Diecezja Rzeszowska

Subskrybuje zawartość
"Wierzę w Syna Bożego" - hasło obecnego Roku Duszpasterskiego
Zaktualizowano: 1 godzina 4 min. temu

Kościół zaleca grzebanie ciał a nie prochów

4 godziny 38 min. temu

3 stycznia 2013 r. dokonano pierwszego spopielenia zwłok w spopielarni na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Od tamtej pory mieszkańcy Rzeszowa coraz częściej decydują się na taką praktykę postępowania z ciałem osoby zmarłej. Przy okazji listopadowej pamięci o zmarłych warto przypomnieć, że Kościół nadal zaleca grzebanie ciał osób zmarłych a nie ich prochów. To zalecenie pojawiło się między innymi w liście pasterskim Episkopatu Polski "O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji" z 16 października 2011 r. Oto jego fragmenty:

„… Wiele osób stawia sobie dziś pytania: Jaka ma być forma mojego pogrzebu? Czy nie domagać się spopielenia swojego ciała? Jak pochować swoich zmarłych? Wszystkich jednak, którzy rozważają możliwość kremacji, prosimy, aby decyzji tej nie podejmowali pochopnie i wzięli pod uwagę chrześcijańską tradycję. „Prochy bowiem wyrażają zniszczenie ludzkiego ciała i nie oddają idei «snu» w oczekiwaniu zmartwychwstania. Ponadto właśnie ciału, a nie prochom, oddaje się cześć w czasie liturgii, ponieważ od chwili chrztu świętego stało się ono świątynią uświęconą przez Ducha Świętego” (Dodatek do Obrzędów pogrzebu, nr 3).

(…)

„W miarę rozwoju cywilizacji pojawił się w naszej zachodniej kulturze także zwyczaj spopielania ciał zmarłych. Kościół sprzeciwiał się tej praktyce wówczas, kiedy była ona formą demonstracji antyreligijnej i znakiem sprzeciwu wobec chrześcijańskiej wiary w zmartwychwstanie ciała. Dziś, gdy dla wielu kremacja przestała być wyrazem takich postaw w odniesieniu do wiary chrześcijańskiej, Kościół zezwala na kremację, „jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała” (KKK 2301, KPK kan. 1176 § 3).
Kościół nadal jednak zaleca i popiera biblijny zwyczaj grzebania ciał zmarłych. Godność osoby ludzkiej, a więc i ciała człowieka, wynika z największego wydarzenia w dziejach ludzkości, jakim jest tajemnica wcielenia Syna Bożego”.

(…)

„Kremacja nierzadko pociąga za sobą pewne praktyki, których Kościół nie może zaakceptować, takie jak rozsypywanie prochów w określonych miejscach (tzw. ogrodach pamięci) lub przechowywanie ich w różnej formie w domu. Inną konsekwencją kremacji może być zanikanie tradycyjnych cmentarzy jako miejsca czasowego spoczynku zmarłych. Cmentarze z grobami zmarłych i stojące na nich krzyże przypominają żyjącym o przemijaniu ziemskiego życia, o wierze w życie wieczne i zmartwychwstanie z Chrystusem. Są także miejscem publicznej i prywatnej modlitwy Kościoła za zmarłych”.

(…)

„Już w 1977 roku Stolica Apostolska wyjaśniła, że „nie wydaje się stosownym, aby nad prochami celebrowano obrzędy, które mają na celu uczczenie ciała zmarłego. Nie chodzi tutaj o potępienie kremacji, ale o zachowanie prawdziwości i czytelności znaku liturgicznego” (Dodatek do Obrzędów pogrzebu, nr 3). Jeśli jednak przemawiają za tym szczególne racje duszpasterskie lub powody natury praktycznej, obrzędy pogrzebowe, podane w księdze liturgicznej, można sprawować nad samą urną. Może to mieć na przykład miejsce wtedy, gdy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych szczątków osoby zmarłej, a także, kiedy uczestnicy pogrzebu przybywają z daleka i trudno im być na dwóch częściach pogrzebu, czyli na Mszy Świętej połączonej z ostatnim pożegnaniem ciała zmarłego i, po pewnym czasie, na obrzędzie złożenia urny w grobie lub kolumbarium. Podczas obrzędu liturgicznego pogrzebu, po kremacji, urnę stawia się przed prezbiterium na stoliku nakrytym fioletowym kirem obok zapalonego paschału”.

(tn)

Relikwie św. Jana Pawła II w Jaśle

6 godzin 35 min. temu

30 października br. w parafii pw. Chrystusa Króla w Jaśle odbyło się wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystościom przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski, były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI. Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali – mówił abp Mokrzycki w homilii. - Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Swoją postawą wyróżniał się spośród tłumu. Stając przy nim odczuwało się pokój, miłość, bezpieczeństwo, a także poczucie życzliwości. Wszystko osiągnął dzięki modlitwie, która zawsze stanowiła centrum jego życia. W uroczystościach uczestniczyli parafianie oraz przedstawiciele jasielskich dekanatów.

Tekst na podst.: www.radiovia.com.pl
Foto: Natalia Janowiec

Msze św. na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych

czw., 10/30/2014 - 21:25
Start 01/11/2014 14:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 01/11/2014 14:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, na większości cmentarzy diecezji rzeszowskiej zostaną odprawione Msze św. w intencji zmarłych. Mszy św. na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie o godz. 14.00 będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszy św. na Cmentarzu Komunalnym Pobitno w Rzeszowie, również o godz. 14.00, będzie przewodniczył bp Edward Białogłowski. Po Mszach św. odbędą się procesje za zmarłych.
Zarząd cmentarzy komunalnych w Rzeszowie przygotowuje internetową stronę, ze spisem osób pochowanych na cmentarzach oraz numerów kwater, gdzie zostali pochowani. Obecnie pracownicy Biura Cmentarza Komunalnego Wilkowyja dysponują szczegółowymi danymi i topografią 11 cmentarzy komunalnych. Zarówno 1 jak i 2 listopada będzie można u nich uzyskać potrzebne informacje. W Zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie znajdują się zarówno cmentarze komunalne i cztery parafialne: w Przybyszówce, Budziwoju, Białej i Słocinie. (tn)

Dzień Zaduszny w Rzeszowie

czw., 10/30/2014 - 21:23
Start 02/11/2014 17:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw Start 02/11/2014 17:00 Strefa czasowaEurope/Warsaw

2 listopada będziemy przeżywać Wspomnienie Wszystkich Zmarłych - Dzień Zaduszny. W tym dniu w kościele Trójcy Świętej przy ul. Targowej w Rzeszowie o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. połączona z nieszporami za zmarłych. Po Mszy św. odbędzie się procesja za zmarłych po Starym Cmentarzu. Na najstarszej rzeszowskiej nekropoli pochowani są m.in. Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego Łukasiewicza), Wojciech Kalinowski - aptekarz i burmistrz Rzeszowa, Wiktor Adam Zbyszewski - powstaniec styczniowy i ks. Feliks Dymnicki - społecznik, nauczyciel i wychowawca młodzieży. Stary Cmentarz w Rzeszowie był czynny w latach 1792-1909. Przez 117 lat służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin, przynależnych do parafii farnej w Rzeszowie: Ruska Wieś, Staroniwa, Zwięczyca, Pobitno, Załęże, Wilkowyja i Drabinianka. Był cmentarzem chrześcijańskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również wyznawcy innych wyznań - protestanci i prawosławni.
Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło organizuje w tym roku już XII kwestę (1 i 2 listopada w godzinach 9.00-17.00) na cmentarzach Wilkowyja, Pobitno i Stary Cmentarz na rzecz ratowania pomników nagrobnych Starego Cmentarza w Rzeszowie. (tn)

Naturalne metody leczenia niepłodności

czw., 10/30/2014 - 14:10

Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie prowadzi spotkania dla małżeństw mających trudności z poczęciem dziecka. Pary mogą skorzystać z bezpłatnego spotkania wstępnego dotyczącego naturalnej metody leczenia niepłodności, drogą naprotechnologii, zgodnej z nauką Kościoł. Spotkania odbywają się w przychodni Centrum Medycznego Medyk przy ul. Dąbrowskiego 33A. Telefon: 606 286 228.

