Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Wierzę w Syna Bożego" - hasło obecnego Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 4 godziny 22 min. temu

Noc konfesjonałów

czw., 04/17/2014 - 14:30

17 kwietnia br. o godz. 21.00 rozpocznie się noc konfesjonałów. Spowiedź potrwa do godz. 6.00 dnia następnego. W konfesjonałach będą spowiadać następujący duchowni:
21.00-22.00
o. Wiktor Tokarski OFM
o. Artur Stępień OFM
o. Fabian Wikiera OFM
o. Amos Smolarek OFM

22.00-23.00
bp Jan Wątroba
ks. Łukasz Hendzel
ks. Paweł Tomoń
ks. Tomasz Bać

23.00-24.00
ks. Tomasz Wodzień
ks. Marek Chorzępa
ks. Paweł Tomoń
ks. Tomasz Bać

24.00-1.00
ks. Daniel Drozd
ks. Marcin Szopiński
ks. Grzegorz Kot
ks. Grzegorz Złotek

1.00-2.00
ks. Daniel Drozd
ks. Marcin Szopiński
ks. Tomasz Nowak
ks. Krystian Winiarski

2.00-3.00
ks. Jan Kulig
ks. Wojciech Chrostowski

3.00-4.00
ks. Jan Kulig
ks. Wojciech Chrostowski

4.00-5.00
ks. Kamil Kojder
ks. Damian Bolka

5.00-6.00
ks. Kamil Kojder
ks. Mariusz Rabczak SP

Życzenia Wielkanocne

czw., 04/17/2014 - 07:50

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę www, życzymy wielu łask Bożych od Chrystusa Zmartwychwstałego, umocnienia wiary nadziei i miłości, oraz wszelkiego dobra. W tym roku mamy w szczególny sposób wyznawać wobec świata wiarę w Syna Bożego, głosić z mocą, że On Zmartwychwstał i żyje, a my jesteśmy tego świadkami. Niech te Święta Wielkanocne umocnią nas na nowo w głoszeniu słowem i życiem „Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego” Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Wesołego Alleluja!
Redakcja

Triduum Paschalne

pon., 04/14/2014 - 13:33

17 kwietnia, w czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. To szczyt całego roku liturgicznego. Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, celebrowaną w Wielki Czwartek, kończą zaś - nabożeństwem nieszporów, odprawianym w Niedzielę Wielkanocną.
Podczas Mszy św. w czwartek wieczorem wspominamy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W niektórych kościołach ma miejsce (np. w rzeszowskiej katedrze) obrzęd obmycia nóg. Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Wszystko zaczyna się nietypowo. Ministranci i kapłani wychodzą w ciszy do ołtarza. Nie poprzedza ich dzwonek, nie śpiewa się żadnej pieśni. Przed ołtarzem kapłan pada na twarz. Wszyscy obecni w Kościele klękają. W Wielki Piątek zasłonięty dwa tygodnie wcześniej krzyż ukazuje się ponownie wiernym. Kapłan odsłania krzyż, śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a wszyscy odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwa adoracja. Wielu przyjdzie także ucałować krzyż. Bo „na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana”.
Wielka Sobota - Wigilia Paschalna To, co w tym dniu najważniejsze, rozpoczyna się wieczorem. Liturgia Wigilii Paschalnej nie jest typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej. Rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Tu następuje poświęcenie ognia. Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do nieoświetlonego kościoła. Liturgia Słowa jest wyjątkowo rozbudowana. Może się składać na nią aż dziewięć czytań, które pokazują całą historię Zbawienia. Do tych treści nawiązuje kolejna część celebracji - Liturgia Chrzcielna. Po niej mamy Liturgię Eucharystyczną. W niektórych parafiach na zakończenie obrzędów odbywa się procesja rezurekcyjna. W innych taka procesja ma miejsce w niedzielę rano. (tn)

Wielki Czwartek - Msza Krzyżma

pon., 04/14/2014 - 12:57

17 kwietnia br. w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze rzeszowskiej biskup rzeszowski Jan Wątroba będzie przewodniczył Mszy Krzyżma, w czasie której konsekruje krzyżmo i pobłogosławi oleje. Na Mszy św. licznie zgromadzą się kapłani z całej diecezji oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. Jest to wyraz jedności z Biskupem Ordynariuszem. Obrzęd błogosławienia olejów ma miejsce w czasie poprzedzającym Wielkanoc. Jeśli w Noc Paschalną sprawuje się sakramenty wtajemniczenia (chrzest i bierzmowanie), używa się nowego krzyżma i oleju katechumenów. Liturgia zna trzy rodzaje olejów, którymi się posługuje przy sprawowaniu sakramentów oraz przy innych okazjach: olej chorych, olej katechumenów, używany przy udzielaniu sakramentu chrztu, oraz olej krzyżma. Ten ostatni jest mieszaniną naturalnej oliwy lub oleju roślinnego z wonnościami (najczęściej z balsamem). Krzyżmo różni się od pozostałych olejów swoim najszerszym zastosowaniem w Kościele i jest szczególnie uroczyście poświęcane. Używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła. (tn)

Zmarł śp. Ks. kan. Józef Mazur, pochodzący z Lubeni, kapłan Diecezji Świdnickiej

pon., 04/14/2014 - 11:29

Zmarł śp. Ks. kan. Józef Mazur, kapłan Diecezji Świdnickiej, pochodzący z Lubeni. Urodzony w 1922 roku, wyświęcony na kapłana w 1951 roku, przez lata pracował w Archidiecezji Wrocławskiej, po podziale w Diecezji Świdnickiej. Był proboszczem w Ostroszowicach, a od kilkunastu lat emerytem.

Msza św. pogrzebowa w Lubeni, we wtorek 15 kwietnia, o godz. 13.00

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Niedziela Palmowa - XIX Światowy Dzień Młodzieży

pt., 04/11/2014 - 19:02

13 kwietnia br. w Niedzielę Palmową odbędzie się XIX Światowy Dzień Młodzieży w łączności z Ojcem Świętym. Młodzież Diecezji Rzeszowskiej tradycyjnie spotka się w trzech miejscach: w Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach.
W Rzeszowie spotkanie rozpoczęcie o godz. 11.15 w Parku Papieskim przy katedrze. Następnie odbędzie się procesyjne przejście z palmami do katedry. O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. W katedrze spotka się młodzież z dekanatów od kolbuszowskiego do strzyżowskiego);
w Jaśle w młodzież spotka się w kościele ojców franciszkanów (rozpoczęcie o godz. 10.30 przy Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Szkolnej, następnie Droga Krzyżowa do kościoła ojców franciszkanów. Msza św. o godz. 12.00 z poświęceniem palm - przewodniczy bp Edward Białogłowski. W Jaśle spotka się młodzież z dekanatów od frysztackiego do żmigrodzkiego);
w Gorlicach spotkanie odbędzie się w kościele św. Andrzeja Boboli (rozpoczęcie o godz. 14.00. Msza św. o godz. 15.00 z poświeceniem palm - przewodniczy bp Edward Białogłowski. W Gorlicach spotka się młodzież z dekanatów bieckiego i gorlickiego).
W każdym z miejsc na zakończenie Mszy św. zostanie przekazane światło „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia” do wszystkich dekanatów.

Stabat Mater Karla Jenkinsa

pt., 04/11/2014 - 13:47
Start 13/04/2014 19:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 13/04/2014 19:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

13 kwietnia br. o godz. 19.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie wystąpi zespół wokalny VOCI D'ORO pod dyrekcją Małgorzaty Walkiewicz oraz pianistka Ewa Orawska z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Muzycy zaprezentują utwór Karla Jenkinsa "Stabat Mater". Karl Jenkins jest współczesnym brytyjskim muzykiem i kompozytorem. Ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie w Cardiff, po czym rozpoczął studia podyplomowe w londyńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Następnie dał się poznać jako muzyk jazzowy i rockowy. Grał na saksofonie, klawiszach oraz oboju. W 1972 dołączył do Soft Machine, zespołu z Canterbury grającego rock progresywny. W latach osiemdziesiątych rozstał się z muzyką rockową i zajął się komponowaniem muzyki do reklamówek telewizyjnych. Już w XXI wieku wzbogacił swój dorobek o kompozycje w stylu klasycznym i muzykę religijną. Napisał Eloise, Requiem, Stabat Mater inne liczne utwory: koncerty instrumentalne i na orkiestrę.

