Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - hasło Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 5 godzin 37 min. temu

Jedność chrześcijan w Rzeszowie

sob., 01/24/2015 - 18:29

Z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 25 stycznia 2015 r. o godz. 18.30 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji zjednoczenia chrześcijan. Eucharystii będzie przewodniczył bp Edward Białogłowski. W Rzeszowie działają dwa kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej: Kościół Chrześcijan Babtystów i Kościół Prawosławny (Konferencja Episkopatu Polski ściśle współpracuje z Radą). Parafia prawosławna pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licyjskich do Bari przy ul. Cienistej w Rzeszowie została erygowana w 2009 r. Jej proboszczem jest ks. Dariusz Bończyk. W tej chwili dobiega końca wykończanie cerkwi w Rzeszowie. Jak możemy przeczytać na tablicy informacyjnej przy cerkwi, w 1499 r. na terenie Rzeszowa funkcjonowały trzy cerkwie i dwa monastery prawosławne, w tym jeden pod wezwaniem św. Mikołaja. Zbór Kościoła Chrześcijan Babtystów znajduje się przy Alei Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Do Polskiej Rady Ekumenicznej nie należą działające w Rzeszowie: Kościół Zielonoświątkowy (zbór „Emaus” przy ul. J. Dąbrowskiego) i Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (zbór przy ul. J. Twardowskiego). (tn)

Na zdjęciu cerkiew prawosławna przy ul. Cienistej w Rzeszowie

Spotkania opłatkowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

sob., 01/24/2015 - 18:26

23 i 24 stycznia 2015 r. odbyły się spotkania opłatkowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. 23 stycznia w kościele ojców Franciszkanów w Jaśle spotkali się przedstawiciele parafialnych oddziałów KSM z południowej części diecezji rzeszowskiej. 24 stycznia w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbyło się spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli KSM z północnej części diecezji. Spotkanie w Rzeszowie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Instytutu, której przewodniczył ks. Paweł Tomoń – diecezjalny asystent KSM. On też wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na „szaleństwo” Pana Boga, który z miłości do człowieka nie cofnął się przed działaniami, przez które był posądzany o odejście od zmysłów (w nawiązaniu do Ewangelii dnia – Mk 3, 20-21). Po Eucharystii uczestnicy w auli Instytutu obejrzeli przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Karola Dickensa. Przedstawienie przygotowali i wykonali członkowie Sekcji Teatralnej KSM – młodzież m.in. z Chmielnika, Kolbuszowej, Rożnowic i Rzeszowa. Następnie miały miejsce życzenia, które rozpoczął gość spotkania - bp Edward Białogłowski. W przemówieniu zwrócił uwagę, że bieżący rok w diecezji rzeszowskiej będzie obfitował w wydarzenia młodzieżowe. W czerwcu będziemy gościć Krzyż i Ikonę Matki Bożej – symbole Światowych Dni Młodzieży. W lipcu przyjadą do Rzeszowa stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z kolei we wrześniu będziemy gościć w Rzeszowie przedstawicieli Szkolnych Kół „Caritas”. Biskup zauważył, że przyjęcie wspomnianych osób może nas dobrze przygotować do służby, którą powinniśmy objąć młodzież w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. (diecezja rzeszowska oczekuję około 10 tysięcy młodych z ludzi z całego świata). Po poczęstunku wystąpił zespół muzyczny Elyon. (tn)

Duszpasterstwo Rodzin. Spotkanie opłatkowe

sob., 01/24/2015 - 17:31

24 stycznia 2015 r. o godz. 9.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie rozpoczęło się spotkanie opłatkowe dla osób związanych z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli m.in. diecezjalni duszpasterze rodzin: ks. Marcin Jaracz i ks. Krzysztof Wędrychowicz. Biskup Białogłowski w homilii zwrócił uwagę m.in. na przygotowania do Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2015 r. na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Będzie ono kontynuacją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu w październiku 2014 r., którego tematem były „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Po Mszy św. zebrani przeszli do budynku Kurii Diecezjalnej, gdzie był czas na życzenia i kolędowanie. Zebrani wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach. W czasie spotkania pani Barbara Wiater obchodziła jubileusz dziesięciolecia pracy w Wydziale Rodzinnym Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. (tn)