Pod koniec października delegacja nauczycieli naturalnych metod planowania rodziny i instruktorów naprotechnologii diecezji rzeszowskiej wzięła udział w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu profilaktyka zdrowia prokreacyjnego pt. „Wokół ludzkiej prokreacji – odkrycia i nowości. Rozpoznawanie płodności, diagnostyka i leczenie zaburzeń”. Podczas wykładów i warsztatów skierowanych do do studentów wydziałów lekarskich, farmacji, lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz doradców rodzinnych, uczestnicy poruszyli zagadnienia dotyczące ludzkiej płodności w perspektywie teoretyczno-naukowej i klinicznej. Zaprezentowane zostały referaty na temat poważnych zaburzeń płodności u kobiet oraz zagrożeń płodności męskiej. Spotkanie odbyło się na Akademii Medycznej w Warszawie.

Poświęcenie rozbudowanego Domu Pomocy Społecznej

czw., 10/30/2014 - 13:59

28 października biskup rzeszowski Jan Wątroba poświęcił dobudowaną część Domu Pomocy Społecznej im. św. o. Pio w Chmielniku. Otwarcie i poświęcenie placówki zostało poprzedzone uroczystą Eucharystią w miejscowym Sanktuarium Pani Łaskawej. W homilii Biskup Rzeszowski, nawiązując do odczytanej Ewangelii powiedział, że Jezus pokazuje uczniom zasadnicze dwa kierunki działania. Pierwszy w górę, gdzie należy słuchać Ojca. Po wysłuchaniu i umocnieniu, koniecznie trzeba iść do ludzi z Dobrą Nowiną. Po poświęceniu Biskup Ordynariusz spotkał się w kaplicy z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej. W realizację projektu bardzo zaangażowany był senator Kazimierz Jaworski przy życzliwej postawie proboszcza parafii - ks. Mariusza Cymbały oraz prowadzących placówkę Sióstr Felicjanek. Uczestnikami otwarcia i poświęcenia byli ponadto przedstawiciele administracji wojewody, marszałka województwa, a także wicestarosta i wójt gminy oraz kierownicy sąsiednich placówek pomocy społecznej, jak również reprezentanci stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. Wśród gości byli także kapłani m.in.: dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – ks. Artur Janiec, ks. Czesław Jaworski z Radymna oraz kapłani dekanatu tyczyńskiego. Caritas Diecezji Rzeszowskiej reprezentowali: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Bogdan Janik, ks. dr Piotr Potyrała i s. Joanna Smagacz. Ostatnim punktem była agapa połączona z wystąpieniami zaproszonych gości.
(na podstawie informacji na www.caritas.rzeszow.pl)

Święcenia diakonatu i rekolekcje

czw., 10/30/2014 - 13:58

25 października br. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie trzech kleryków z szóstego roku przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Edwarda Białogłowskiego. W uroczystej liturgii uczestniczyli księża przełożeni, księża proboszczowie, neoprezbiterzy, diakoni, alumni oraz rodzice nowo wyświęconych diakonów. Biskup Białogłowski podczas homilii mówił o zobowiązaniach wynikających ze święceń, ale także o radości z nich płynącej, tak dla samych diakonów, jak i ich rodzin. Święcenia poprzedziły tygodniowe rekolekcje dla wszystkich kleryków WSD w Rzeszowie. Ćwiczenia duchowe prowadził o. Tadeusz Hajduk SJ – mistrz nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi. Ojciec rekolekcjonista ukazywał drogę Piotra - od wybrania, poprzez upadki, aż do powierzenia mu Kościoła, nie pomijając także owoców jego przemiany. (na podst. informacji na: www.wsd.rzeszow.pl)