Rekolekcje wielkopostne

pt., 04/11/2014 - 13:05

Wielki Post w kalendarzu Kościoła Katolickiego, to czas pokuty i zadumy, przygotowujący nas do przeżycia najważniejszych Świąt dla chrześcijan, jakimi są Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rekolekcje wielkopostne są więc szczególną okazją do modlitwy, refleksji i zbliżenia się do Pana Boga. Życie każdego chrześcijanina powinno opierać się nie tylko na radościach. Dlatego też Wielki Post, czas umartwienia jest doskonałą okazją do tego, by zatrzymać bieg życia, by zwolnić i zastanowić się nie tylko nad pamiątką Ukrzyżowania Pana Jezusa, ale i nad własnym postępowaniem. Takie chwile sprawiają, że Bóg staje się bliższy, namacalny i bardziej ludzki.
W dniach od 6 do 8 kwietnia 2014 roku odbyły się w parafii garnizonowej p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie rekolekcje wielkopostne.
Rekolekcje prowadził ks. Kanonik Marek Ryba – proboszcz z parafii p.w. Świętego Ignacego Antiocheńskiego i Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Łowisku w Diecezji Rzeszowskiej.
Rekolekcyjne Słowo Boże głoszone było w niedziele na wszystkich Mszach świętych i Gorzkich Żalach oraz w poniedziałek i we wtorek na Mszach świętych o godz. 6:30, 9:00 i 18:00.
Nauki rekolekcyjne były głoszone w bardzo prosty i konkretny sposób, pełne przykładów egzystencjalnych, będących owocem doświadczenia duszpasterskiego Ojca Rekolekcjonisty.
W pierwszym dniu ćwiczeń duchowych Ks. Marek poruszył temat rzadko obecny na rekolekcjach, a wynikający z Ewangelii czytanej w V niedzielę Wielkiego Postu.
Nawiązując bowiem do Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza Rekolekcjonista mówił o śmierci, która każdego z nas czeka i na którą trzeba się właściwie przygotować.
W tym kontekście nawiązując do słów Benedykta XVI przypomniał o obowiązku dawania świadectwa wiary, a także o obowiązku upomnienia braterskiego.
W drugim dniu ćwiczeń duchowych Kaznodzieja zaprosił wiernych do refleksji na temat Sakramentu Pokuty, zachęcił do dobrego przygotowania się do spowiedzi, a także nawiązując do czytanych wówczas czytań mszalnych uświadamiał wiernym ile zła wyrządza zgorszenie.
W wtorek zaś podjęty został temat modlitwy, która ma być uzgodnieniem naszej woli z Wolą Pana Boga.
Rekolekcje się skończyły, ale życie biegnie dalej.
Oby ten święty czas pomógł nam w owocnym przeżyciu Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, a także w realizowaniu powszechnego powołania do świętości.

Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Tomasz Zegar

H. Kiwała i B. Biały w Rzymie po krzyż ŚDM

czw., 04/10/2014 - 19:01

9 kwietnia br. delegacja młodzieży ze wszystkich polskich diecezji (łącznie 115 osób) wyjechała do Rzymu, by w Niedzielę Palmową odebrać od papieża Franciszka krzyż Światowych Dni Młodzieży. Diecezję rzeszowską reprezentują: Honorata Kiwała z Ruchu Światło-Życie i Bogusław Biały z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Krzyż przywiozą do Rzymu gospodarze poprzednich obchodów ŚDM - młodzi z Rio de Janeiro. Symbol ŚDM z Watykanu trafi najpierw do Poznania. W tej właśnie diecezji rozpocznie się peregrynacja krzyża. Z Poznania trafi do diecezji kaliskiej, stamtąd do włocławskiej, będzie także na Lednicy, w diecezji warszawsko-praskiej i Siedlcach. W czerwcu zostanie przekazany młodzieży ze Wschodu. Nawiedzi Białoruś, Litwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. 14 grudnia powróci do Polski i bez przerwy będzie pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach, aż do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie w 2016 r. Według planu, w każdej polskiej diecezji krzyż będzie około dwóch tygodni. W diecezji rzeszowskiej krzyż będzie dwukrotnie. Oprócz przewidzianego terminu zostanie wypożyczony na jeden dzień 19 czerwca br. w Uroczystość Bożego Ciała na „Festiwal Wiary” i koncert „Jednego serca, jednego ducha”. (tn)