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

czw., 01/22/2015 - 11:30
Start 28/03/2015 10:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 28/03/2015 10:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

28 marca 2015 r. na Jasnej Górze odbędzie się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych pod hasłem "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Organizatorzy zapraszają dyrygentów, organistów, chóry, schole liturgiczne, kantorów oraz zespoły wokalno - instrumentalne. W programie: 10.00 Bazylika - Prezentacja grup, powitanie, 10.10 - Liturgia Pokutna, 11.30 - Kaplica Różańcowa, konferencja: "Próby poszukiwania sacrum w dziele muzycznym" - ks. prof. Kazimierz Szymonik; 12.40 - Przygotowanie do Eucharystii; 13.15 - Msza św. z homilią, przewodniczy: bp Stefan Cichy; 14.30 - Koncert Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Ferie zimowe z KSM

czw., 01/22/2015 - 11:16

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza młodzież na zimowiska w trzech ośrodkach: w Domu Rekolekcyjnym bł. Karoliny w Rzeszowie – Przybyszówce, w Domu Rekolekcyjnym św. Jana Pawła II w Desznicy oraz w Niedźwiadzie. Niżej przedstawiamy terminy i programy poszczególnych turnusów.

Dom Rekolekcyjny bł. Karoliny w Rzeszowie – Przybyszówce:
• 31.01. - 3.02.2015 – koszt 110 zł – "TRENING DUSZY, TRENING CIAŁA, REKREACJA DOSKONAŁA" – kręgle, kulig, jazda konna, fitness, wyjście na basen i salę gimnastyczną.
• 5 - 8.02.2015 – koszt 110 zł – "NIE WSZYSTKO PRZYJMUJ NAUKOWO, ZAINSPIRUJ SIEBIE NA NOWO" – zimowisko artystyczne, pisanie ikon, wyjście na basen, halę sportową. Zgłoszenia: Ks. Paweł Tomoń: tel. 17 8512 051, 604 051 775; biuro KSM: tel. 606 230 803. Należy zabrać: śpiwór, strój sportowy i kąpielowy, ciepłe ubranie na kulig, Pismo Św.

Dom Rekolekcyjny Św. Jana Pawła II w Desznicy:
• 1 - 4.02.2015 - cena 150 zł - wędrówki górskie, ognisko oraz tradycyjny kulig w samym sercu Beskidu Niskiego – Ks. Grzegorz Złotek, tel. 502 930 083.
• 9 - 12.02.2015 - cena 150 zł.
• 16-18.02.2015 – cena 110 zł.

Niedźwiada - 9 – 14.02.2015 - „Twórcze ferie w górach” – cena 280 zł - ks. Stanisław Zagórski, tel. 695 411 601.

www.popieluszko.rzeszow.pl

czw., 01/22/2015 - 10:43

19 października 2014 r. biskup rzeszowski Jan Wątroba erygował nową parafię w Rzeszowie pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Proboszczem parafii został ks. Robert Mokrzycki. Już 25 grudnia, w tymczasowym kościele przeniesionym z parafii św. Jadwigi w Rzeszowie, odprawiono pierwszą Mszę św. Od tego dnia Eucharystia odprawiana jest codziennie. Informacje na temat funkcjonowania parafii można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.popieluszko.rzeszow.pl. W zakładce „Aktualności” można przeczytać, między innymi, o pierwszych chrztach w parafii. 18 stycznia sakrament chrztu przyjęli: Kamil Szymon Środa i Michalina Maja Tworek. (tn)

Fot. Piotr Szczepanik

Nowa strona WWW Wydziału Katrechetycznego Kurii

czw., 01/22/2015 - 09:44

Zapraszamy na nową stronę WWW Wydziału Katechetycznego Kurii. Zawiera ona podstawowe informacje dotyczące pracy Wydziału, wykazy szkół, terminarz formacji katechetów, kącik prawny, wzory dokumentów. Zapraszamy do korzystania.

Dzień Seniora - Święto Babci i Dziadka

wt., 01/20/2015 - 11:18

Zespół Szkół w Bratkowicach, jak co roku, zorganizował „Dzień Seniora”. Święto Babci i Dziadka to w Zespole Szkół wielkie wydarzenie. Gromadzi wielu zacnych gości, którym towarzyszy radosna i świąteczna atmosfera. Na tę uroczystość uczniowie przygotowują dla swoich ukochanych Babć i Dziadków program artystyczny.
W niedzielę 18 stycznia 2015 roku sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi. Wśród zgromadzonych obecny był proboszcz parafii w Bratkowicach - ks. J. Książek oraz wójt Gminy Świlcza pan A. Dziedzic. W wyjątkowość tego spotkania wprowadziła wszystkich ciepłymi słowami dyrektor Zespołu Szkół - pani J. Różańska, która serdecznie powitała licznie przybyłych na uroczystość.
Na repertuar złożyły się jasełka „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” w wykonaniu uczniów z klasy II i IV Szkoły Podstawowej, przygotowane przez panią Bogusławę Marek oraz panią R. Dyło-Skibę, inscenizacja „Rzepka”, nawiązująca do tematyki tego szczególnego dnia, w wykonaniu uczniów klasy pierszej, przygotowanych przez p. G. Lasotę oraz występ zespołu muzycznego w wykonaniu uczniów z klasy trzeciej i piątej Szkoły Podstawowej, przygotowany przez p. E. Bąk i A. Lewieniec. Na zakończenie Związek Strzelecki „Strzelec” Bratkowice wystąpił z pokazem paradnej musztry przygotowanej przez p. A. Szarego.
Obecni na sali Seniorzy nie ukrywali zachwytu dla talentu, umiejętności oraz zdolności swoich wnuków. Piękne stroje występujących uczniów i oryginalna scenografia przygotowana przez p. Bogusławę Marek, p. R. Dyło-Skibę i p. A. Pełczyńską nadały tej uroczystości wyjątkowy charakter. Natomiast wyśpiewane wspólnie ze szkolnym chórem, pod batutą p. M. Florczaka, kolędy i pastorałki stworzyły serdeczny i niezapomniany rodzinny klimat. Fot. A.Szary. (an)

Gala dla Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa

pon., 01/19/2015 - 14:30

18 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej przy ul. F. Szopena w Rzeszowie odbyła się uroczystość nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Uroczystość była związana z jubileuszem 661-lecia przekazania miasta przez Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Rzeszowa i województwa, parlamentarzyści, duchowni na czele z biskupem Kazimierzem Górnym, biskupem Janem Niemcem i ks. Józefem Sondejem oraz miejscy radni, przedstawiciele świata nauki i kultury oraz liczni mieszkańcy Rzeszowa. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Rzeszowa tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” otrzymali: ks. dr Ireneusz Folcik oraz Zygmunt Solarski. Prezentacji sylwetki ks. Folcika dokonał dr Mieczysław Janowski – były prezydent Miasta Rzeszowa. Wskazując na jego zasługi powiedział: „To przykład żarliwego kapłana i zatroskanego obywatela, który swoją pracą duszpasterską i osobowością wiele wniósł do Diecezji Rzeszowskiej (…). Dał się poznać jako człowiek szczególnie wrażliwy dla ludzi potrzebujących pomocy (…). Zawsze był wierny ewangelicznej zasadzie: tak-tak, nie-nie”. Dziękując za przyznane wyróżnienie ks. Folcik powiedział: „Myślę, że ten tytuł należy się Kościołowi. W mojej osobie doceniono wysiłek całego Kościoła w tamtych trudnych latach. (...) Większość z nas tu obecnych może się poczuć laureatami. (…) To wyróżnienie, to satysfakcja dla nauczyciela i duszpasterza, że owoce jego pracy są tak bardzo widoczne". Sylwetkę p. Zygmunta Solarskiego przedstawił przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec. „Dzisiaj znów „Pigmeja” święto” - tak rozpoczął swoje wystąpienie. Przypomniał zasługi Solarskiego dla miasta i regionu: „Organizując, uprawiając i propagując turystykę czerpał z niewzruszonego fundamentu wiary i patriotyzmu”. W trakcie gali odbył się Recital Sebastiana Pecznika oraz koncert zespołu „Opus Absolutus”. W trakcie bankietu uczestnicy mogli obejrzeć wystawę „Z pracowni Wiesława Grzegorczyka”. (tn)

Zdjęcia: Tadeusz Poźniak

Zapraszamy do obejrzenia galerii na www.biznesistyl.pl

Górale w Rzeszowie

pon., 01/19/2015 - 14:27

18 stycznia 2015 roku, w parafii garnizonowej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, podczas Mszy świętej o godz. 16:00 wystąpił czteroosobowy Zespół Ludowy górali z Zakopanego. Góralskim śpiewem i graniem wspólnotę parafialną ubogacili: Katarzyna Łukaszczyk, Krystyna Witek, Bogumiła Dańko i Andrzej Dańko. Byli to ludzie, dla których granie i śpiewnie jest pasją życiową, którą dzielą się już od przeszło czterech lat w różnych rejonach Polski. Artyści grali głównie na instrumentach smyczkowych takich jak skrzypce, basy podhalańskie i altówka, oraz na akordeonie.
Na początku Eucharystii ks. płk Tomasz Anisiewicz proboszcz parafii garnizonowej w Rzeszowie witając gości z Podhala powiedział: Pójdź za mną. Taki zwrot Chrystusa do Apostołów i nas samych słyszymy w dzisiejszej Ewangelii. I w tym pójściu za Chrystusem w dniu dzisiejszym pomoże nam zespół z Zakopanego, śpiewem chwaląc Boga.
Oprócz pieśni na wejście, na ofiarowanie, na komunię, na dziękczynienie i na zakończenie podhalańscy goście wykonali także psalm.
Bezpośrednio po Mszy Świętej odbył się krótki koncert, podczas którego wykonali typowo góralskie kolędy a także ulubioną pastorałkę kanonizowanego w ubiegłym roku świętego Jana Pawła II - Oj Maluśki, Maluśki.
Po koncercie Artyści zostali obdarowani gromkimi brawami ze strony wiernych. Goście z Podhala wprowadzili prawdziwy góralski nastrój do naszej parafialnej wspólnoty oraz przedłużyli radość Świąt Bożego Narodzenia, za co im bardzo serdecznie dziękujemy.

Ks. Paweł Liszka
zdjęcia: Ks. Piotr Mucha

Jasełka Bożonarodzeniowe

pon., 01/19/2015 - 14:21

18 stycznia 2015 r. w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, na Mszy świętej o godzinie 11:00, dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie wystawiły jasełka bożonarodzeniowe. Po raz pierwszy jasełka te zostały odegrane podczas wigilii szkolnej przed Świętami.
W przedstawieniu tym wzięło udział 20 uczniów z różnych klas szkoły podstawowej. Inscenizacja ta nosiła tytuł: Światłość w ciemności świeci.
Dzieci zostały przygotowane przez katechetki tejże szkoły: Bogumiłę Lis i Annę Pękalę.
Głównym bohaterem i zarazem narratorem był święty Franciszek z Asyżu, który opowiadał zwierzętom historie powstania pierwszej szopki i jasełek.
Jego barwne opowiadanie było przeplatane śpiewem kolęd i piosenek o tematyce bożonarodzeniowej.
Poprzez obecność tego świętego zakonnika chciano podkreślić przeżywany w Kościele Rok Życia Konsekrowanego.
Młodzi aktorzy w profesjonalny sposób zaprezentowali swoje talenty, wywołując wzruszenie i radość na twarzach zgromadzonych wiernych.
Dobrze, że w szkołach podtrzymuję się tradycję wystawiania jasełek, które z jednej strony pozwalają wykazać się dzieciom, a z drugiej strony zmuszają nas do ciągłej refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia.

ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Piotr Rakowski

Prośba z Centrum Krwiodawstwa o pilne oddanie krwi grupy A RhD(+) i A RhD(-)

sob., 01/17/2015 - 22:17

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwraca się z prośbą do wszystkich wiernych o pilne oddanie krwi grupy A RhD(+) i A RhD(-), ponieważ z początkiem roku wzrosło szczególnie zapotrzebowanie na te właśnie grupy. Zabezpieczenie chorych ze szpitali podkarpackich w krew grupy A RhD(+) i A RhD(-), będzie możliwe tylko dzięki ofiarności i wrażliwości ludzi dobrego serca, skierowanych na bezinteresowne niesienie pomocy. Zachęcamy do humanitarnej postawy i zapraszamy do podzielenia się bezcennym lekiem jakim jest krew.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mieści się przy ul. Wierzbowej 14.
Krew można oddawać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.30.
Bardzo dziękuję za przychylność. Jesteśmy wdzięczni za pomoc.

Z poważaniem

Elżbieta Bzdek-Ficek
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie
ul. Wierzbowa 14
35-310 Rzeszów
Tel: 17 867 20 30 wew. 63
Kom. 603 604 317

Święto Patrona Diecezji Rzeszowskiej

pt., 01/16/2015 - 18:51
Start 19/01/2015 18:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 19/01/2015 18:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

Wyobraźmy sobie główny ołtarz w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Przed dużym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego klęczy młody człowiek. Co jakiś czas podnosi głowę, aby spojrzeć na Jezusa, a potem zapada na długą chwilę cichej modlitwy. Zwierza się Zbawicielowi z rozterek dotyczących wyboru życiowej drogi, prosząc o światło Ducha Świętego. To Józef Sebastian Pelczar - święty, którego wspominamy 19 stycznia. Jest Patronem Diecezji Rzeszowskiej. Główne obchody ku czci Patrona odbędą się 19 stycznia w katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00.
Józef Sebastian Pelczar urodził się w 1842 r. w Korczynie k. Krosna. Po ukończeniu szkoły parafialnej w rodzinnej Korczynie w 1850 r. rozpoczął naukę w trzeciej klasie szkoły ludowej w Rzeszowie, a dwa lata później w rzeszowskim gimnazjum przy ul. 3-go Maja. Po ukończeniu szóstej klasy gimnazjalnej przeniósł się do gimnazjum do Przemyśla, gdzie zdał celująco egzamin dojrzałości. Życie religijne uczniów rzeszowskiego gimnazjum koncentrowało się w pierwszej kolejności na kościele gimnazjalnym, w którym czczono wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. W „Autobiografii” Pelczar zanotował: „Ten kościół był powiernikiem naszych myśli i pragnień. Tam w trudnych chwilach, jakich nie brakowało młodzieńczemu wiekowi, szukaliśmy pociechy, ukojenia”. Pelczar po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie, a następnie podjął pracę jako wikariusz w Samborze. Po studiach teologicznych i prawniczych w Rzymie został wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kościelnego w seminarium przemyskim, a następnie był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok zajęć uniwersyteckich był również znakomitym kaznodzieją, zajmował się też działalnością społeczną. 3 maja 1891 r. założył Bractwo Najświętszej Panny Maryi Królowej Korony Polskiej, którego zadaniem była praca na polu społecznym. Mając na uwadze pomoc zaniedbanym moralnie dziewczętom, w 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a rok później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Jego kierowanie Kościołem przemyskim było czasem wielkiej troski o podniesienie poziomu wiedzy duchowieństwa i wiernych. W tym celu często gromadził księży na zebrania i konferencje, synody oraz pisał wiele listów pasterskich. Zmarł w Przemyślu w 1924 roku w opinii świętości. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie, a kanonizowany 18 maja 2003 r. w Rzymie.
Św. Józefie Sebastianie Pelczarze, Patronie Diecezji Rzeszowskiej, módl się za nami.

Jasełka w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ropczycach

pt., 01/16/2015 - 16:50

16 stycznia br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ) przy ul. Mickiewicza w Ropczycach zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Gośćmi uroczystości byli m.in. bp Kazimierz Górny – pierwszy ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, ks. Władysław Jagusytn - zastępca dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz przedstawiciele instytucji i zakładów, które współpracują i wspomagają WTZ. Biskup Kazimierz Górny, dziękując wykonawcom, zwrócił uwagę na zaangażowanie aktorów, które pomogło widzom w ponownym przeżyciu radości z Bożego Narodzenia. Podziękował też wszystkim związanym z warsztatami: wychowawcom, rodzicom, wolontariuszom i współpracownikom. W ostatniej części spotkania biskup Górny o poświecił nową pracownię piekarniczo-cukierniczą, w której uczestnicy WTZ będą uczyć się samodzielnie przygotowywać chleb i ciasta. Pracownia dołączy do 11 już istniejących: dwóch pracowni plastyczno-ceramicznych, pracowni prac ręcznych (stolarni), pracowni gobelinu i haftu, pracowni gospodarstwa domowego, pracowni komputerowo-introligatorska, pracowni ogrodniczej, pracowni wikliniarskiej, pracowni krawieckiej, pracowni artystyczno-muzycznej, pracowni fryzjersko-kosmetycznej oraz sali rehabilitacyjnej i rekreacyjno-integracyjnej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach powstały dzięki staraniom Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach w grudniu 2003 roku. Prowadzą rehabilitację dla 55 osób niepełnosprawnych z terenu ropczycko-sędziszowskiego. (tn)

Ksiądz Ireneusz Folcik - Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

pt., 01/16/2015 - 12:17

18 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej przy ul. F. Szopena w Rzeszowie odbędzie się uroczystość nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Rzeszowa tytuł otrzyma ks. dr Ireneusz Folcik oraz p. Zygmunt Solarski. W prezentacji przygotowanej przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz Przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca o ks. Ireneuszu Folciku czytamy m.in.: Intelektualista, niestrudzony zwolennik dialogu, którego osobowość, szczere zaangażowanie oraz oddanie kapłańskiej misji, sprawiło, że stał się niekwestionowanym przywódcą duchowym kilku pokoleń rzeszowian. Zygmunta Solarskiego poznajemy jako wytrwałego przewodnika, popularyzatora turystyki krajoznawczej, który przez kilkadziesiąt lat, dzięki swojej charyzmie, opartej na prawych wzorcach duchowych, kształtował postawy życiowe kilku pokoleń w odniesieniu do kultury, patriotyzmu i wartości moralnych. Program uroczystości obejmuje Recital Sebastiana Pecznika, wręczenie medali „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”, koncert zespołu „Opus Absolutus”, wystawę „Z pracowni Wiesława Grzegorczyka” oraz bankiet.

Zmarł śp. O. Robert Pawlak, franciszkanin pracujący w Jaśle - św. Antoniego

śr., 01/14/2015 - 10:38

W dniu 13 stycznia 2015 r. zmarł o. Robert Pawlak, franciszkanin posługujący od wakacji 2014 r. w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jaśle.

Pogrzeb śp. O. Roberta odbędzie się w sobotę, 17 stycznia, o godz. 13.00 w kościele św. Antoniego w Jaśle.

O. Robert ur. 02.02.1976 w Nałęczowie, święcenia kapłańskie przyjął w grudniu 2005 r. W jasielskim klasztorze zajmował się ministrantami, Wspólnotą Emmanuel i Młodzieżą Maryjną. Przygotowywał młodzież do bierzmowania, odwiedzał chorych i spowiadał. Jako katecheta uczył religii w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Ksiądz Michał Pilipiec w projekcie „Kamienie pamięci”

wt., 01/13/2015 - 13:11

W tym roku Instytut Pamięci Narodowej już po raz szósty organizuje konkurs „Kamienie Pamięci” służący upamiętnianiu osób, których poświęceniu zawdzięczamy wolność Polski. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży. Organizatorzy zachęcają uczestników do znajdywania bohaterów historii we własnym środowisku oraz do podejmowania samodzielnej pracy dokumentacyjnej. Niezwykle ważnym elementem projektu jest jak najatrakcyjniejsze opracowanie prezentacji postaci, która jest związana z tematem aktualnej edycji projektu oraz upowszechnienie wiedzy o niej w społeczności lokalnej. W tym roku IPN postanowił upamiętnić osoby duchowne, które oddały życie walcząc za ojczyznę. Mottem bieżącej edycji są słowa św. Pawła z Tarsu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Bohaterem projektu musi być osoba duchowna, która żyła i działała w czasach II Wojny Światowej i PRL.
W tegorocznej edycji konkursu biorą udział, m.in. uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie: Kinga Szmuc i Angelika Więcek pod kierunkiem nauczycielki I LO Katarzyny Milcarek-Mróz. Uczennice zainteresowały się losami i życiem ks. Michała Pilipca ps. Ski. W ramach konkursu przygotowały sesję popularno-naukową na temat duszpasterza z Błażowej, który był kapelanem podobwodu AK Rzeszów-Południe. Ksiądz Pipiec był trzecim współorganizatorem AK. Prowadził m.in. archiwum materiałów konspiracyjnych. Objął funkcję Kapelana Podobwodu AK Rzeszów-Południe. Dnia 4 grudnia 1944 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w kościele podczas odprawiania Mszy św. i został osadzony na Zamku w Rzeszowie. Po 3-tygodniowych torturach został wywieziony (dnia 8 grudnia o ok.4 rano) do lasu za Głogowem wraz z innymi aresztowanymi, gdzie został rozstrzelany. W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Sesja popularnonaukowa dotycząca ks. Michała Pilipca odbędzie się 18 stycznia o 15.00 w auli Gimnazjum Publicznego w Błażowej.

tn na podst. radiovia.com.pl

Święcenia kapłańskie w Tarnowcu

wt., 01/13/2015 - 12:23

10 stycznia 2015 r. w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu diakon Tomasz Podrazik ze zgromadzenia Misjonarzy Afryki przyjął święcenia kapłańskie. Święceń udzielił bp Edward Białogłowski. Ojciec Podrazik jest drugim kapłanem z diecezji rzeszowskiej, który dołączył do zgromadzenia Ojców Białych. Zgromadzenie Misjonarzy Afryki powstało w 1868 r. Działalnością misyjną obejmuje 24 kraje afrykańskie między innymi Ugandę, Rwandę, Burundi, Kongo, czy Zambię, gdzie misjonarze głoszą Chrystusa i Ewangelię w tzw. pierwszej ewangelizacji; zajmują się duszpasterstwem parafii czy opieką nad najbiedniejszymi i odrzuconymi. - Nie przypadkowo moje świecenia kapłańskie miały miejsce nie w katedrze, a w rodzinnej parafii. Zależy nam na tym, by parafianie z miejscowości rodzinnej angażowali się w życie misyjne, by uświadamiali i sobie, że to także dzięki nim odkryłem powołanie misyjne i chcę służyć na misjach. Dzięki temu, wiem że biedę miał wsparcie zarówno w pamięci jak i w modlitwie ” - mówi o. Tomasz Podrazik, który w czerwcu wyjedzie do pracy w Tanzanii.

tn na podst. radiovia.com.pl
zdjęcie: radiovia.com.pl

Jubileuszowe wydanie „Resovia Sacra”

pon., 01/12/2015 - 12:43

Tradycją wydawniczą sięgającą początków diecezji rzeszowskiej jest publikowanie od 1994 r. przez Instytut Teologiczno-Pastoralny im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie czasopisma naukowego „Resovia Sacra”. Aktualny numer za rok 2014 jest wyjątkowy z dwóch względów. Jednym z nich jest dwudziestolecie istnienia pisma, a drugim jest jego dedykacja. „Resovia Sacra” została bowiem ofiarowana pierwszemu biskupowi diecezji rzeszowskiej Jego Ekscelencji biskupowi Kazimierzowi Górnemu. Okazją ku temu jest jubileusz 30-lecia święceń biskupich Dostojnego Jubilata przypadający 6 stycznia 2015 r.
Z tej racji wydane czasopismo otwiera słowo biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Jubileuszowe wydanie „Resovia Sacra”, wyjątkowo obfite w swej treści, zawiera na ponad sześciuset stronach dwadzieścia pięć artykułów, dwa sprawozdania, osiem recenzji i omówień. Artykuły poprzedzone są pierwszym publikowanym wykazem zawartości „Resovia Sacra” za lata 1994-2014. W studiach odnajdziemy teksty z wielu dziedzin teologii, prawa kanonicznego, historii Kościoła, w języku polskim, angielskim i włoskim. Możemy zapoznać się m.in. z genezą i znaczeniem ceremonii „Świętego Ognia” w Bazylice Bożego Grobu na podstawie źródeł liturgii jerozolimskiej do XIII w. (ks. T. Bać); ze zmianami w strukturze ludności, ruchu naturalnym oraz sytuacji wyznaniowej w miejscowości i parafii Izdebki po 1945 r. (ks. T. Bednarz); z procesem formacji do kapłaństwa w rozważaniach Jana Pawła II na Anioł Pański przed synodem biskupów w 1990 r. (ks. J. Buczek); z fundacją, uposażeniem i rozwojem parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu (A. Chuchla). Dowiemy się z tego numeru również o infosferze i jej wpływie na rozwój psychiczny i duchowy wczesnośredniowiecznych cenobitów przestrzegających reguły Benedykta z Nursji (O. Cyrek); Augustynie Golicynie i katolicyzacji Rosji (A. Drozdek); działalności charytatywnej w parafii pw. św. Rodziny w Tarnowie (P. Glugla); statusie prawnym i pozycji społecznej Polaków pracujących za granicą oraz formach udzielania im pomocy i wsparcia (K. Głowiak); misjach i rekolekcjach w diecezji przemyskiej w latach 1944-1964 (ks. M. Kapłon); procesie Jezusa przed Herodem Antypasem (ks. A. Kubiś). „Resovia Sacra” dostarczy nam także informacji o obrazku religijnym w misji ewangelizacyjnej Kościoła (bp M. Leszczyński); staurologicznej wiarygodność genezy Kościoła (ks. J. Mastej); mariologicznej interpretacji perykopy „o prawdziwych krewnych Jezusa” (ks. M. Mikołajczak); historii Krzyża Jubileuszowego na Giewoncie (ks. S. Nabywaniec, T. Rut); przedstawieniach dewocyjnych na obrazkach świętych jako przedmiocie zainteresowań kolekcjonerskich (A. Przywara); formacji intelektualnej i pastoralnej diakonów stałych w Kościele (ks. R. Selejdak); zmartwychwstaniu w ikonografii (M. Siodłowska, P. Królikowski); czuwaniach soborowych jako formie duchowej obecności Kościoła polskiego na Soborze Watykańskim II (o. A. Smagacz); radzie fabryki kościoła w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 r. (ks. M. Story); o modlitwie na podstawie pism św. Urszuli Ledóchowskiej (ks. P. Synoś). Znajdziemy tutaj także artykuły o rysie historyczno-kanonicznym ekskomuniki (A. Terpin); dziejach kapituły w aspekcie historyczno-prawnym jako organu kolegialnego diecezji do Soboru Trydenckiego (ks. R. Wałczyk); doktorach teologii z zakresu biblistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wypromowanych po II wojnie światowej (P. Wisz); inwentarzu parafii św. Michała Archanioła w Iwieńcu z 1939 r. (ks. W. Żurek).
Zamieszczone zostały ponadto dwa sprawozdanie z sesji naukowej o badaniach nad Polonią, która odbyła się w Lublinie i współorganizowana była przez parafię w Sokołowie Młp. oraz konferencji naukowej w Kielcach dotyczącej aktualnego stanu badań nad rubrycelami i schematyzmami diecezjalnymi.
„Resovia Sacra” w 2014 r. została zgłoszona do baz naukowych. Jej treść jest indeksowana m.in. w bazie bibliograficznej polskich naukowych czasopism BazHum, prowadzonej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ponadto archiwalne numery dostępne są na stronie internetowej www.resoviasacra.wsd.rzeszow.pl.

ks. Marcin Nabożny

Konkurs biblijny dla uczniów szkół podstawowych

pon., 01/12/2015 - 12:37

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej ogłasza Konkurs dla dzieci szkół podstawowych klasy od IV do VI pt. „Ewangelia św. Marka drogą ucznia Jezusa”. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: biblista.pl zakładka diecezja rzeszowska.