foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Diecezji Rzeszowskiej

Watykan, 16.01.2008 r.

   Duszpasterstwo służby zdrowia obecne na stałe w szpitalach – to jeden z celów, które wyznaczył sobie sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp José Luis Redrado Marchite.
    „Nie chodzi jedynie o opiekę nad chorymi, ale o to, by mieć kontakt z całym personelem medycznym” – powiedział hierarcha w wywiadzie dla agencji Zenit.
    Sekretarz Rady chce, by duszpasterstwo służby zdrowia było w stanie „odpowiadać nie tylko na potrzeby chwili”. Działalność szpitalnej ekipy duszpasterskiej, która powinna „wejść w kontakt z całym personelem”, musi być „zintegrowana ze wszystkimi działaniami” tego szpitala – uważa bp Redrado.
    Jego zdaniem nie jest łatwo odnaleźć się "w świecie tak skomplikowanym jak szpitalna rzeczywistość oraz w coraz bardziej stechnicyzowanej medycynie" i jednocześnie służyć wartościom, szczególnie w dziedzinie bioetyki. "Wszystko to wymaga formacji” – wyjaśnia duchowny.
    Wśród innych zadań, które obecnie stoją przed Papieską Radą, bp Redrado wymienia obecność Kościoła przy chorych na AIDS oraz umierających, a także odpowiednie przygotowanie osób, które towarzyszą chorym – kapłanów, zakonników i zakonnic oraz świeckich pełniących posługę duszpasterską w szpitalach lub w parafiach.
    Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia ustanowił w 1985 r. Jan Paweł II. Dykasteria ta m.in. organizuje międzynarodowe kongresy naukowe, kursy i seminaria, wydaje książki oraz ukazujący się na całym świecie w czterech językach przegląd „Dolentium Hominum”, gdzie m.in. podawane są kryteria zdrowia i choroby, ich chrześcijański sens oraz zasady, zgodnie z którymi powinno się pełnić służbę medyczną. Tematem ostatniej organizowanej przez Radę międzynarodowej konferencji, która miała miejsce w listopadzie 2007 r. w Watykanie, było duszpasterstwo chorych w podeszłym wieku.

*Cytat za: http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x13931/watykan-duszpasterstwo-sluzby-zdrowia-na-stale-w-szpitalach/?print=1

Bez tytułu 1
„Czas ucieka, wieczność czeka...”

KALENDARZ

Czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

LICZNIK ODWIEDZIN

Jesteś
Licznik odwiedzin
osobą na naszej stronie

CIEKAWE STRONY INTERNETOWE