Patriotyczna Droga Krzyżowa

wt., 04/08/2014 - 13:04

W piątek 4 kwietnia 2014 roku żołnierze Garnizonu Rzeszowskiego przygotowali w Kościele Garnizonowym Matki Bożej Królowej Polski nabożeństwo Drogi Krzyżowej z rozważaniami o męczeńskiej śmierci żołnierzy wyklętych.
Wspólnej modlitwie przewodniczył proboszcz parafii i kapelan Garnizonu Rzeszów ks. prałat płk Tomasz Anisiewicz.
Rozważania odczytali kpt. Lesław Litwin z rzeszowskiej delegatury WKTr i kpt. Witold Witkowski z WSzW w Rzeszowie, a asystę przy krzyżu wystawili żołnierze 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.
Tekst rozważań przygotowano na podstawie rozmyślań Jarka Ślubowskiego, z wykorzystaniem fragmentów oryginalnych wypowiedzi żołnierzy wyklętych: grypsów więziennych płk Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, księdza kapelana Władysława Gurgacza i ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”.
To tu w Rzeszowie w 1940 roku wówczas kapitan Łukasz Ciepliński rozpoczynał działalność konspiracyjną jako komendant Podokręgu Rzeszowskiego Organizacji Orła Białego później Obwodu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Prowadził ascetyczny tryb życia, odznaczał się wyjątkową pobożnością i był wzorem patriotyzmu.
Ppłk Łukasz Ciepliński w Rzeszowie ma swoją ulicę od dawna, a od 17 listopada 2013 r. również ma swój pomnik, który stanął w centrum miasta, przy zbiegu Alei Cieplińskiego oraz ulic Moniuszki i Zygmuntowskiej.
Postaci Cieplińskiego - komendanta Obwodu Rzeszowskiego WiN towarzyszy sześć popiersi członków IV Zarządu WiN: Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego, Karola Chmiela, Mieczysława Kawalca i Józefa Rzepki. Wszyscy oni zostali straceni 1 marca 1951 r. strzałem w tył głowy w piwnicy więzienia UB na Mokotowie w Warszawie.
Tak jak zaczynem naszej nadziei na życie wieczne jest Jezus Chrystus, tak zaczynem naszej wolności i niepodległości są żołnierze wyklęci.
W stosunku do nich uczyniono wszystko, aby zatrzeć pamięć o ich niezachwianej postawie patriotycznej i żołnierskiej.
Uroczystość była wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji. Za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji historycznych, za cierpienia i krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Panie Jezu dziękujemy Ci za możność rozważenia tej bolesnej drogi krzyżowej pod sztandarem wolności i niepodległości. Pod sztandarem na którym napis Bóg, Honor i Ojczyzna nie jest pozbawionym wartości pustym hasłem.
Wojciech Trojanowski
Zdjęcia: Tomasz Zegar

Koncert Pasyjny "Getsemani" w Farze w Rzeszowie

wt., 04/08/2014 - 10:50

W czwartek, 10 kwietnia, o godz.17.00 w kościele Farnym w Rzeszowie odbędzie się Koncert Pasyjny "Getsemani" pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Ks. Bpa Jana Wątroby i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Patronat medialny: Katolickie Radio "Via". Wystąpią soliści: Jadwiga Kot - sopran i Paweł Bazan - baryton, Andrzej Szypuła - recytacje, zespół wokalny "Unanime" pod dyrekcją Anny Marek-Kamińskiej i zespół instrumentalny pod dyrekcją Grzegorza Łobazy. W programie poezja i muzyka Wielkiego Postu.

Zmarł sp. ks. kan. Andrzej Krupa, proboszcz w Błędowej Zgłobieńskiej k. Trzciany

wt., 04/08/2014 - 10:43

We wtorek 8 kwietnia 2014 r. zmarł ks. mgr kan. Andrzej Krupa, proboszcz w Błędowej Zgłobieńskiej k. Trzciany
Eksporta w środę, 9 kwietnia, o godz. 15.00 w Błędowej Zgłobieńskiej
Pogrzeb w czwartek, 10 kwietnia, o godz. 11.00 w Błędowej Zgłobieńskiej
Ks. Andrzej Krupa, urodził się 19 stycznia 1960 w Rzeszowie, syn Krzysztofa i Stanisławy Liput, parafia pochodzenia: Rzeszów – Staroniwa. Maturę zdał w 1979 w LO w Tyczynie, studia odbył w WSD w Przemyślu w latach: 1979-1985, święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca1985 w Przemyślu, z rąk Ks. Bpa Ignacego Tokarczuka.
Pracował jako wikariusz w parafiach:
Trześń 01.07.1985 - 20.04.1987
Wyżne 21.04.1987 - 06.01.1989
Dwernik 07.01.1989 - 03.04.1989
Krzywcza 04.04.1989 - 05.07.1990
Niechobrz 06.07.1990 - 23.08.1992
Rzeszów - Podwyższenia Krzyża 24.08.1992 - 19.08.1995
Jasło - Św. Stanisława 20.08.1995 - 20.08.1999
Skołyszyn 21.08.1999 - 09.02.2001

Następnie pracował jako proboszcz
Desznica 10.02.2001 - 21.08.2002
Błędowa Zgłobieńska 22.08.2002-08.04.2014.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Zapisy na pielgrzymkę pieszą z Rzeszowa do Lwowa

wt., 04/08/2014 - 10:06

ZAPROSZENIE na 6 Rzeszowską Pielgrzymkę Pieszą do Lwowa 25.06.2014r. do 30.06.2014r.

Trasa Pielgrzymki;

25.06. Środa - Rzeszów - Słocina - Malawa - Kraczkowa - Markowa - Kańczuga 35 km
26.06. Czwartek - Kańczuga - Pantalowice – Pruchnik – Rokietnice - Żurawica 38 km
27.06. Piątek - Żurawica - Bolestraszyce - Torki - Medyka - Szeginie - Mościska 32 km
28.06. Sobota - Mościska - Twierdza - Sudowa Wisznia - Bradkowice - Gródek 36 km
29.06. Niedziela - Gródek - Kiernica - Bartanów - Obroszyn - Godowicja 23 km
30.06. Poniedziałek - Godowicja - Nawaria - Sokolniki - Lwów Katedra 20 km
Organizatorzy zapewniają nocleg, transport głównego bagażu, podstawową opiekę medyczną, wyżywienie w zakresie chleb i herbatę, ubezpieczenie i autokar powrotny. Wiek Pielgrzyma określono od 16 do 65 lat. Młodzież i osoby powyżej 65-tego roku życia mogą wziąć udział jedynie z opiekunem. Niepełnoletni muszą mieć zgodę rodziców. Z uwagi na duży stopień trudności w Pielgrzymce powinni wziąć udział jedynie osoby o dobrej kondycji fizycznej. Dla przyjezdnych nocleg z 24.06. na 25.06. przyjazd do Rzeszowa do godz. 21.oo
Na Pielgrzymkę należy obowiązkowo zabrać ważny paszport !!!
Koszt uczestnictwa 160 zł. wpłacamy na konto Parafii;
PKO BP S.A. Oddział w Rzeszowie ul. 3-go Maja Nr. konta 50 1020 4391 0000 6102 0054 8800 z dopiskiem ,, Pielgrzymka do Lwowa ’’
Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy przesyłamy do dnia 15.05.2014r. na adres Parafii ;
Parafia Rzymsko-katolicka p.w. Świętego Krzyża 35-030 Rzeszów ul. 3-go Maja 20
Informacja: Kierownik Organizacyjny: 503 385 238, e- mail: palkatadeusz@w.pl
www.diecezja.rzeszow.pl
Wyjazd do Lwowa na wejście pielgrzymki w dniu 30.06.2014 r. zgłoszenia: Ks. Janusz Sadel, tel. 606 157 353

ZałącznikWielkość ZAPROSZENIE.doc185 KB 1. Regulamin Pielgrzymki.doc28.5 KB 2. Formularz.doc24 KB 3. Wskazówka dla Pielgrzyma.doc34.5 KB

Nowi lektorzy i akolici

pon., 04/07/2014 - 14:31

4 kwietnia br. o godz. 17.00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie odbyła się Msza św. połączona z udzieleniem posług lektoratu i akolitatu. Nowymi lektorami zostało 10 kleryków z trzeciego roku, zaś nowymi akolitami – 12 kleryków z czwartego roku. Lektor, czytając Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, ma pomagać w przekazie wiary. Akolita zaś, pełniąc służbę przy ołtarzu jako nadzwyczajny szafarz, ma pomagać kapłanom i diakonom rozdzielać Komunię świętą wiernym. Mszy świętej przewodniczył i posług udzielił bp Edward Białogłowski. Posługi odbyły się w czasie rekolekcji wielkopostnych, które od 1 do 5 kwietnia prowadził o. Jacek Kiciński CMF, prof. PWT we Wrocławiu. (tn na podst. wsd.rzeszow.pl)

Zdjęcia: kl. Marcin Pater

Ósmy kosz okruchów - nowa książka ks. Jana Kalinki

sob., 04/05/2014 - 18:34

5 kwietnia br. w kościele św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej odbyła się promocja tomu poezji ks. Jana Kalinki pt. „Ósmy kosz okruchów”. O godz. 17.00 biskup rzeszowski Jan Wątroba przewodniczył Mszy św., a o godz. 18.00 odbył się program słowno-muzyczny przygotowany przez wszystkie pokolenia parafian z Wólki Podleśnej. Program składał się z pięciu części: 1. Dlaczego okruchy? 2. Jak dziecko w kałużę wpadło czyli opowieść o pisaniu, debiucie i losach poezji ks. Jana; 3. Okruchy – czyli perełki duże i małe; 4. Skojarzenia – ks. Jan obserwator; 5. Przesłania – liryczny testament ks. Jana.
Ksiądz Kalinka był proboszczem w Wólce Podleśnej od 1983 do 2003 roku. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w 2010 r. mając 64 lata.
Książka „Ósmy kosz okruchów” jest w znacznej części zbiorem wierszy z poprzednich tomów: „Widok Pielgrzymkowy” (Rzeszów 1991), „Jak cienką jest ta zasłona” (Wólka Podleśna – Rzeszów 1993), „Musiało boleć” (Warszawa 1998) oraz „Gdyby wszystko było proste…” (Sandomierz 2005). Redaktorką najnowszej książki jest Dorota Kozioł, która współpracowała z ks. Kalinką przy tworzeniu wszystkich jego tomików. Słowo wstępne napisał biskup rzeszowski Jan Wątroba. Znalazły się w nim m.in. takie zdania: „Wiersze Księdza Jana to zapis niezwykle mądrych i dojrzałych obserwacji z wędrówek po życiowych ścieżkach; zarówno tych, z których dobrze widać Boga, jak też i tych, na których coś lub ktoś Go nam przesłania. Te wiersze są zapisem doświadczeń kogoś, kto wierzy, ale też i wie, że Boga należy nieustannie szukać. Bo tylko w szukaniu jest szansa na spotkanie z Nim, na dotknięcie Go”. Dalej znajdziemy cztery rozdziały, analogicznie do poszczególnych tomów, każdy poprzedzony komentarzem Doroty Kozioł. Nowością jest piąta część pt. „Wiersze z szuflady”. To niepublikowane wcześniej wiersze z całego okresu twórczego ks. Kalinki (76 utworów). Przy najstarszym z nich widzimy datę 1968 r. Ostatni utwór z datą 7 września 2003 r. kończy się wersami: „Kocham Cię, Jezu i w Domu Seniora. / Nie zapomnisz o mnie? / Choć ja zapominałem… nieraz”. (tn).

Ks. Jan Kalinka, Ósmy kosz okruchów (wiersze zebrane), Rzeszów 2014, ss. 382.

Na zdjęciach dekoracja w kościele św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej oraz schola z Wólki Podleśnej podczas próby przed promocją tomiku - tn

Santo Subito - konferencja o Janie Pawle II

sob., 04/05/2014 - 17:36

5 kwietnia br. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się konferencja popularno-naukowa pt. „Błogosławiony Jan Paweł II: Santo Subito”. Wśród prelegentów byli: senator RP Czesław Ryszka, ks. dr Krzysztof Budzyń, dr Krzysztof Mazur oraz Danuta Rybicka, która długie lata spędziła u boku ks. Karola Wojtyły. W konferencji uczestniczyli także dyrektorzy szkół noszących imię Jana Pawła II, katecheci świeccy i siostry zakonne.
"Nasze dzisiejsze spotkanie doskonale wpisuje się w przygotowania do kanonizacji Bł. Jana Pawła II. To przejaw troski o to, by nie było to tylko celebrowanie. Konferencja jest okazją do tego, by pochylić się nad słowem i przykładem, jaki pozostawił nam Jan Paweł II"- powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba. „Ta konferencja to hołd dla Papieża-Polaka przed kanonizacją. Chcemy również, aby spuścizna po bł. Janie Pawle II żyła wśród młodych ludzi”- wyjaśniała Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Nauczycieli.
W programie konferencji znalazły się wykłady: ks. dr Krzysztofa Budzynia – „Historia procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II”, senatora RP Czesława Ryszki – „Wielkość Jana Pawła II”, dr Krzysztofa Mazura – „Dlaczego Polacy nie przyjęli nauczania Jana Pawła II”, Danuty Rybickiej – "Spotkanie ze świadkiem". Oprócz prelekcji przewidziano recytację poezji bł. Jana Pawła II. Dwa fragmenty pieśni Karola Wojtyły: „O słońcu niewyczerpanym” i „O Bogu ukrytym”, a także utwory własne recytował Stanisław Bożek, osoba niewidoma, laureat licznych konkursów recytatorskich.
„Już za życia mówiło się o Janie Pawle II jako Wielkim. Ta wielkość była najbardziej widoczna w tym, że zbliżył Watykan do kościołów lokalnych, wywarł też ogromny wpływ na wydarzenia, jakie dokonały się w XX wieku. Możemy również mówić o wielkości Jana Pawła II w kościele. Potrafił odkryć na nowo nauczanie Ewangelii i przeciwstawiać się wszelkim atakom na życie ludzkie”- mówił senator Czesław Ryszka, pisarz i dziennikarz katolicki.
„Nasze środowisko łączy to, czego nauczał Karol Wojtyła. Kształtował nasze postawy. Było to możliwe dzięki osobistym kontaktom z Nim. Był żywym przykładem, z któregośmy czerpali”- wspominała Danuta Rybicka z tzw. środowiska ks. Karola Wojtyły. „Swoją prelekcję poświęciłam omówieniu cech ks. K. Wojtyły jako duszpasterza. Chciałabym, żeby były one wskazówką dla współczesnych katechetów”- dodała Danuta Rybicka.
„Jan Paweł II to największy Polak, największy teolog. Jego myśl, służba i oddanie sprawom bożym można tylko podziwiać i na miarę własnych możliwości naśladować” - zauważył Stanisław Bożek, recytator i autor poezji.

Konferencja odbywa się pod patronatem metropolity przemyskiego Józefa Michalika, biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jacka Wojtasa.
Organizatorami konferencji „Błogosławiony Jan Paweł II: Santo Subito” byli: Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Stowarzyszenie Przyjaciół Rodziny Szkół im. Jana Pawła II i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Na podstawie: Małgorzata Lewicka-Kyc, radiovia.com.pl

Na zdjęciu Jan Paweł II - płaskorzeźba w Parku Papieskim w Rzeszowie.

Biskup Polowy Wojska Polskiego w Rzeszowie

pt., 04/04/2014 - 14:21

3 kwietnia br. w Rzeszowie gościł biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który spotkał się z żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, a wieczorem udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii garnizonowej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie. Księdza Biskupa w Kościele Garnizonowym, powitali dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu na czele z Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Wojciechem Kucharskim oraz z ks. płk. Tomaszem Anisiewiczem - Kapelanem Garnizonu Rzeszów.
Po uroczystym śniadaniu w parafii garnizonowej udano się na spotkanie do jednostek. Tam odśpiewano Hymn 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.
Następnie Biskup Józef Guzdek spotkał się z żołnierzami na sali wykładowej.
Na początku płk dypl. Wojciech Kucharski w skrócie zaprezentował dowodzoną przez siebie 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, a następnie Ksiądz Biskup rozmawiając z żołnierzami opowiedział o swojej służbie i urzędzie jaki sprawuje.
W swoim wystąpieniu Biskup przypomniał między innymi postać Błogosławionego papieża Jana Pawła II: Papież kiedyś mówił że w ewangelii nie słychać szczęku broni, bo jest ona wezwaniem do miłości, ale są takie sytuacje kiedy trzeba chwycić za broń (…), a żołnierz ma być narzędziem pokoju, pamiętajcie o tym.
Biskup odznaczył dowódcę Podhalańczyków płk. dypl. Wojciecha Kucharskiego Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Natomiast pułkownik Kucharski wręczył Księdzu Biskupowi piękną ręcznie wykonaną szarotkę - symbol wojsk górskich.
Popołudniu Biskup Polowy Józef Guzdek spotkał się z Ordynariuszem naszej Diecezji Biskupem Janem Wątrobą.
Na Mszy świętej o godzinie 18:00 w Kościele Garnizonowym Ksiądz Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży tejże parafii.
Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 36 osób.
Na początku Eucharystii słowa powitania do wszystkich zgromadzonych skierował ks. płk Tomasz Anisiewicz – Proboszcz Parafii Garnizonowej w Rzeszowie.
Następnie przedstawiciele Rodziców poprosili Księdza Biskupa o udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania, modlitwę i pasterskie słowo.
Ksiądz Biskup sprawował Eucharystię w intencji Bierzmowanych, by otwarli swe serca na dary Ducha Świętego i wykorzystali je do dobrych decyzji, które zaważą na ich dalszym życiu.
Biskup Polowy w wygłoszonej homilii nawiązał do odczytanej w czasie Mszy świętej Ewangelii według świętego Jana o uzdrowieniu człowieka nad sadzawką Betesda.
Jest to bardzo dramatyczny opis, a najdramatyczniejsze są słowa tego chorego: Panie, nie mam człowieka. Także i dzisiaj w XXI wieku największą bolączką jest samotność. Jednak wy młodzi jesteście w innej sytuacji. Wy macie wielu dobrych i życzliwych ludzi, dzięki którym tu jesteście – zaznaczył Ksiądz Biskup.
Warto więc dzisiaj uświadomić to sobie i podziękować za kochającą rodzinę, która przekazała wam wiarę. Warto podziękować za wszystkich nauczycieli, wychowawców i katechetów, którzy wskazywali i wskazują wam właściwą drogę. Warto dzisiaj w kontekście dramatu tego człowieka uświadomić sobie to co posiadamy.
Kaznodzieja następnie wezwał kandydatów do Bierzmowania, aby szli do tych, którzy mówią, że nie mają człowieka, po to by ich podprowadzić do Jezusa. Ty bądź takim człowiekiem, wielu bowiem na was czeka.
Kończąc życzę wam by znaleźli się kiedyś tacy ludzie, którzy podziękują wam za to, że wprowadziliście ich na drogę wiary, że podprowadziliście ich do Jezusa.
Ekscelencja podziękował także Rodzicom, Nauczycielom oraz Kapłanom za przykład i świadectwo prawdziwej wiary, które dopomogły tym młodym przygotować się do Sakramentu Bierzmowania.
Bo Bierzmowanie to poważna sprawa. To moment konkretnej decyzji, to dzień w którym Kościół w osobie Biskupa posyła Was byście innym nieśli te ziarna wiary zasiane w waszych sercach, byście innych prowadzili do Jezusa – zakończył Kaznodzieja.
Po kazaniu Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Młodzież przyjmowała go w wielkiej powadze i skupieniu.
Po skończonej Uroczystości nowo bierzmowani podziękowali Księdzu Biskupowi za modlitwę i udzielenie Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, zapewniając przy tym, że nie zawiodą zaufania Chrystusa i Kościoła, którym dzisiaj przez Bierzmowanie zostali obdarzeni.
Oby nie brakło im gorliwości i wiary w dawaniu świadectwa Ewangelii i głoszenia jej całemu światu.
Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: ks. Paweł Liszka

