foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

INTEGRALNY ROZWÓJ CZŁOWIEKA

Około dwa tygodnie po tym, jak została utworzona nowa Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, papież Franciszek powołał oficjalnie urząd ds. służby na rzecz “integralnego rozwoju człowieka”, co ogłosił specjalnym Listem apostolskimHumanam progressionem, z dnia 17 sierpnia 2016 r., napisanym w formie „motu proprio”.

Tym samym powołał do istnienia, nową Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. A sprawa ta, od około trzech latbył przedmiotem szczególnego studium i badań dziewięciu kardynałów z Rady Kardynałów ściśle współpracująca z papieżem, a powołanych przez Papieża Franciszka do przygotowania reformy Kurii Rzymskiej.

Zatem - od 1 stycznia 2017 r. – ta nowa Dykasteria - zastąpi i przejmie funkcje czterech dotychczasowych Papieskich Rad:

- Radę „Iustitia et Pax” – (zadania jej to zajmowanie się nauczaniem Kościoła w sprawach społecznych, promowaniem pokoju i sprawiedliwości. Przy krajowych episkopatach istnieją krajowe rady Iustitia et Pax),

- Radę „Cor Unum” – (zadanie jej to koordynowanie działań związanych z akcjami humanitarnymi i pomocą Watykanu w przypadkach kataklizmów. Rada koordynuje całościowo katolickie dzieła charytatywne. Prowadzi również nadzór nad działalnością Caritas Internationalis),

- Radę Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących – (zadanie jej to zajmowanie się ludźmi których ze względu na wędrowny tryb życia nie obejmują tradycyjne struktury kościelne, są to np. emigranci, uchodźcy, marynarze i rybacy, pracownicy związani transportem, lotnicy itp. Rada zajmuje się również duszpasterstwem ludów wędrownych takich jak np. Romowie).

- oraz Radę Duszpasterstwa Służby Zdrowia – (zadanie jej to doradzanie papieżowi w sprawach bioetycznych i duszpasterstwa pracowników służby zdrowia i pacjentów).

Począwszy od 1 stycznia 2017 r. wymienione Rady zostaną rozwiązane, a tym samym będą zniesione odnoszące się do nich artykuły 142-153 konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”.

Nowa dykasteria, jak czytamy w papieskim dokumencie, „będzie szczególnie kompetentna w kwestiach dotyczących migracji, potrzebujących, chorych i wykluczonych, zmarginalizowanych, ofiar konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych, a także więźniów, bezrobotnych oraz ofiar jakiejkolwiek formy niewolnictwa i tortur”.

W dokumencie podkreślono także ścisłe powiązanie nowej dykasterii z Sekretariatem Stanu, któremu przysługują wyłączne kompetencje w sprawach dotyczących relacji z państwami oraz innymi podmiotami międzynarodowymi prawa publicznego. Ponadto ma ona utrzymywać ścisłe więzi z Papieską Akademią Nauk Społecznych. W jej obrębie powstaną komisje ds. charytatywnych, ekologii oraz ds. pracowników służby zdrowia, działające według własnych norm. Dykasterii przewodniczyć będzie prefekt dykasterii. 

Dykasteria ds. integralnego rozwoju człowieka posiadać będzie także kompetencje w odniesieniu do Caritas Internationalis oraz tworzenia i czuwania nad działalnością międzynarodowych stowarzyszeń oraz funduszy charytatywnych, zgodnie z obowiązującym dotychczas prawem. W tym celu organ ten “będzie utrzymywać relacje z Konferencjami Episkopatów, oferując swoją współpracę, by mogły być promowane wartości związane ze sprawiedliwością, pokojem, jak również – ochroną świata stworzonego”.

Papież Franciszek zatwierdził także „ad experimentum” statut nowego organu Kurii Rzymskiej. W tym statucie czytamy między innymi, że jedna z jego sekcji troszczyć się będzie o uchodźców i migrantów. Ze względu na ich szczególne znaczenie, sekcją tą kierować będzie na razie bezpośrednio sam Papież.

Natomiast Prefektem Dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka Ojciec Święty mianował pochodzącego z Ghany kard. Petera Turksona, dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Warto jeszcze raz podkreślić, że wraz z powołaniem nowej dykasterii przestanie istnieć Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. A tym urzędem od 2009 roku kierował zmarły 12 lipca 2016 r. ś.p. abp Zygmunt Zimowski. Po jego śmierci nie powołano następcy. Zatem śmierć ś.p. abp Zygmunt Zimowski symbolicznie zamyka działalność tej Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

A oto tekst papieskiego dokumentu którym ustanawia Dykasterię ds. integralnego rozwoju człowieka : 

List Apostolski w formie “Motu proprio” 



Kościół, w całym swoim istnieniu i działaniu, jest powołany do promowania integralnego rozwoju człowieka w świetle Ewangelii. Rozwój taki dokonuje się przez troskę o niezmierzone dobra, jakimi są sprawiedliwość, pokój i ochrona stworzenia. Następca apostoła Piotra, działając na rzecz utwierdzania tych wartości, nieustannie dostosowuje współpracujące z nim organizmy, by mogły lepiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mężczyzn i kobiet, którym z powołania mają służyć.


Dlatego, aby urzeczywistniać troskę Stolicy Świętej w wyżej wymienionych zakresach, jak również w tym, co dotyczy zdrowia i dzieł miłosierdzia, ustanawiam Dykasterię do spraw integralnego rozwoju człowieka. Ta Dykasteria będzie szczególnie kompetentna w kwestiach dotyczących migracji, potrzebujących, chorych i wyłączonych, zmarginalizowanych i ofiar konfliktów zbrojnych oraz katastrof naturalnych, więźniów, bezrobotnych i ofiar jakiejkolwiek formy niewolnictwa i tortury.


W nowej Dykasterii, zgodnie ze statutem, który z datą dzisiejszą aprobuję ad experimentum, od 1 stycznia 2017 roku zostaną złączone kompetencje następujących aktualnych Papieskich Rad: Papieska Rada «Iustitia et Pax», Papieska Rada «Cor unum», Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z tą datą te cztery Dykasterie zakończą swoją działalność i zostaną rozwiązane, a tym samym będą zniesione artykuły 142-153 Konstytucji Apostolskiej Pastor Bonus.


Zarządzam, aby to, co zostało postanowione w tym Liście Apostolskim w formie „motu proprio”, było w mocy, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń, nawet godnych szczególnego uwzględnienia, i by zostało opublikowane w L’Osservatore Romano, a następnie w Acta Apostolicae Sedis, i weszło w życie 1 stycznia 2017 r. 


W Rzymie, u św. Piotra, 17 sierpnia 2016, w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, czwartym mojego Pontyfikatu.


Por. https://ekai.pl/

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE