Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Wierzę w Syna Bożego" - hasło obecnego Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 6 godzin 45 min. temu

Film o bł. Karolinie w kinie Zorza. Zobacz koniecznie!

pt., 11/21/2014 - 16:36

Dwie przyjaciółki, Kaśka i Magda, kończą liceum filmowe. Mają za zadanie przygotować etiudę filmową. Nauczyciel podsuwa im temat o wiejskiej dziewczynie z Wał Rudy. W pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o ważnych społecznie sprawach, o współczesnych problemach, a tu trafia się im historia sprzed stu laty. Chcąc nie chcąc, wyruszają w drogę do Wał Rudy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna. Na początku nie potrafią się odnaleźć w historii Karoliny. Nie mogą jej zrozumieć. Jaki jest sens jej wyborów? Dlaczego ich rówieśnica tak łatwo oddała życie? Dla jakich wartości? Co nią kierowało? Skąd czerpała siłę? I dlaczego Bóg na to pozwolił? Poszukiwanie odpowiedzi na wszystkie te pytania sprawia, że ich szkolne zadanie stopniowo przeradza się w fascynującą przygodę, a historia Karoliny nagle zaczyna mieć wpływ na życie ich i innych bohaterów filmu.

Reżyseria: Dariusz Regucki
Scenariusz: Dariusz Regucki
Obsada: Marlena Burian, Karol Olszewski, Anna Radwan, Jerzy Trela, Piotr Cyrwus
Czas trwania: 102 minuty
Dystrybucja: Rafael

Zmarł śp. Walenty Tokarz, ojciec Ks. Ryszarda Tokarza

pt., 11/21/2014 - 13:36

Zmarł śp. Walenty Tokarz, ojciec Ks. Ryszarda Tokarza, proboszcza w Mrowli.
Pogrzeb w niedzielę, 23 listopada o godz. 14.00 w Jasionce.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Zaczynamy Rok Życia Konsekrowanego

pt., 11/21/2014 - 11:37

30 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczniemy w Kościele Powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. W diecezji rzeszowskiej uroczyste otwarcie roku odbędzie się 30 listopada o godz. 15.00 w katedrze rzeszowskiej. Z tej okazji przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego Konferencji Episkopatu Polski bp Kazimierz Gurda przygotował specjalny komunikat:

Drodzy bracia i siostry!

Z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku do 02 lutego roku 2016 w całym Kościele będzie trwał Rok Życia Konsekrowanego. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Ogłaszając ten Rok w listopadzie 2013 r. papież powiedział: „życie konsekrowane jest złożone, jest pełne łaski ale i grzeszności. W tym roku pragniemy uznać i wyznać nasze słabości, pragniemy też z mocą pokazać światu ile wśród nas jest świętości i żywotności. Jak wiele jest świętości ukrytej w naszych domach, klasztorach, ale przez to nie mniej owocnej, która sprawia, że konsekrowani są “żywymi ikonami Boga” po trzykroć Świętego.

W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Warto sobie uświadomić że jest ich ponad dwa razy więcej niż kapłanów (410 tys.). Wszystkie te osoby oddają całych siebie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła. Mówił o tym 2 lutego 2013 roku papież Franciszek: Pomyślmy jednak, co by było, gdyby zabrakło sióstr zakonnych w szpitalach, na misjach, w szkołach. Wyobraźcie sobie Kościół bez sióstr zakonnych! Nie można sobie tego wyobrazić. One są tym darem, tym zaczynem, który prowadzi naprzód Lud Boży.

W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną. Żyją obok nas i między nami. Od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i społeczeństwu. Tak bardzo wrośli w naszą codzienność, iż współcześnie prawie ich nie zauważamy. Niewiele też o nich słychać w mediach, a przecież prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, służą nam i naszym rodzinom. Przecież tak wielu z nas korzysta z posługi sakramentalnej osób konsekrowanych, nawiedza prowadzone przez nich sanktuaria, czyta wydawane przez nich książki, słucha i ogląda zakonne media. Nikt z nas nie może też powiedzieć, iż nie jest dłużnikiem sióstr klauzurowych, które modlą się nieustannie i ofiarują swoje życie za nasze zbawienie.

Papież Franciszek dał nam wszystkim bardzo dobrą sposobność, byśmy na nowo odkryli wartość całkowitego poświęcenia się Bogu, którego świadkami są osoby konsekrowane. Byśmy także lepiej poznali życie i specyfikę powołania tych ludzi, którzy zrezygnowali z kariery, z założenia rodziny, dla większego dobra, jakim jest Bóg. Zachęcamy Was wszystkich, Bracia i Siostry, do większego zainteresowania się życiem osób konsekrowanych. Często blisko waszych domów jest jakiś klasztor, czy dom zakonny. Zainteresujcie się codziennością osób, które w nich żyją, nawiążcie z nimi osobisty kontakt, spróbujcie zrozumieć, dlaczego wybrali taką drogę. Pomoże to w głębszym zrozumieniu własnego powołania oraz odpowiedzialności za dar życia, który otrzymaliśmy wszyscy od Boga.

W ciągu najbliższego roku będzie też wiele wydarzeń, organizowanych po to, byśmy uświadomili sobie lepiej rolę osób konsekrowanych w Kościele. Będziemy mogli poznać bogactwo ich charyzmatów, niezwykłe życie świętych, różnorodność dzieł, które prowadzą. Niech to wszystko prowadzi nas do dziękczynienia Bogu, który nieustannie wzywa kobiety i mężczyzn, by świadectwem życia konsekrowanego potwierdzali głęboką myśl świętej karmelitanki Teresy z Avila, iż „temu, kto posiadł Boga, niczego nie braknie. Bóg sam wystarczy.”

Niech Rok Życia Konsekrowanego, który rozpoczniemy w pierwszą niedzielę adwentu, będzie również okazją do modlitwy za tych którzy realizują swe powołanie w zakonach w Instytutach Świeckich, czy w Indywidualnych Formach Życia Konsekrowanego. Niech będzie czasem modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła.

Bp Kazimierz Gurda
Przewodniczący Komisji
ds. Życia Konsekrowanego KEP

Błogosławiona Karolina, gęś i kot

śr., 11/19/2014 - 14:37

18 listopada br. biskup rzeszowski Jan Wątroba pobłogosławił nowoutworzony park bł. Karoliny w Rzeszowie. Park znajduje się przy ulicy Strzyżowskiej i bł. Karoliny, na wschód od zabudowań parafii bł. Karoliny. W centrum parku znajduje się zespół rzeźb przedstawiających scenę z życia bł. Karoliny. Nastoletnia Błogosławiona siedząc na ławce rozmawia z trójką dzieci. W ręce trzyma otwartą książkę. Możemy się domyślać, że to Pismo św. albo katechizm. Uczy dzieci modlitwy, prawd wiary albo opowiada jakieś wydarzenie z życia Pana Jezusa. Karolina i dzieci ubrane są w proste wiejskie stroje. W scenie uczestniczy gęś i kot. Z przekazów wiadomo, że Karolina Kózka często pełniła rolę nauczycielki dla młodszego rodzeństwa i dzieci z sąsiedztwa. Siedząc pod gruszą niedaleko rodzinnego domu w Wał Rudzie uczyła głównie prawd religijnych. (tn)

Lekcja błogosławionej Karoliny

wt., 11/18/2014 - 21:48

Na niewielkiej ławeczce w centrum parku siedzi szesnastoletnia dziewczyna. Obok znajdują się wpatrzone w nią młodsze dzieci. Przy ławce pasie się gęś i siedzi kot. Taką scenę znajdziemy w Parku bł. Karoliny, który został uroczyście otwarty 18 listopada br., przy okazji uroczystości odpustowej w parafii bł. Karoliny przy ul. Kościelnej w Rzeszowie. Głos Karoliny z ławeczki dociera także do nas współczesnych. To wołanie o poszanowanie prawa Bożego i godności każdego człowieka.

O wierność i bezinteresowność

Wyjątkowość tegorocznego odpustu była związana z setną rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, która została zamordowana 18 listopada 1914 r. przez rosyjskiego żołnierza. Odpustowej Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski oraz biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej Jan Niemiec. Ponadto około czterdziestu kapłanów, wśród nich kapelani straży pożarnej i innych służb mundurowych. Ich obecność nie była przypadkowa, gdyż proboszcz parafii bł. Karoliny – ks. Jan Krynicki – jest krajowym duszpasterzem strażaków. Oprócz parafian w Eucharystii uczestniczyli między innymi przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc – organizacji, którym patronuje bł. Karolina. Przewodniczący Rady Parafialnej w słowach powitania zwrócił uwagę na ponadczasowy charakter wartości, które pielęgnowała Karolina: wierność Bogu, bezinteresowność, posłuszeństwo i pomoc bliźnim.

O formację dojrzałych mężczyzn

W homilii Biskup Ordynariusz zwrócił uwagę, że bł. Karolina nie jest błogosławioną tylko od szóstego przykazania. Ostatnie chwile jej życia były zwieńczeniem poprzednich lat, w których pielęgnowała wartości ewangeliczne. Przez proste środki wprowadza nas w trudne tematy: czystości, wolności od uzależnień i śmierci bliskich. Biskup Wątroba powiedział, że historia Karoliny Kózki domaga się wołania o formację prawdziwych i dojrzałych mężczyzn. Mężczyźni, którzy otaczali Karolinę zawiedli: ojciec, sąsiedzi, koledzy. Są negatywnymi bohaterami tragicznej historii z 1914 roku. Tę historię można odczytać jako apel dotyczący wychowania chłopców i mężczyzn do szacunku wobec dziewcząt i kobiet, szacunku do czystej przyjaźni i miłości.

O słowa zgodne z czynami

Po obrzędzie Komunii św. zebrani w kościele odśpiewali hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, a następnie Biskup Rzeszowski odczytał Litanię do bł. Karoliny. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się do nowoutworzonego Parku bł. Karoliny, który sąsiaduje z kościołem. Biskup pobłogosławił park i figurę bł. Karoliny, która znajduje się w jego centrum. Błogosławiona siedzi na ławeczce i rozmawia z dziećmi. To nawiązanie do jej zaangażowania w edukację młodszych dzieci z Wał Rudy. Śmiało można powiedzieć, że była świecką katechetką. Głoszone innym prawdy przypieczętowała ofiarą swojego życia. W parku znajduje się także kącik nowożeńców. To może być doskonałe miejsce refleksji na temat miłości, małżeństwa, wierności i poświęcenia. (tn)

Jezus 24/7

wt., 11/18/2014 - 13:48

29 listopada 2014 r. o godz. 19.00 w Domu Diecezjalnym Tabor rozpocznie się Nieustająca Adoracja Najświętszego Sakramentu „Jezus 24/7”. Po uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy. Gospodarze Domu Diecezjalnego Tabor oraz organizatorzy adoracji zapraszają do wybrania jednej godziny w tygodniu (w ciągu dnia lub w nocy), kiedy w ciszy i skupieniu będzie można trwać przed Jezusem. Zobowiązanie dotyczy tylko jednej godziny w tygodniu przez okres jednego roku, tj. do 29 listopada 2015 r. (jedna godzina zawsze w tym samym dniu tygodnia o tej samej porze, jedna lub dwie osoby w kaplicy, cisza, medytacja, Jezus i Jego łaska). Zainteresowanych adoracją i gotowych podjąć zobowiązanie organizatorzy proszą o zapoznanie się z regulaminem (www.tabor.rzeszow.pl) i zapisanie telefonicznie u s. Ewy Bieleckiej OV (tel. 788 250 193).

Egzamin proboszczowski

pon., 11/17/2014 - 23:08

17 listopada br. w Domu Diecezjalnym Tabor odbyły się egzaminy proboszczowskie dla księży wyświęconych w latach od 1999 r. do 2002 r. W 2011 roku takie egzaminy odbyły się po raz pierwszy. Od tego czasu księża mający 12, 13, 14 i 15 lat kapłaństwa co roku zdają egzaminy z różnych przedmiotów. To jakby powtórka wiedzy z podstawowych przedmiotów studiów teologicznych. Przez cztery lata księża co roku zdają egzaminy z dwóch albo trzech przedmiotów: teologii dogmatycznej i teologii moralnej oraz Pisma św.; homiletyki i liturgiki; teologii pastoralnej i katechetyki i na zakończenie z prawa kanonicznego i administracji parafii. Jesienna edycja tegorocznych egzaminów rozpoczęła się od modlitwy w kaplicy Domu Diecezjalnego Tabor, którą poprowadził ks. Wiesław Szurek - wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej koordynujący przebieg egzaminów. Zdanie egzaminu proboszczowskiego nie jest jednoznaczne z otrzymaniem funkcji proboszcza. W diecezji rzeszowskiej księża zostają proboszczami mając za sobą średnio 18 lat kapłaństwa. Czy jest to moment oczekiwany przez księży? Ksiądz Piotr Kura – wikariusz parafii św. Krzyża w Rzeszowie, wyświecony na kapłana w 1999 r., który w tym roku zdał ostatni egzamin proboszczowski, zwraca uwagę na coraz częściej dające o sobie znać pragnienie wzięcia odpowiedzialności za wspólnotę wierzących w ramach struktur parafii oraz naturalną kolej rzeczy związaną z wymianą pokoleń. Pytany, czy chciałby zostać proboszczem w jakiejś konkretnej parafii odpowiada, że nie zastanawiał się nad tym i pójdzie do każdej, do której pośle go Biskup Ordynariusz. Gdyby miał coś podpowiedzieć, to wolałby środowisko wiejskie. (tn)

Na zdjęciu ks. Piotr Kura

10 lat od zakończenia I Synodu Diecezji Rzeszowskiej

pon., 11/17/2014 - 20:35

21 listopada 1999 r. została powołana komisja przygotowawcza Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej. Sam Synod rozpoczął się 24 marca 2001 r., a zakończył 20 listopada 2004 r. Jak czytamy w dekrecie biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego z 2 lutego 2001 r., jednym z celów synodu było ujednolicenie prawa diecezjalnego w związku z utworzeniem diecezji rzeszowskiej z terytorium dwóch diecezji: przemyskiej i tarnowskiej. Komisję Główną synodu tworzyli: bp Edward Białogłowski (przewodniczący), ks. Wiesław Szurek (zastępca przewodniczącego), ks. Józef Kula (przewodniczący Komisji ds. Ludu Bożego), ks. Andrzej Garbarz (przewodniczący Komisji ds. Nauczycielskiego Zadania Kościoła), ks. Jerzy Buczek (przewodniczący Komisji ds. Uświęcającego Zadania Kościoła), ks. Jan Szczupak (przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa) oraz ks. Stanisław Mac (przewodniczący Komisji ds. Administracyjno-Prawnych). Sekretariat Synodu tworzyli: ks. Jan Szczupak, ks. Janusz Sądel, ks. Piotr Steczkowski oraz s. Hieronima Janicka. Hasłem synodu były słowa Jezusa Chrystusa skierowane do Apostoła Piotra: Duc in altum. Przez trzy lata i osiem miesięcy trwały prace synodalne. Komisje tematyczne (5 głównych komisji było podzielonych na 23 mniejsze komisje) przygotowywały odpowiednie tematy i materiały, które były omawiane w zespołach synodalnych w parafiach, dekanatach oraz na międzydekanalnych kongregacjach synodalnych. W sumie przygotowano 45 numerów specjalnych Biuletynów Synodu Diecezjalnego. Na podstawie materiałów z parafii i dekanatu oraz kongregacji synodalnych komisje tematyczne przygotowały schematy dokumentów. Następnie odbywały się Sesje Plenarne w katedrze rzeszowskiej, gdzie głosowano nad podjętymi uchwałami (w sumie odbyło się sześć sesji plenarnych). Uroczyste zakończenie Pierwszego Synodu Diecezji Rzeszowskiej odbyło się 20 listopada 2004 r. Dekretem z tego dnia biskup rzeszowski Kazimierz Górny zatwierdził uchwały i ogłosił je jako diecezjalne partykularne prawo. Dokumenty obowiązują od 19 stycznia 2005 r. Wszystkie statuty Pierwszego Synodu razem z opisem prac synodalnych zostały wydane w publikacji pt. Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej 2001-2004, Rzeszów 2004, ss. 581. (tn)

Koncert pieśni patriotycznych

pon., 11/17/2014 - 13:24

11 listopada br. w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, z inicjatywy ks. kpt. dr Sebastiana Piekarskiego, odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu młodzieży z sekcji wokalnej Klubu Garnizonowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Koncert odbył się po Mszy Świętej o godz. 9.00, odprawionej w intencji naszej Ojczyzny, której przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Tomasz Anisiewicz - Proboszcz parafii.
Całość programu artystyczno – patriotycznego przygotowała pani Ewa Jaworska – Pawełek, a na koncert złożyły się następujące utwory:
1. Pieśń o Rozmarynie – wykonawca: Agnieszka Podubny.
2. A na Czas Wojny - wykonawca: Paulina Zięba.
3. Żołnierka – wykonawca: Marta Kopeć.
4. Siwe Mundury – wykonawca: Zespół „Presto”.
5. I pozostał tylko żal – wykonawca: Patrycja Chmiel.
6. Taki Kraj - wykonawca: Magdalena Jerzuchowska.
7. Ojczyzna – wykonawca: Diana Szeliga.
8. Powrócisz tu – wykonawca: Marta Kozak.
9. Hej, Hej Jutrzenko – wykonawca: Zespół „Smajl”.
10. Tango na głos – wykonawca: Aleksandra Stawarz.
11. Matka Boska Częstochowska – wykonawca: Małgorzata Oleszko.
12. Qvo Vadis Domine – wykonawca: Agnieszka Podubny.
13. Kiedy żołnierze wracają – wykonawca: Marta Kopeć.
14. Orlęta – wykonawca: Aleksandra Stawarz.
15. Dziewczyna z granatem – wykonawca: Aleksandra Stawarz.
Ważnym walorem koncertu było wyjątkowe połączenie muzyki oraz treści patriotycznych i historycznych.
Ten przedpołudniowy koncert, który zgromadził wielu sympatyków kościoła garnizonowego w Rzeszowie, stał się swoistym preludium do wspólnego świętowania 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości na terenie Garnizonu Rzeszów.

Kongregacje rejonowe kapłanów diecezji rzeszowskiej

ndz., 11/16/2014 - 16:26

W sobotę, 15 listopada br. odbyły się kongregacje rejonowe kapłanów całej diecezji, poświęcone przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Spotkania odbyły się o godz. 9.00 w Rzeszowie - DD "Tabor" iw o godz. 13.00 w Jaśle u OO. Franciszkanów.
W programie kongregacji:
Modlitwa w ciągu dnia
Wprowadzenie - Ks. Biskup Ordynariusz
Referat: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i w Diecezji Rzeszowskiej – Ks. dr Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny ŚDM oraz Dorota Abdelmoula oraz Weronika Griszel
ŚDM w Diecezji Rzeszowskiej, Ks. Daniel Drozd, Diecezjalny Koordynator ŚDM
Dyskusja
Przerwa
Komunikaty:
- Nowy Rok Duszpasterski - podstawowe zadania - Ks. Prałat Jan Szczupak
- Finał Ewangelizacji Rzeszowa i rekolekcje kapłańskie - Ks. Daniel Drozd i Ks. Paweł Tomoń
- Rok Życia konsekrowanego w Diecezji Rzeszowskiej - Ks. Stanisława Kamiński, Wikariusz Biskupi ds. Zakonnych
- Komunikaty Wydziałów Kurii – Ks. Kanclerz Jerzy Buczek
- Podsumowanie - Ks. Biskup
Modlitwa na zakończenie

Zmarł śp. Aleksander Jamrozek, brat Ks. Bpa Stanisława Jamrozka z Przemyśla

śr., 11/12/2014 - 21:04

Zmarł śp. Aleksander Jamrozek, brat Ks. Biskupa Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej. Pogrzeb w piątek, 14 listopada o godz 11.30 w kaplicy cmentarnej na Wilkowyi w Rzeszowie.

Dobry Jezu, a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie!

Jan Pakosławic i jego potomkowie biskupi

wt., 11/11/2014 - 17:47

Pod koniec października br. został odsłonięty pomnik pierwszego właściciela Rzeszowa – Jana Pakosławica (ok. 1310 - ok. 1374), który przyjął nazwisko Rzeszowski. Pomnik znajduje się na placu im. Hugona Kołłątaja w pobliżu zamku Lubomirskich. Pakosławic służył na dworze króla Kazimierza Wielkiego jako rycerz i dyplomata (był zaangażowany między innymi w uzyskanie odpowiednich pozwoleń na założenie Akademii Krakowskiej). 19 stycznia 1354 roku król Kazimierz, w uznaniu zasług, podarował Janowi Rzeszów i okoliczne wsie. Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Pomnik przedstawia pełną postać Jana Pakosławica z mieczem wbitym w ziemię i pasem rycerskim, a także z dokumentem lokacyjnym. Fundatorem rzeźby jest Andrzej Bajor, prezes firmy Stalbudowa Kazex. W niedzielę, 26 października 2014 r., biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny poświęcił pomnik.
Przy okazji wspomnienia postaci Jana Pakosławica warto przypomnieć o tablicy znajdującej się na wieży kościoła farnego w Rzeszowie upamiętniającej dwóch biskupów Janów Rzeszowskich. Pierwszy z nich to syna Jana Pakosławica, a drugi to wnuk. Jan Pakosławic miał trzech synów noszących to sami imię (Jan Rzeszowski z Przybyszówki, Jan Rzeszowski i Jan Rzeszowski Staromiejski). Jan Rzeszowski (1345-1436) pełnił funkcję profesora Akademii Krakowskiej, był też proboszczem katedry wawelskiej. Wspomógł finansowo Akademię Krakowską w założeniu wydziału prawa kanonicznego kupując dla potrzeb Akademii budynki przy ul. Grodzkiej, gdzie do dzisiaj mieści się Collegium Iuridicum – pierwsza katedra prawa w środkowej części Europy. Akademia Krakowska z wdzięczności za dar powierzyła mu stanowisko rektora, które pełnił w latach 1405-1406. Na prośbę króla Władysława Jagiełły opuścił Kraków i wyjechał na Wschód, gdzie najpierw został biskupem halickim, a w dalszej kolejności pierwszym arcybiskupem lwowskim. Jest twórcą administracji kościoła lwowskiego. Jego działalność na Wschodzie wiązała się z umacnianiem administracji polskiej. Miała również charakter misyjny na terenach Litwy i Żmudzi. Uroczyście odnawiał akty chrztu w wielu miejscowościach Litwy i Żmudzi. Stał na czele komisji przygotowującej proces kanonizacyjny królowej Jadwigi. Zmarł w biskupiej posiadłości w Piórkowie w obecnym województwie świętokrzyskim w 1436 r. Zgodnie z jego wolą pochowano go obok głównego ołtarza w Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich.
Drugi biskup Jan Rzeszowski (1411-1488) był synem Jana Rzeszowskiego ze Staromieścia czyli wnukiem Jana Pakosławica. W 1428 roku zapisał się na Akademię Krakowską. Jednak szybko porzucił uczelnię i zaciągając się jako rycerz na służbę u młodego króla Władysława Warneńczyka. Jako przyboczny rycerz króla walczył w bitwie pod Warną w 1444 r. Po wydostaniu się z tureckiej niewoli daremnie poszukiwał króla Władysława na Bałkanach, próbując zweryfikować pogłoskę o jego cudownym ocaleniu. Po nagłej śmierci żony Małgorzaty postanowił zostać księdzem. Lojalność i oddanie wobec dynastii jagiellońskiej umożliwiło mu szybką karierę. Oprócz obowiązków kościelnych pełnił również funkcje państwowe. W 1468 roku Kazimierz Jagiellończyk powierzył mu urząd podskarbiego koronnego. Po śmierci bpa Jana Lutka z Brzezia, kapituła katedralna wybrała Jana Rzeszowskiego administratorem diecezji krakowskiej po czym został z woli papieża Sykstusa IV i króla Kazimierza Jagiellończyka wyświęcony na biskupa krakowskiego. W 1484 roku wystąpił jako pierwszy biskup krakowski z tytułem księcia siewierskiego. Za jego rządów Wit Stwosz wykonał dla kościoła mariackiego w Krakowie wspaniały ołtarz. Zmarł w 1488 r. Został pochowany w Katedrze Wawelskiej.
(tn)

Rogale św. Marcina w Rzeszowie

wt., 11/11/2014 - 17:21

Choć rogale świętomarcińskie należą to tradycji wielkopolskiej, 11 listopada br. można je było kupić również w Rzeszowie. Caritas Diecezji Rzeszowskiej, we współpracy z rzeszowskimi cukiernikami, przygotowała rogale, które można było kupić przy kościele św. Krzyża i kościele farnym w Rzeszowie. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na działalność Caritas. Rogale sprzedawała młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Polsce sięga końca XIX wieku i związana jest z Poznaniem. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina 11 listopada 1891 r., proboszcz poznańskiej parafii św. Marcina zaapelował do wiernych, aby wzorem św. Marcina zrobili coś dobrego dla biednych. Jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Tradycja ta wygasała powoli w okresie komunizmu. Po 1989 r. wróciła z nową siłą. Obecnie 11 listopada poznaniacy zjadają kilkaset ton ciasta. (tn)

Święto Niepodległości w Rzeszowie

wt., 11/11/2014 - 17:11

11 listopada br. o godz. 11.00 w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii biskup Wątroba zwrócił uwagę na potrzebę wdzięczności przeszłym pokoleniom, dzięki którym możemy spotykać się w wolnej Polsce. Korzystając z ich pracy, ofiary i poświęcenia sami powinniśmy troszczyć się o jak najlepsze wykorzystanie talentów dla dobra własnego i wspólnego. Kaznodzieja przywołał postać św. Marcina, którego liturgiczne wspomnienie wypada 11 listopada. Nawiązując do legendy o przekazaniu nagiemu nędzarzowi połowy płaszcza, zwrócił uwagę na współczesne oblicza nagości, które wymagają zaradzeniu. Biskup Wątroba zwrócił także uwagę na praktyczne konsekwencje Eucharystii, która nie może być traktowana jako dodatek do obchodów, ale poważne zobowiązanie do czynów miłości. Po Mszy św. odbyły się państwowe uroczystości pod pomnikiem Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w północnej części Palcu Farnego. Po przemówieniach ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, wojewody Małgorzaty Chomycz i marszałka Władysława Ortyla odbyły się: apel pamięci, salwa honorowa i złożenia kwiatów. Po południu w Rzeszowskim Ratuszu odbyło się uroczyste wręczenie Złotych Krzyży Związku Piłsudczyków. Odznaczenia otrzymali: Andrzej Kaźmierczak - Prezes Podkarpackiego Związku Piłsudczyków, Maria Kotowska z rodziny Generała Stanisława Rupperta, naczelnego lekarza Legionów Polskich, Zdzisław Babiak członek rodziny Marszałka Rydza Śmigłego oraz Leopold Kula bratanek Pułkownika Leopolda Lisa – Kuli. Uroczystość uświetnił recital Mirosława Kowalczyka pt. „Kabaret 20-lecia międzywojennego – humor i piosenka z tamtych lat”. Na Dzień Niepodległości Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało III Konwent Historyczny. O godz. 12.00 rozpoczął się Bieg Niepodległości Cityfit - Rzeszowska Dycha. W biegu na 10 km ulicami Rzeszowa wzięło udział 911 zawodników z całego świata. Zwyciężył z czasem 30 minut i 32 sekund Roman Romanenko z Ukrainy. Kolejne miejsca zajęli: Stanley Tarus z Kenii i Michał Gąsiorowski z Polski. (tn)

Bezdomni z Rzeszowa i całej Polski na Jasnej Górze

pon., 11/10/2014 - 12:09

8 listopada br. 50 bezdomnych korzystających z pomocy schronisk Rzeszowskiego towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie wzięło udział w IX Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Do Sanktuarium Narodu w Częstochowie przyjechało ponad 1000 ludzi nie mających swego domu, mieszkających w schroniskach, przytuliskach i noclegowniach. Caritas w Polsce prowadzi ponad 60 schronisk. W diecezji rzeszowskiej funkcjonują 3 schroniska: dla mężczyzn w Rzeszowie oraz Jaśle, a także dla kobiet w Racławówce. Schroniska te prowadzi Rzeszowskie Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Diecezjalna Caritas po raz kolejny w ramach współpracy zorganizowała wyjazd na pielgrzymkę. Pod kierunkiem dyrektora diecezjalnej Caritas - ks. Stanisława Słowika oraz opiekuna - Marka Rzucidły, wzięło w niej udział 50 pątników.
Pierwsza część spotkania miała miejsce w kaplicy św. Józefa. Słowami: „w Domu Matki nie możemy czuć się bezdomni”, wszyscy zostali powitani przez Ojca Paulia – stróża Sanktuarium. Następnie Ojciec Kapucyn - pracujący od wielu lat wśród bezdomnych - wygłosił podnoszącą na duchu konferencję, po której miały miejsce świadectwa, tych którym udało się „stanąć na nogi”. Ważnym nabożeństwem spotkania była Droga Krzyżowa, podczas której niesiony był krzyż, znaleziony przez bezdomnych na śmietniku w Lourdes.
W kaplicy Pani Jasnogórskiej – miała miejsce najważniejsza część pielgrzymki - uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii arcybiskup podziękował organizatorom pielgrzymki tj. Caritas Polska, zwracając w szczególności uwagę, na działalność Caritas, o której niewiele się mówi, a której praca jest rzeczywistością codzienną, a tym samym jest posługą wobec samego Chrystusa. Kaznodzieja
zakończył Słowo Boże wezwaniem, aby Maryja wyprosiła nam światło nadziei na bardziej sprawiedliwy i ludzki świat. Wspólny posiłek w Domu Pielgrzyma był ostatnim punktem pobytu w Sanktuarium Częstochowskim.

Tekst i zdjęcia: caritas.rzeszow.pl

Wyjątkowy odpust ku czci bł. Karoliny - patronki diecezji rzeszowskiej

pon., 11/10/2014 - 11:28
Start 18/11/2014 17:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 18/11/2014 17:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

18 listopada br. o godz. 17.00, w liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózki - dziewicy i męczennicy - w parafii bł. Karoliny przy ul. Kościelnej w Rzeszowie odbędzie się uroczystość odpustowa. Wyjątkowość odpustu wiąże się z przeżywaną w tym roku setną rocznicą śmierci bł. Karoliny. Błogosławiona Karolina Kózka jest, po św. J. S. Pelczarze, drugą patronką diecezji rzeszowskiej. Jest także patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

100 lat od śmierci bł. Karoliny. Uroczystości w Zabawie.

pon., 11/10/2014 - 11:25
Start 14/11/2014 15:00 Koniec 18/11/2014 17:30 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 14/11/2014 15:00 Koniec 18/11/2014 17:30 Strefa czasowaEurope/Warsaw

Od 14 do 18 listopada 2014 r. w Zabawie - rodzinnej parafii bł. Karoliny, odbędą się uroczystości jubileuszowe związane ze stuleciem męczeńskiej śmierci bł. Karoliny oraz centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Poniżej prezentujemy program obchodów:

PIĄTEK, 14 listopada

15:00 Godzina Miłosierdzia
Modlitwa o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych
16:00 Wypominki i modlitwa różańcowa za ofiary przemocy i wypadków drogowych.
17:00 Nowenna do bł. Karoliny
17:30 Eucharystia

SOBOTA, 15 listopada

Pielgrzymka młodych
10:00 Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Józefa Kowalczyka
11:30 Spotkanie z producentem i reżyserem filmu Karolina oraz obecnymi aktorami
13.00 Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny
13.00 Kino „Nieciecza” przedpremierowy pokaz filmu „Karolina” dla zaproszonych gości
14:30 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia i konferencja
16:00 "Moje Westerplatte" godzina świadectwa - młodzi o swoim przezwyciężaniu samego siebie
17:00 Zabawska stodoła - spotkanie integracyjne - pokaz filmu Aureola i prezentacja form kultu bł. Karoliny na wybranych przykładach

Obchodom jubileuszowym towarzyszy w dniach od 15 - 23 listopada Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem "Ziemia świętych i błogosławionych" - wstęp wolny, hotel Zabawa.

NIEDZIELA 16 listopada

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

9:30 Wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych
10:30 Eucharystia za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Zygmunta Zimowskiego
11:30 „100 lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu Pod Gruszą
12:00 Modlitwa przy pomniku Przejście i posadzenie drzewa pamięci
13:00 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia - modlitwa o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców

Wydarzenia towarzyszące:
Godz. 10.00 - 14.00 Akcja honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa
Godzi. 17.00 Koncert organowy - wybrane utwory muzyczne o przejściu człowieka.

PONIEDZIAŁEK 17 listopada

9:00 Seminarium naukowe - Problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży (sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Tarnowie)
11:30 Konferencja prasowa
12:30 Program edukacyjny dla młodzieży - Road Show (kino Marzenie, Tarnów)

WTOREK 18 listopada

Ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny

12:30 Droga bł. Karoliny do świętości
13.00 Eucharystia dla Pielgrzymów – Sanktuarium w Zabawie
14:00 Audioprzewodnik – Dom bł. Karoliny
15:00 Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa - przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn - RCS z Nowego Sącza.
17.30 Uroczysta Eucharystia w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pod przewodnictwem J.E. Ks.Bpa Andrzeja Jeża w Sanktuarium w Zabawie .

Sympozjum o bł. Karolinie

ndz., 11/09/2014 - 08:55

8 listopada 2014 r w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie odbyło się sympozjum poświęcone bł. Karolinie w związku z setną rocznicą Jej męczeńskiej śmierci. Gośćmi honorowymi spotkania byli Biskupi Rzeszowscy: Ks. Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Ks. Bp Edward Białogłowski, Biskup Pomocniczy oraz Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Senior. W sympozjum udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, siostry zakonne, reprezentacje młodzieży z Rzeszowa i Jasła oraz osoby świeckie. -To sympozjum skierowane jest zwłaszcza do was, młodzi przyjaciele - mówił do zebranych Biskup Ordynariusz i zachęcał do szukania wzoru postępowania u bł. Karoliny. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie ks. prałata Zbigniewa Szostaka, kustosza Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. - Bł. Karolina jawi się jako geniusz duchowy, jako osoba gorliwa apostolsko, osoba o duchowości pięknej, gorliwej i opartej na Eucharystii- powiedział ks. prałat Zbigniew Szostak.
Zebrani wysłuchali również wykładu ks. prof. Stanisława Nabywańca pt.: „Błogosławionej Karoliny zwycięstwo ducha. Kontekst teologiczno-historyczny”. Prelegent omówił trudną sytuację kobiet wykorzystywanych seksualnie przez mężczyzn, kładąc nacisk na kontekst teologiczno-historyczny. Na tym tle zarysował postać bł. Karoliny, która zginęła śmiercią męczeńską, broniąc swojej godności.
-Przetrwanie w ludzkiej pamięci i wpisanie się w katalog świętych męczenników kościoła Karolina zawdzięcza swemu wielkiemu zwycięstwu. Zwycięstwu ducha, mimo iż ciało doznało klęski znieważenia i pohańbienia. Na jej życie, a przede wszystkim na jej śmierć należy popatrzeć nie przez pryzmat historycznych hipotez czy krytyki, ale potrzeba zastosować, podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich innych świętych, interpretację inspirowaną duchem, a nie literą źródła historycznego. Postać świętego czy świętej zaczyna jaśnieć tylko wtedy, gdy jest interpretowana zgodnie z jej duchowością - zaznaczył ks. prof. Stanisław Nabywaniec.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Święs omówił „Społeczne aspekty kultu bł. Karoliny”. Prelegent zachęcał młodzież, by stawiała sobie za wzór bł. Karolinę. -Niech osoba bł. Karoliny pomoże wam na nowo odkrywać piękno waszej wiary- mówił.
Sympozjum zakończyło wystąpienie ks. dr Wiesława Matyskiewicza na temat „Wiejska polska rodzina na przełomie XIX i XX w. Studium na przykładzie środowiska rodzinnego bł. Karoliny”.
- Dla Karoliny rodzina była tym środowiskiem, które przez swoją prostotę ukształtowało tak wiele wartości. To one pozwoliły Karolinie wznieść się na wyżyny ducha, aż do męczeńskiej śmierci - przypomniał ks. W. Matyskiewicz.
W spotkaniu uczestniczyły grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Jak sami mówią - Przykład życia Karoliny stanowi dla wielu z nich wzór do naśladowania.

18 listopada w parafii pw. Bł. Karoliny w Rzeszowie odbędą się uroczystości odpustowe. Natomiast od 21 listopada w Kinie "Zorza" będzie można obejrzeć film „Karolina”, poświęcony Błogosławionej. Z kolei w dniach od 14 do 18 listopada w Sanktuarium w Zabawie odbywały się będą uroczystości związane z 100. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Zaplanowano konferencje, nowenny do Błogosławionej, spotkania z producentem i reżyserem filmu „Karolina” oraz obecnymi aktorami, Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu Jej męczeństwa.

Na podstawie:radiovia.com.pl/Małgorzata Lewicka-Kyc
Fot. D.

Sympozjum o bł. Karolinie

ndz., 11/09/2014 - 08:54

8 listopada 2014 r w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie odbyło się sympozjum poświęcone bł. Karolinie w związku z setną rocznicą Jej męczeńskiej śmierci. Gośćmi honorowymi spotkania byli Biskupi Rzeszowscy: Ks. Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Ks. Bp Edward Białogłowski, Biskup Pomocniczy oraz Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Senior. W sympozjum udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, siostry zakonne, reprezentacje młodzieży z Rzeszowa i Jasła oraz osoby świeckie. -To sympozjum skierowane jest zwłaszcza do was, młodzi przyjaciele - mówił do zebranych Biskup Ordynariusz i zachęcał do szukania wzoru postępowania u bł. Karoliny. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie ks. prałata Zbigniewa Szostaka, kustosza Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. - Bł. Karolina jawi się jako geniusz duchowy, jako osoba gorliwa apostolsko, osoba o duchowości pięknej, gorliwej i opartej na Eucharystii- powiedział ks. prałat Zbigniew Szostak.
Zebrani wysłuchali również wykładu ks. prof. Stanisława Nabywańca pt.: „Błogosławionej Karoliny zwycięstwo ducha. Kontekst teologiczno-historyczny”. Prelegent omówił trudną sytuację kobiet wykorzystywanych seksualnie przez mężczyzn, kładąc nacisk na kontekst teologiczno-historyczny. Na tym tle zarysował postać bł. Karoliny, która zginęła śmiercią męczeńską, broniąc swojej godności.
-Przetrwanie w ludzkiej pamięci i wpisanie się w katalog świętych męczenników kościoła Karolina zawdzięcza swemu wielkiemu zwycięstwu. Zwycięstwu ducha, mimo iż ciało doznało klęski znieważenia i pohańbienia. Na jej życie, a przede wszystkim na jej śmierć należy popatrzeć nie przez pryzmat historycznych hipotez czy krytyki, ale potrzeba zastosować, podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich innych świętych, interpretację inspirowaną duchem, a nie literą źródła historycznego. Postać świętego czy świętej zaczyna jaśnieć tylko wtedy, gdy jest interpretowana zgodnie z jej duchowością - zaznaczył ks. prof. Stanisław Nabywaniec.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Święs omówił „Społeczne aspekty kultu bł. Karoliny”. Prelegent zachęcał młodzież, by stawiała sobie za wzór bł. Karolinę. -Niech osoba bł. Karoliny pomoże wam na nowo odkrywać piękno waszej wiary- mówił.
Sympozjum zakończyło wystąpienie ks. dr Wiesława Matyskiewicza na temat „Wiejska polska rodzina na przełomie XIX i XX w. Studium na przykładzie środowiska rodzinnego bł. Karoliny”.
- Dla Karoliny rodzina była tym środowiskiem, które przez swoją prostotę ukształtowało tak wiele wartości. To one pozwoliły Karolinie wznieść się na wyżyny ducha, aż do męczeńskiej śmierci - przypomniał ks. W. Matyskiewicz.
W spotkaniu uczestniczyły grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Jak sami mówią - Przykład życia Karoliny stanowi dla wielu z nich wzór do naśladowania.

18 listopada w parafii pw. Bł. Karoliny w Rzeszowie odbędą się uroczystości odpustowe. Natomiast od 21 listopada w Kinie "Zorza" będzie można obejrzeć film „Karolina”, poświęcony Błogosławionej. Z kolei w dniach od 14 do 18 listopada w Sanktuarium w Zabawie odbywały się będą uroczystości związane z 100. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Zaplanowano konferencje, nowenny do Błogosławionej, spotkania z producentem i reżyserem filmu „Karolina” oraz obecnymi aktorami, Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu Jej męczeństwa.

Na podstawie:radiovia.com.pl/Małgorzata Lewicka-Kyc
Fot. D.

Sympozjum o bł. Karolinie

ndz., 11/09/2014 - 08:52

8 listopada 2014 r. w parafii pw. bł. Karoliny w Rzeszowie odbyło się sympozjum poświęcone bł. Karolinie w związku z setną rocznicą Jej męczeńskiej śmierci. Gośćmi honorowymi spotkania byli Biskupi Rzeszowscy: Ks. Bp Jan Wątroba, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Ks. Bp Edward Białogłowski, Biskup Pomocniczy oraz Ks. Bp Kazimierz Górny, Biskup Senior. W sympozjum udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, siostry zakonne, reprezentacje młodzieży z Rzeszowa i Jasła oraz osoby świeckie. -To sympozjum skierowane jest zwłaszcza do was, młodzi przyjaciele - mówił do zebranych Biskup Ordynariusz i zachęcał do szukania wzoru postępowania u bł. Karoliny. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie ks. prałata Zbigniewa Szostaka, kustosza Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie. - Bł. Karolina jawi się jako geniusz duchowy, jako osoba gorliwa apostolsko, osoba o duchowości pięknej, gorliwej i opartej na Eucharystii- powiedział ks. prałat Zbigniew Szostak.
Zebrani wysłuchali również wykładu ks. prof. Stanisława Nabywańca pt.: „Błogosławionej Karoliny zwycięstwo ducha. Kontekst teologiczno-historyczny”. Prelegent omówił trudną sytuację kobiet wykorzystywanych seksualnie przez mężczyzn, kładąc nacisk na kontekst teologiczno-historyczny. Na tym tle zarysował postać bł. Karoliny, która zginęła śmiercią męczeńską, broniąc swojej godności.
-Przetrwanie w ludzkiej pamięci i wpisanie się w katalog świętych męczenników kościoła Karolina zawdzięcza swemu wielkiemu zwycięstwu. Zwycięstwu ducha, mimo iż ciało doznało klęski znieważenia i pohańbienia. Na jej życie, a przede wszystkim na jej śmierć należy popatrzeć nie przez pryzmat historycznych hipotez czy krytyki, ale potrzeba zastosować, podobnie zresztą jak w przypadku wszystkich innych świętych, interpretację inspirowaną duchem, a nie literą źródła historycznego. Postać świętego czy świętej zaczyna jaśnieć tylko wtedy, gdy jest interpretowana zgodnie z jej duchowością - zaznaczył ks. prof. Stanisław Nabywaniec.
Ks. prof. dr hab. Kazimierz Święs omówił „Społeczne aspekty kultu bł. Karoliny”. Prelegent zachęcał młodzież, by stawiała sobie za wzór bł. Karolinę. -Niech osoba bł. Karoliny pomoże wam na nowo odkrywać piękno waszej wiary- mówił.
Sympozjum zakończyło wystąpienie ks. dr Wiesława Matyskiewicza na temat „Wiejska polska rodzina na przełomie XIX i XX w. Studium na przykładzie środowiska rodzinnego bł. Karoliny”.
- Dla Karoliny rodzina była tym środowiskiem, które przez swoją prostotę ukształtowało tak wiele wartości. To one pozwoliły Karolinie wznieść się na wyżyny ducha, aż do męczeńskiej śmierci - przypomniał ks. W. Matyskiewicz.
W spotkaniu uczestniczyły grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Jak sami mówią - Przykład życia Karoliny stanowi dla wielu z nich wzór do naśladowania.

18 listopada w parafii pw. Bł. Karoliny w Rzeszowie odbędą się uroczystości odpustowe. Natomiast od 21 listopada w Kinie "Zorza" będzie można obejrzeć film „Karolina”, poświęcony Błogosławionej. Z kolei w dniach od 14 do 18 listopada w Sanktuarium w Zabawie odbywały się będą uroczystości związane z 100. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Zaplanowano konferencje, nowenny do Błogosławionej, spotkania z producentem i reżyserem filmu „Karolina” oraz obecnymi aktorami, Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu Jej męczeństwa.

Na podstawie: radiovia.com.pl/Małgorzata Lewicka-Kyc
Fot. Dariusz Gąska