Liceum michalitów zaprasza

pt., 04/04/2014 - 11:49

Liceum Ogólnokształcące przy Niższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Miejscu Piastowym zaprasza uczniów do klasy pierwszej w roku szkolnym 2014/2015. Szkoła przeznaczona jest dla młodzieńczy męskiej poszukującej własnej życiowej drogi lub środowiska wsparcia w trudnej sytuacji rodzinnej. Liceum proponuje: wykształcenie o profilu humanistycznym, pomoc w wyborze drogi życiowej, wychowanie w duchu katolickim, środowisko wsparcia poprzez zamieszkanie we wspólnocie seminaryjnej, pomoc w rozwijaniu własnych zainteresowań. Kontakt: ul. Ks. Markiewicza 25 a, 38-430 Miejsce Piastowe; www.nsd.michalici.pl

Wizytacje kanoniczne parafii - rozmowa z bp. Janem Wątrobą

czw., 04/03/2014 - 10:43

16 lutego br. rozpoczęły się wizytacje kanoniczne w Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski odwiedzą parafie czterech dekanatów: Rzeszów-Zachód, Gorlice, Jasło-Wschód i Jasło-Zachód. Poniżej prezentujmy fragment rozmowy jaką Natalia Janowiec przeprowadziła z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą w czasie wizytacji w Jaśle (całość ukaże się na łamach "Niedzieli Rzeszowskiej").

- Jakie wskazania pozostawiłby Ksiądz Biskup tym parafiom, które już wizytował?

- Uniwersalnych wskazówek nie ma. Są one dostosowane do poszczególnych parafii. Na przykład w parafii Chrystusa Króla w Jaśle najistotniejsze jest podtrzymywanie pragnienia budowy nowej świątyni. W tej chwili wysiłek tej parafii równolegle obejmuje budowę kościoła duchowego i materialnego. Ta parafia została stworzona z kilku podjasielskich wiosek i samych dzielnic Jasła należących dawniej do innych parafii. Stworzenie z nich jednej rodziny nie jest łatwe. Jest to również ogromny wysiłek finansowy. Jeśli miałbym coś wskazywać to właśnie potrzebę jedności, utożsamiania się z tym dziełem i poczucia odpowiedzialności za nie.

- Czy w pamięci Księdza Biskupa zapisał się jakiś szczególny obraz podczas wizytowanych parafii?

- Zawsze głęboko zapadają w mojej pamięci spotkania z chorymi. Spotykam bardzo różne sytuacje. Wielu chorych mimo cierpienia nie traci ufności wobec Pana Boga. To się bardzo wyczuwa. Także to, jak wiele osób odnajduje siłę w wierze. Przy swojej niedoli potrafią współczuć swoim zdrowym domownikom, którzy często wkładają wiele trudu, aby ich pielęgnować. To są bardzo wzruszające i pouczające spotkania. Przejmujące są także spotkania z cierpiącymi, którzy są bezradni i zalęknieni. Pamiętam też bardzo często radosną atmosferę w rodzinach wielodzietnych. One są skarbem naszych parafii.

- Co Ksiądz Biskup chciałby powiedzieć swoim diecezjanom, tym poznanym i tym z którymi nie udało się spotkać?

- W przypadku tych drugich mam niedosyt. Szukam sposobu jak dotrzeć i przekonać nieprzekonanych. Jak dotrzeć do tych, którzy są na peryferiach. Ci, których spotykam, choćby na Mszach św., nie potrzebują nieraz wielkich pouczeń. Mają poczucie odpowiedzialności za swoje zbawienie. Odczuwam brak tych, którym potrzebne jest słowo zachęty i przekonania, że Pan Bóg ich kocha i na nich czeka. Niestety oni tego nie słyszą. Nie wiem w jaki sposób do nich dotrzeć. Na pewno wielką pomocą są tutaj wierni świeccy oraz media katolickie. Jeśli miałbym coś przekazać, to byłby to apel do wiernych z różnych wspólnot, stowarzyszeń, bractw, aby docierali na te peryferia, gdzie duchowni nie dojdą, gdzie nie dotrze biskup. Oni mogą w swoich środowiskach stać się autentycznymi ewangelizatorami.

- Dziękuję za rozmowę

Zmarł Władysław Kłosowski

śr., 04/02/2014 - 10:51

Zmarł Władysław Kłosowski, ojciec ks. Józefa Kłosowskiego, proboszcza Parafii w Brzezinach. Pogrzeb w czwartek w Tarnowskiej Woli. Wyprowadzenie z domu o godz. 12.30. Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Tarnowskiej Woli o godz. 13.00.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie!