Pierwsze historyczne Absolutorium

Kierunku Lekarskiego Kolegium Nauk Medycznych UR

Nowi lekarze 2021 04

Zasady etyki lekarskiej wywodzą się od praw spisanych przez greckiego lekarza Hipokratesa w V w. p.n.e. Od dawna były one podstawą przysięgi składanej przez absolwentów uczelni medycznych.

I dzisiaj absolwenci akademii medycznych w Polsce składają przyrzeczenie lekarskie, które znajduje się we wstępie do Kodeksu Etyki Lekarskiej:

„Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego…”

To fragment w/w przysięgi, którą złożyli pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W dniu 19 września 2021 r. w Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej 98 absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim odebrało symboliczne dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie.

Nowi lekarze 2021 05

Odbyło się to w ramach pierwszego historycznego Absolutorium Kierunku Lekarskiego Kolegium Nauk Medycznych UR.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną o godzinie 9.00 w Kościele Akademickim Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Mszy św. przewodniczył Ks. dr hab. Prof. UR Adam Podolski, a koncelebrowali Ks. mgr Janusz Kosior – proboszcz Parafii, Ks. mgr Jacek Pasela – wikariusz Parafii, Ks. mgr Jacek Kaszycki – Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej, Kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Zatem dzień ten stał się istotną, historyczną chwilą nie tylko dla Uniwersytetu, ale również dla miasta i regionu.


Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz Rzeszowa, Regionu, Kościoła, podkarpackich uczelni, dyrektorzy podmiotów medycznych współpracujących z Kolegium, absolwenci i ich rodziny.

Nowi lekarze 2021 03

W trakcie uroczystości padło wiele ciepłych słów. Prof. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych UR. powiedział, że:

„To jest historyczna chwila nie tylko dla Uniwersytetu, także miasta i regionu. Robiliśmy wszystko, żeby jakościowo zabezpieczyć odpowiednie kształcenie. (…) Św. Jan Paweł II mówił, że w przenikaniu wiary, myśli i serca szczególną rolę odgrywa zdumienie nad cudem osoby i przemijaniem. Któż bardziej, niż przedstawiciele zawodów medycznych nie powinien zdumiewać się nad cudem człowieka i życia? Otrzymacie absolutorium, aby walczyć o życie od poczęcia do starości”.

Z kolei Rektor UR, Prof. Sylwester Czopek zaznaczył, że:

„Powstanie kierunku lekarskiego i doprowadzenie do tej chwili, której jesteśmy świadkami, to wielkie dzieło. Na miarę naszego 20-lecia, które w tym roku obchodzimy. (…) Chciałbym Wam życzyć, aby na pierwszym miejscu zawsze był pacjent”.

J.E. Ks. Biskup Edward Białogłowski zabierając głos – w dłuższym wywodzie rozwinął myśl, że:

„Panie i Panowie lekarze, lecząc chorych, będą często spotykać się z „misterium życia ludzkiego”, i czasem w ramach tego misterium, będą ocierać się o tajemnicę, a nawet o cud – czego przykładam są liczne zdarzenia np. w Lourdes. Zatem wszyscy powinni pamiętać o Bogu jako o Najwyższym Mistrzu i Lekarzu”.   

Podziękowania były skierowane również wobec tych, którzy z zaangażowaniem starali się uruchomić studia medyczne na uczelni, m.in. wobec prof. Aleksandra Bobko.

Była też okazja do wyróżnień i nagród. Otrzymali je:

Paweł Zapolnik – za działalność naukową

Daria Bernaciak – za pracę na rzecz studentów, starościna roku

Katarzyna Ździebło – za wybitne osiągnięcia sportowe – mistrzyni Polski w lekkoatletyce, a także uczestniczka Olimpiady w Tokio  

Krzysztof Kiper – za działalność społeczną

Maciej Szymański – za wyniki w nauce (4,84 ze studiów)

Klaudia Walewska – za wyniki w nauce (4,79 ze studiów)

Magdalena Szura – za wyniki w nauce (4,77 ze studiów).

Przy tej okazji warto wspomnieć, że kilka miesięcy wcześniej, bo 14 lipca 2021 r. – 50 adeptek pielęgniarstwa na Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego odebrało dyplomy ukończenia studiów licencjackich oraz symboliczne czepki.

Jak się okazuje – Kolegium Nauk Medycznych to młoda, ale dynamicznie rozwijająca się jednostka Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykwalifikowaną kadrą, nowoczesnymi centrami dydaktycznymi oraz centrami badawczo-rozwojowymi.


Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR, jak i profesorowie, którzy przybyli do Rzeszowa z zewnątrz, m. in.: z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, a także Sztokholmu. Obecnie kadra Kolegium Nauk Medycznych liczy ogółem 387 pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych, w tym 71 osób, to samodzielni pracownicy naukowi.