Nowa parafia w Rzeszowie

pon., 10/27/2014 - 12:22

26 października br. wszedł w życie dekret biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby erygujący nową parafię pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie. Terytorium nowej parafii zostało wydzielone z parafii św. Judy Tadeusza i św. Jacka w Rzeszowie. Jej terytorium obejmuje następujące ulice: Przemysłową, Aleję Batalionów Chłopskich (nr 7), Energetyczną, Magazynową, Tadeusza Boya Żeleńskiego (numery parzyste od 14A i nieparzyste od 21 do końca ulicy), Architektów, 9 Dywizji Piechoty, Podkarpacką (numery parzyste od 8A do 26 i nieparzyste od 15 do 63A), Zawiszy Czarnego (numery od przejścia kolejowego: parzyste od 10A do 48 i nieparzyste od 5 do 31D), Podgórską, Połonińską, Bieszczadzką, Rymanowską i Adama Matuszczaka. Funkcję kościoła parafialnego spełniać będzie tymczasowa drewniana kaplica przeniesiona z parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, gdzie wierni gromadzą się już w nowym kościele. Do czasu jej powstania wierni z parafii bł. ks. J. Popiełuszki będą korzystać z posługi sakramentalnej w dotychczasowych parafiach. Pierwszym proboszczem parafii pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki został mianowany ks. Robert Mokrzycki. (tn)

Spotkanie duszpasterzy akademickich

czw., 10/23/2014 - 12:58

21 października br. w kościele św. Anny w Warszawie odbyło się doroczne ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy akademickich. Na spotkaniu był obecny abp Marek Jędraszewski oraz księża z całej Polski. Diecezję rzeszowską reprezentował ks. Lucjan Dyka - duszpasterz akademicki DA Emaus przy parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Najważniejsze wnioski, zgodnie z relacją ks. Lucjana Dyki, obejmują następujące zagadnienia:

1. Poważne potraktowanie pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę, która w tym roku akademickim odbędzie się od 24 do 26 kwietnia 2015 r. (w ostatnich latach bierze w niej udział coraz mniej studentów, spada poziom przygotowania i zaangażowania do tego stopnia, że pojawiło się pytanie o sens organizowania tego przedsięwzięcia).

2. Zaangażowanie w KEDA (Komisja Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego). Spotkanie odbędzie się od 26 do 28 stycznia 2015 r. w Lublinie.

3. Udział duszpasterzy akademickich w rekolekcjach, które odbędą się w Koszalinie od 15 do 18 czerwca 2015 r.

4. Udział w pielgrzymce do Ziemi Świętej od 3 do 11 września 2015 r.

5. Prezentacja działalności duszpasterstw akademickich na spotkaniu Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE), które odbędzie się 16 kwietnia 2015 r. w Łodzi (przygotowanie przez każdą diecezję prezentacji filmowej).

6. Włączenie się w organizację i przeżywanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Na spotkaniu wybrano nowego ojca duchownego duszpasterzy akademickich. Został nim ks. Antoni Michno z Krosna (archidiecezja przemyska).

W Rzeszowie działa osiem duszpasterstw akademickich: Betania, Emaus, Getsemani, Grota, Przystań, Rotunda, Szopka, Wieczernik. (tn)

Niepełnosprawni w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

czw., 10/23/2014 - 12:45

22 października 2014 r., w liturgiczne święto św. Jana Pawła II, po raz kolejny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Centrum dla Osób Niepełnosprawnych i Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Lubelskiej 13 w Rzeszowie, zorganizowała spotkanie przedstawicieli WTZ, ŚDS, DPS oraz stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. Przybyło na nie ponad 200 osób. Posługę woluntarystyczną pełnili członkowie Szkolnego Koła Caritas z 10 Gimnazjum w Rzeszowie wraz z ks. Marcinem Duplagą.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, z którym Mszę św. koncelebrowali: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn, ks. Ludwik Krupa, ks. Wiesław Matyskiewicz i ks. Krzysztof Gołąbek – proboszcz parafii św. Józefa. W homilii biskup wyraził radość ze spotkania, wskazał na osobę św. Jana Pawła II i zachęcał do naśladowania Jego postawy, podkreślił również, że w dniu dzisiejszym przypada pierwsze świętowanie po kanonizacji Ojca Świętego.
Po Eucharystii wszyscy przeszli przed pomnik św. Jana Pawła II przy rondzie Jego imienia (tą trasą Papież jechał w roku 1991 z lotniska na spotkanie z wiernymi przy obecnej rzeszowskiej katedrze). Po odśpiewaniu pieśni i złożeniu kwiatów uczestnicy tego niecodziennego spotkania wrócili do Centrum, by w radości przeżyć okolicznościową agapę, ufundowaną przez Res-Drob z Rzeszowa.
Pomysłodawcą tych spotkań jest Teresa Gajdek. Całość organizacji spoczywała na miejscowych Warsztatach Terapii Zajęciowej pod kierownictwem Krzysztofa Barana.

s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR

Stanowisko Rady Kapłańskiej ws. wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie

ndz., 10/19/2014 - 07:22

18 października br. na spotkaniu Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie zebrani księża jednomyślnie przegłosowali stanowisko następującej treści:

Stanowisko Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej

Kapłani zgromadzeni na spotkaniu Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej w dniu 18 października 2014 r. w Rzeszowie, pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby, wyrażają poparcie dla obrońców życia: p. Jacka Kotuli i p. Przemysława Sycza oraz zaniepokojenie wyrokiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 16 października br. skazującego wymienione osoby z utajnieniem uzasadnienia wyroku. Z pewnością nie służy to prawdzie w życiu społecznym. Do obrony każdego życia wzywa nas św. Jan Paweł II: "Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do narodzenia się… Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji" (Rzym, 26.02.1979 r.).

Rzeszów, 18.10.2014 r.

W imieniu Rady Kapłańskiej

bp Jan Wątroba
ks. Zbigniew Irzyk
ks. Józef Kula
ks. Jan Wolak
ks. Tadeusz Wołosz

Otrzymują:
p. Jacek Kotula
p. Przemysław Sycz
Sąd Okręgowy w Rzeszowie

20 lat ośrodka Caritas w Myczkowcach

ndz., 10/19/2014 - 07:14

18 października br. w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odbyło się VII Spotkanie Ekumeniczne przy Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. W ramach spotkania odbyła się sesja naukowa pt. "Okruchy historii w setną rocznicę wybuchu i działań I wojny światowej w Karpatach". Po sesji otworzono wystawę plenerową prezentującą historię Bieszczadów w okresie PRL (historyczne zdjęcia pochodzą głównie z zasobów IPN). O godz. 15.00 w kaplicy ośrodka odbyła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Głównym jej motywem było dziękczynienie Panu Bogu i ludziom za 20 lat działalności Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach. Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Po Eucharystii uczestnicy spotkania ekumenicznego i jubileuszu zebrali się w auli, gdzie dyrektor ośrodka Caritas w Myczkowcach - ks. Bogdan Janik - odbierał gratulacje i życzenia. Na scenie wystąpiła kapela "Malawianie" z Malawy. (tn)

Spotkanie Rady Kapłańskiej

sob., 10/18/2014 - 22:38

18 października br. o godz. 9.30 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się spotkanie Rady Kapłańskiej Diecezji Rzeszowskiej (rada liczy 40 księży). Spotkaniu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W czasie spotkania zaprezentowano następujące zagadnienia: Nowy rok duszpasterski 2014/2015; Budowa nowych kościołów i tworzenie nowych parafii; Funkcjonowanie Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie; Formacja kapłańska; Rekolekcje kapłańskie; Ewangelizacja Rzeszowa i Światowe Dni Młodzieży. Zgromadzeni wyrazili pisemne poparcie dla Jacka Kotuli i Przemysława Sycza w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 16 października br. (patrz osobny artykuł). (tn)

Diecezjalne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

sob., 10/18/2014 - 22:26

18 października br. odbyło się diecezjalne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O godz. 9.00 przedstawiciele parafialnych oddziałów KSM wraz z duszpasterzami spotkali się w kościele św. Krzyża na Eucharystii. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Leśniak, homilię wygłosił ks. Tomasz Nowak. Po Mszy św. zebrani przeszli do budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej. W czasie spotkania dokonano podsumowania ostatniego roku działalności z szczególnym uwzględnieniem wakacyjnych obozów KSM. Z myślą o przyszłości, podzielono diecezję na kilka regionów, aby ułatwić współpracę w ramach mniejszych jednostek niż diecezja. (tn)

Kuriozalny wyrok rzeszowskiego sądu

pt., 10/17/2014 - 16:37

Z ks. dr. hab. Piotrem Steczkowskim - wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytecie Rzeszowskim rozmawia ks. Tomasz Nowak.

Ks. T. Nowak: 16 października br. Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał Jacka Kotulę i Przemysława Sycza za organizowanie pikiet antyaborcyjnych informujących, że w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie zabija się nienarodzone dzieci. Rozprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami, nie przesłuchano zgłoszonych świadków, utajniono uzasadnienie wyroku. Jak w związku z tym ocenia Ksiądz przebieg procesu?

Ks. P. Steczkowski: Sąd ma prawo wprowadzić taką procedurę jaką uznaje za stosowną, zgodnie z przepisami postępowania. Kodeks cywilny przewiduje wszystkie zastosowane przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie środki. Najważniejsze, aby sędzia był obiektywny w swoim wyrokowaniu. Niektórych świadków przesłuchano wcześniej w ramach rozprawy pojednawczej. Natomiast nie przesłuchano wszystkich zgłoszonych świadków. Sąd widocznie doszedł do przekonania, że ma na tyle wiedzy, iż może rozstrzygnąć tę sprawę. Jak rozstrzygnął to sami widzimy.

Ks. T. Nowak: Jacek Kotula określił utajnienie uzasadnienia wyroku jako absurdalne.

Ks. P. Steczkowski: To rzeczywiście najbardziej kuriozalna decyzja sądu. Utajnienie uzasadnienia wyroku, zwłaszcza w takiej sprawie, jest niezrozumiałe. Jest to zaskakujące, ponieważ treścią pozwu było określenie czy terminację ciąży można nazwać aborcją, a aborcję zabijaniem dziecka. Problem nie dotyczył samego procederu tylko naruszenia dobrego imienia szpitala. To naruszenie miało się odbyć przez mówienie, że aborcja jest zabijaniem dzieci i że w szpitalu zabija się dzieci. W tej sytuacji, gdy rozprawa dotyczy naruszenia dobrego imienia, utajnienie uzasadnienia wyroku uważam za kuriozalne. Prawdopodobnie będziemy dysponować opinią prawną, że takie utajnienie jest nadużyciem. Warto podkreślić, że wyrok nie jest prawomocny. Przy apelacji na pewno pojawi się wniosek o odtajnienie uzasadnienia wyroku.

Ks. T. Nowak: Kontrowersje budzi również fakt oceny rzeczywistości. Oczywista oczywistość, że życie zaczyna się od poczęcia i przerwanie tego życia jest zabójstwem została zakwestionowana.

Ks. P. Steczkowski: Sąd, tego nie wiemy, ale przypuszczamy, nie odniósł się w ogóle do legalnej definicji dziecka. W przepisach obowiązującego prawa, choćby w Ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka, mamy do czynienia z definicją dziecka jako istoty od poczęcia do pełnoletniości. Jeśli płód jest żywy i dokonujemy czynności medycznych, które przerywają to życie, to jak to nazwać inaczej jak zabójstwem? W proponowanej przez sąd definicji należałoby stworzyć nową definicję śmierci… To w dużej mierze spór o definicje. Dochodzimy to tego co jest głównym problemem dzisiejszej lewicowej ideologii. Próbuje ona zmieniać rzeczywistość przez zmianę znaczenia takich słów jak człowiek, życie, małżeństwo, dziecko.

Ks. T. Nowak: Trudno przy okazji omawianego wyroku nie wspomnieć o wolności wypowiedzi…

Ks. P. Steczkowski: Wolność słowa została ewidentnie naruszona. Pozwani wyrażali swoje poglądy. Mieli i mają prawo mieć pogląd taki, że aborcja jest zabiciem dziecka. Oni to wyrażali odnosząc do konkretnych sytuacji. Niech szpital udowodni, że nie było czegoś takiego. Ten wyrok jest niebezpieczny, ponieważ choć w Polsce nie ma prawa precedensowego, to jednak mamy do czynienia z ułożeniem linii orzeczniczej. Jeżeli znajdzie się jeden czy drugi sąd tak orzekający, to za chwilę okaże się że nie wolno mówić, że aborcja to zabijanie. Ingerencja państwa w poglądy jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie.

Ks. T. Nowak: Dziękuję za rozmowę.

Na zdjęciu ks. Piotr Steczkowski podczas homilii w kościele św. Krzyża w Rzeszowie 17 września br. (tn)

Dekanalne dni skupienia

czw., 10/16/2014 - 22:06

Jednym z elementów stałej formacji kapłanów w diecezji rzeszowskiej są cykliczne dekanalne spotkania modlitewne. Raz w miesiącu, najczęściej w trzeci czwartek miesiąca, w jednej z parafii dekanatu spotykają się wszyscy księża: proboszczowie i wikariusze (w zależności od dekanatu: od kilkunastu do około trzydziestu księży). Oprócz adoracji Najświętszego Sakramentu jest to okazja do skorzystania z sakramentu pokuty a także przedstawienia bieżących komunikatów. W czasie październikowego dnia skupienia dekanatu farnego w Rzeszowie dziekan – ks. Tadeusz Wyskiel – przedstawił sprawozdanie ze spotkania księży dziekanów, które miało miejsce 10 października. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej – ks. Jan Szczupak –– przybliżył założenia nowego roku duszpasterskiego 2014/2015.
Na zdjęciu ojciec duchowy dekanatu farnego w Rzeszowie (jednocześnie ojciec duchowy całej diecezji rzeszowskiej) - ks. Stanisław Zych. (tn)

Dzień Dziecka Utraconego w Rzeszowie

czw., 10/16/2014 - 21:50

15 października przeżywaliśmy Dzień Dziecka Utraconego. Pierwszy taki dzień zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce inicjatorem pierwszych obchodów była Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”. Z myślą o tych rodzicach wciąż powstają grupy wsparcia. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać. Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy kościołach. W Dniu Dziecka Utraconego w wielu miastach odbyły się Msze św. w intencji rodziców i ich dzieci. W diecezji rzeszowskiej taka Msza miała miejsce 16 października br. o godz. 18.30 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin – ks. Marcin Jaracz. W homilii zwrócił uwagę na dramatyczną sytuacje rodziców, którzy tracą swoje dzieci w okresie zarówno prenatalnym jak i późniejszym. Do śmierci dochodzą utracone nadzieje, niezrozumienie najbliższych oraz poczucie winy. Ksiądz Jaracz zachęcił do wyraźnego świadectwa opowiadającego się za szacunkiem wobec każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nawiązując do procesu jaki 16 października miał miejsce w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie (gdzie skazano działaczy pro-life: Marka Kotulę i Przemysława Sycza za protesty przed Szpitalem Pro-Familia w Rzeszowie), zwrócił uwagę na potrzebę potwierdzenia głoszonych haseł przez czyny, tak abyśmy się nie stali podobni do faryzeuszy. Przed Mszą św. zebrani odmówili w intencji rodziców i ich dzieci różaniec. (tn)

Obrońcy życia skazani

czw., 10/16/2014 - 13:45

16 października br. o godz. 9.00 w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odbyła się rozprawa w procesie cywilnym wytyczonym Jackowi Kotuli i Przemysławowi Syczowi przez Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. Szpital Pro-Familia oskarżył Jacka Kotulę i Przemysława Sycza o organizację pikiet antyaborcyjnych informujących, że w szpitalu Pro-Familia w Rzeszowie zabija się chore nienarodzone dzieci dokonując na nich aborcji. Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami i trwała trzy godziny. Zapadł wyrok, który nakazuje przeprosiny wobec szpitala umieszczone w prasie regionalnej oraz zapłacenie kosztów sądowych. W tekście przeprosin pozwani mają oświadczyć, że organizując pikiety i manifestacje w obronie życia nienarodzonych dzieci, przekazywali opinii publicznej szereg niezgodnych z prawdą informacji związanych z funkcjonowaniem Szpitala Pro-Familia w Rzeszowie, twierdząc szczególnie, że w szpitalu dochodziło do zabijania dzieci. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Jacek Kotula zapowiada odwołanie od wyroku i starania o odtajnienie uzasadnienia, które uważa za absurdalne. (tn)

Pogrzeb śp. Adama Buchmana, ojca Ks. Marka Buchmana

czw., 10/16/2014 - 12:08

W czwartek, 16 października, zmarł śp. Adam Buchman, ojciec Ks. Marka Buchmana, proboszcza w Kielanówce.
Pogrzeb w sobotę, 18 października, o godz. 11.00 w Przeworsku w Bazylice Ducha Świętego, ul. Kościelna 7.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Zawierzenie środowiska akademickiego - galeria

czw., 10/16/2014 - 10:18

Do poniższego artykułu dołączamy jeszcze kilka zdjęć z zawierzenia środowiska akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej 15 października br. Fotografie zrobił kleryk Jakub Dykman.