczonych w Piśmie, to znaczy człowiek mediów, skierował do Jezusa: A kto jest moim bliźnim? (Łk 10,29). Pytanie to pomaga nam zrozumieć komunikację w kategoriach bliskości. Możemy je przetłumaczyć w następujący sposób: jak się przejawia bliskość w zakresie korzystania ze środków przekazu i w nowym środowisku stworzonym przez technologie digitalne? Odpowiedź znajduję w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, która jest także przypowieścią o człowieku przekazu. Ten bowiem, kto przekazuje, staje się bliźnim. A miłosierny Samarytanin nie tylko czyni siebie bliźnim, ale troszczy się o tego człowieka, którego widzi na wpół umarłego obok drogi. Jezus odwraca perspektywę: nie chodzi o rozpoznanie innego jako podobnego do mnie, ale o moją zdolność uczynienia siebie podobnym do drugiego. Przekazywanie oznacza więc uświadomienie sobie, że jesteśmy ludźmi, Bożymi dziećmi. Lubię nazywać tę moc komunikacji jako bliskość.

Kiedy dominującym celem komunikacji jest nakłonienie do konsumpcji lub manipulacja osobami, to mamy do czynienia z gwałtowną agresją, jak ta której doznał człowiek, który wpadł w ręce zbójców i został porzucony przy drodze, jak czytamy w przypowieści. Lewita i kapłan nie widzieli w nim bliźniego, lecz obcego, od którego lepiej było trzymać się z daleka. W tamtym czasie oddziaływały na nich zasady czystości rytualnej. Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim.

Nie wystarczy przechodzić wzdłuż alei cyfrowych, to znaczy zwyczajnie być podłączonymi: trzeba, aby połączeniu towarzyszyło prawdziwe spotkanie. Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochania i bycia kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji.

Także światu mediów nie może być obca troska o człowieka i jest on wezwany do wyrażania czułości. Sieć digitalna może być miejscem bogatym w człowieczeństwo, nie siecią przewodów, ale osób. Neutralność mediów jest tylko pozorna: tylko ten, kto komunikując podejmuje wyzwanie, może być punktem odniesienia dla innych. Osobiste zaangażowanie jest podstawą wiarygodności komunikatora. Właśnie z tego względu chrześcijańskie świadectwo, dzięki sieci może dotrzeć na egzystencjalne peryferie.

Często powtarzam: wolę tysiąc razy Kościół poobijany, wychodzący na ulicę, który miał wypadek, od Kościoła chorego z powodu zamknięcia! A drogi są drogami świata, gdzie ludzie żyją i gdzie można do nich dotrzeć skutecznie i emocjonalnie. Wśród tych dróg są także te digitalne, zatłoczone ludźmi, często poranionymi, mężczyznami i kobietami szukającymi zbawienia lub nadziei. Także dzięki sieci orędzie chrześcijańskie może dotrzeć aż po krańce ziemi (Dz 1,8). Otwarcie drzwi kościołów oznacza także otwieranie ich w środowisku digitalnym, zarówno po to, aby ludzie mogli wejść, niezależnie od tego w jakiej sytuacji życiowej się znajdują, jak i po to, aby Ewangelia mogła przekroczyć próg świątyni i wyjść na spotkanie wszystkich. Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który byłby domem dla wszystkich. Czy potrafimy przekazywać oblicze takiego Kościoła? Komunikacja pomaga nadać kształt powołaniu misyjnemu całego Kościoła, a sieci społecznościowe są obecnie jednym z miejsc, w których trzeba żyć tym powołaniem i odkryć na nowo piękno wiary, piękno spotkania z Chrystusem. Także w kontekście komunikacji potrzebny jest Kościół, który potrafi nieść ciepło, by rozpalać serce.

Świadectwo chrześcijańskie nie polega na bombardowaniu wiadomościami religijnymi, ale na chęci dania samego siebie innym przez gotowość cierpliwego i naznaczonego szacunkiem angażowania się w ich pytania i wątpliwości, na drodze poszukiwania prawdy i sensu ludzkiego istnienia (Benedykt XVI, Orędzie na XLVII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 2013). Pomyślmy o wydarzeniu uczniów z Emaus. Trzeba umieć się włączyć w dialog z mężczyznami i kobietami naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię, to znaczy Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem, który umarł i zmartwychwstał, aby nas uwolnić od grzechu i śmierci. Wyzwanie to wymaga głębi, wrażliwości na życie, wrażliwości duchowej. Prowadzenie dialogu oznacza bycie przekonanym, że drugi ma coś dobrego do powiedzenia, uczynienie miejsca na jego punkt widzenia, na jego hipotezy. Nie oznacza rezygnacji ze swoich idei i tradycji, ale z roszczenia jakoby były jedyne i absolutne.

Niech nam będzie przewodnikiem obraz Miłosiernego Samarytanina, który opatruje rany pobitego człowieka, zalewając je olejem i winem. Niech nasz przekaz będzie olejkiem pachnącym na cierpienie i dobrym winem radości. Niech nasza jasność nie pochodzi ze sztuczek i efektów specjalnych, ale z naszej naznaczonej miłością i czułością bliskości wobec tych, których spotykamy, zranionych przy drodze. Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga.

FRANCISZEK

Watykan, 24 stycznia 2014, we wspomnienie św. Franciszka Salezego

Człowiek istota (po)znana? – dogmatycy w Rzeszowie

pon., 09/15/2014 - 20:05

15 września br. o godz. 19.00 w Instytucie Pastoralno-Teologicznym w Rzeszowie rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Towarzystwa Teologów Dogmatyków pt. „Człowiek istota (po)znana? Antropologia teologiczna wobec potrzeb i wyzwań współczesności”. W otwarciu konferencji uczestniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wykład otwierający pt. „Et creavit Deus hominem. Fundamenty teologicznej refleksji nad człowiekiem” wygłosił ks. prof. Roman Karwacki z UKSW w Warszawie. W konferencji, która potrwa do 17 września bierze udział ponad siedemdziesięciu teologów z całej Polski, wśród nich teolodzy dogmatycy z diecezji rzeszowskiej: bp dr Edward Białogłowski, ks. dr Jerzy Buczek, ks. dr Paweł Pietrusiak oraz ks. dr Jan Kulig.(tn)